Noví A-ha jsou jako sklenice pramenité vody

Vydáno: 05.05.2002 21:05 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Přesně po dvou letech jsou tu Norové A-ha opět s novou deskou. Jmenuje se "Lifelines" a je pěkná, příjemný nenásilný popík. "Pojďte s námi za pohádkou, projdeme se pamětí, naše staré kamarády nehodíme do smetí." Vzpomínáte? To ale neznamená, že by se A-ha neposunuli zase o kousek dál.

8/10

A-ha - Lifelines

Celkový čas: 61:36

Skladby: Lifelines, Forever Not Yours, There's A Reason For It, Time And Again, You Wanted More, White Canvas, Afternoon High, Did Anyone Approach You, Dragonfly, Little Bit, Oranges On Appletrees, Less Than Pure, Turn The Lights Down, Cannot Hide, Solace

(Nahrávka A-ha "Lifelines" byla na MusicServeru od 6. do 12. května zvolena za Album týdne a v tomto období ji na E-store.cz koupíte za zvýhodněnou cenu 519,-.)

A-ha - Lifelines
© facebook interpreta
Kvantum desek, které na dnešním rychle pulsujícím trhu vychází, a poté na ně navazující recenze hrozí devalvací opakujících se myšlenek a obratů, jimiž se recenzenti co nejtrefněji snaží svůj hudební vjem popsat. V případě mé nynější recenze novinky skupiny A-ha jsem se rozhodl použít příměru pomocí různých nápojů. Řekl jsem si, že třeba Rolling Stones jsou vzácná whisky, Bryan Ferry, jenž mne nedávno nadchl deskou "Frantic", je jako lahodné francouzské víno, a tak jsem přes různá další porovnání prostřednictvím finské vodky, mexické tequily a české močůvky dospěl k závěru, že "Lifelines", jak se čerstvé album A-ha jmenuje, je jako sklenice čisté vody. Křišťálově průhledné a studené přesně tak, aby její vypití bylo nanejvýš příjemné a osvěžující. Co byste také chtěli jiného, když je z norského pramene.

A-ha se zkusili před dvěma lety vrátit s deskou "Minor Earth Major Sky" a ono jim to vyšlo. Přišly i hity ("Summer Moved On", "Velvet" a titulní píseň), početné fanouškovské tábory v Německu, Brazílii i jinde na světě zajásaly a cesta k dlouhodobějšímu comebacku byla umetena. Při pohledu na tři muže z A-ha a zejména při poslechu Harketova mladistvého hlasu se ani nechce věřit, že pánové jsou už čtyřicátníci a že první celosvětový hit měli před sedmnácti lety. Nynější singlový hit "Forever Not Yours" rychle dobyl špici hitparády v sedmi zemích.

Realizace "Lifelines" znamenala pro skupinu významné změny ve způsobu práce. Album je nejdražší deskou A-ha, dělalo na ní nejvíce producentů, ale nejvýznamnějším aspektem je vzrůst autorského podílu Mortena Harketa a zejména klávesáka Magne Furuholmena, jenž složil téměř půlku alba. Paul Waaktaar-Savoy tentokrát tedy nebyl tak dominantním skladatelem jako v minulosti a přijde mi, že i zvuk desky je více klávesový a syntezátorový. Ať je ale autorem té které skladby kdokoliv z trojice, pořád si zachovává typickou měkce posmutnělou náladu, z níž se může vyloupnout beatlesovský refrén jako v "There’s A Reason For It". Pořád umějí zahrát pomalé balady krásné jako ledové sousoší ("Time & Again") i chytlavé taneční kousky ("Did Anyone Approach You?"). Trochu rozpačitý jsem snad jen ze skladby "Oranges On Appletrees", jež mi připadá zmatená a nedotažená. Ovšem poslech výborných hitů "Forever Not Yours", titulní skvělé "Lifelines" a posledních tří skladeb desky (všechny jsou Furuholmenovy a jsou to ty nejtypičtější A-ha, jaké si dokážete představit) rozežene i ty nejmenší mráčky na rozjasněné obloze.

Domnívám se, že A-ha jsou skupinou, vůči které má mnoho lidí zbytečné předsudky jen proto, že jsou to hezcí muži a své vrcholné hitové období měli v 80. letech. Přitom produkují příjemný melancholický pop, který není vůbec hloupý. Při poslechu "Lifelines" poznáte A-ha hned, zejména díky stále mladému sladkému hlasu Mortena Harketa, ale naleznete zde i pro skupinu nové momenty. A abych se vrátil k úvodu této recenze, někdy přijde vhod napít se jen křišťálově čisté a lahodné vody.

P. S.: Na obale alba je pod deskou detail fotky, na níž je zřetelně vidět rozsvícený český nápis 28. říjen 1918. Pokud někdo víte, jestli je v tom nějaký skrytý význam, dejte mi vědět na e-mail. Vrtá mi to hlavou.

  • Co to znamená to 28.říjen? (Zuzana Gregorová, 08.05.2002 19:52) Reagovat

    Jsem mladičká ;-) a A-Ha znám jen z Forever Not Yours, tan klip je hodně povedený, písnička příjemná, kluk je nádherný (40???).Mohl byste prosím vás, až se dovíte, co ten 28.říjen na obalu alba znamená, napsat to do toho článku.
    Dík.

  • 8O.léta a A-HA (Michal Tichý, 15.05.2002 10:23) Reagovat

    Jsem velkým fanouškem hudby 8O.let respektivě hudebního proudu ,tzv. novoromantismu, který byl základem "dospělého popu" 8O.let.Je to hudba mého mládí a dospívání.Proto jsem velmi přivítal comeback některých kapel této doby, který se objevil před několika lety a trvá dosud.Základem tohoto směru byla vždy silná melodie podporovaná novými aranžemi, které umožnilo využití emulátorů a jiných elektronických "hejblátek ", které právě tyto skupiny uvedly do svých skladeb a zcela změnily zvuk písní.
    Toto se týká "skutečného "kvalitního popu, který nelze vnímat jako něco pejorativního, jak je někdy presentované,protože podle slov, myslím si, že pana Tůmy, který před mnoha lety recenzoval v časopise Melodie jediný koncert skupiny Duran Duran v tehdejším Československu, že totiž i jednoduché skladby této skupiny při srovnání s popem tehdejší doby, jsou "složité kompozice ambiciozních autorů."
    Myslím si, že tento názor zcela vystihuje rozdíl mezi popem a "popem" nejen let 8O., ale jistě i 9O. a Milenia.
    Skupina A-HA patřila a patří do skupiny kapel , které ovlivňovaly , ovlivňují a doufám , že budou dále ovliňovat vývoj popu.

    protože


  • 28.10.1918 (Marian, 18.05.2002 19:20) Reagovat

    Ahojte,
    datum 28.10.1918 nema s tymto albumom vlastne ziadnu spojitost, mimo toho obrazku. Je to z jednej fotky, ktoru urobili Morten, Mags a Paal pri nasteve Prahy (zrejme este v roku 2000). Inac historicky je to vznik prvej CSR.
    Stay on these roads,
    album Lifelines je super !!!
    Marian

  • Cista voda (miro gašparík, 31.07.2002 14:46) Reagovat

    Prirovnanie kvality noveho albumu k cistej vode ocenujem ako originalne.
    Hodnotenie malo byt za profesionalnu pracu skupiny vyssie aspon 9/10 pretoze, A-ha su originalny a dnes su v stave robit VLASTNU HUDBU. Konecne nekomponuju pre MTV a USA. Morten H. skvele spieva a textom dava svojsky charakter. Ak si vsimete nie docela ich kopiruje vo svojom prejave, odchylky su vsak minimalne. Najviac ma zobrali a s prekladom (niekedy aj vykladom) ktory si k nim robim nasledovne skladby:
    You Wanted More,White Canvas,Little Bit,Oranges On Appletrees,Cannot Hide a
    titulna + Forever..


  • a-ha (marcel, 15.01.2005 10:22) Reagovat

    ahoj scháním tip na už dřivější pomale balady od aha a nevyšly na albech, myslím ty, kdy se spěvem figuruje klasicka kytara giepshon v textu vyniká ahó..ooooó prosím o radu. díky

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Flea feat.Thom Yorke - Traffic Lights 8/10
Audio: Co bychom dělali ve světě naruby? Flea si v singlu "Traffic Lights" přizval na pomoc Thoma Yorkea z Radiohead Flea už přes čtyřicet let pohání basou Red Hot Chili Peppers, takže dává smysl, že ho tahle formace dokázala vytížit do poslední noty. Teď to po deskách "Unlimited Love" a "Return of the Dream Canteen" - vydaných krátce po sobě -... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Audio
Invisible World - Holy Grail 8/10
Recenze: Invisible World vedou na "Holy Grail" tichý dialog se světem Projekt Invisible World slouží pro kontrabasistu a baskytaristu Tomáše Lišku už řadu let jako místo, kde může ohledávat prostor mezi jazzem a world music. Mezinárodně obsazené spojení vydalo koncem roku své čerstvé album "Holy... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 08:30 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Debut A-ha slaví čtyřicet. Koukněte na tucet verzí "Take On Me" (15.07.2025 08:00)
- A-ha vydávají debutové album na šesti vinylech. Tracklist doplňují desítky remixů a bonusů (24.02.2023 13:28)
- Recenze: A-ha na albume "True North" uvádzajú poému z ďalekého severu (31.10.2022 00:00)
- Nové desky 42/2022 - od Taylor Swift přes Arctic Monkeys po a-ha (26.10.2022 08:00)
- Audio: A-ha v "You Have What It Takes" vsadili na naději (17.09.2022 15:58)
- A-ha odhalili všechny detaily k desce "True North". Přihodili i pilotní singl (09.07.2022 12:26)
- Naživo: A-ha v Praze vzpomínali na první album a jemně naznačili budoucnost (02.05.2022 09:05)
- Fotogalerie: A-ha konečně zahráli v Praze a připomněli svou debutovou desku (02.05.2022 08:01)
- Po dvou odkladech dorazí a-ha 1. května na svůj první český koncert (23.03.2022 14:16)
- A-ha na příští podzim plánují novou desku a film v jednom (21.09.2021 10:04)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Madonna Coldplay Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe