shop.musicserver.cz
<i>Šíleně smutná</i> Helena Vondráčková pluje i po padesáti letech kariérou s úsměvem na rtech

Šíleně smutná Helena Vondráčková pluje i po padesáti letech kariérou s úsměvem na rtech

Vydáno: 05.09.2014 08:00 v sekci Publicistika - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Snad žádná česká zpěvačka nevzbuzuje už léta tolik emocí jako Helena Vondráčková. Letos je tomu padesát let, co odstartovala svoji pěveckou dráhu, během které zvládla přerod z hvězdy totalitních pořadů v královnu diskoték. Při příležitosti vydání výběrovky "Best Of The Best" rekapitulujeme její počínání i my.

"Zatímco většina jejích konkurentů usilovně soutěžila, Vondráčková působila dojmem, že si zpívá jen tak," řekl o ní například doyen české hudební publicistiky Jiří Černý. Měl na mysli vystoupení v soutěži Hledáme nové talenty.

HV1
© archiv zpěvačky
Vondráčková vyrůstala v hudebně založeném rodinném prostředí ve Slatiňanech. "Slatiňany, to byly louky, voda, koně, klid. Táta, který mě učil muziku i mít k ní vztah, maminka... Tam se formoval můj vztah k životním a lidským hodnotám," vyznala se Helena v rozhovoru pro měsíčník Melodie na sklonku roku 1985. Dodělala si gymnázium, úspěšně zvládla maturitu a hned se s vervou vrhla na dráhu zpěvačky. Natočila svůj první song a hned z toho byl megahit jako hrom - "Červená řeka".

Šedesátá léta byla zlatá i pro ni. Snad polovina toho, co tehdy natočila, snese i dnešní přísná měřítka. Od počátečních koketérií s country ("Náramek", "Hříbě", "Tisíc mil") se dostala i k popu, swingu a rokenrolu. Mnohé písně dostaly novější kabátky v podání mladších interpretek. Vzpomeňme na Zuzku Norisovou a skladbu "Pátá" z filmu "Rebelové", "Stín katedrál" v podání Petra Muka či "Hej, pane zajíci" předělanou bizarním triem New Golden Kids.

Vondráčková také ochutnala něco, co jako malá holka neměla čas poznat: úspěch a ruku v ruce s ním přicházivší slávu. "Tehdy mi šla ze všeho tak hlava kolem, že jsem si to ani nestačila uvědomit. Cítila jsem se spokojená. Tvrdě jsem na sobě pracovala, spousta skvělých lidí mi radila, pomáhala. Lidé na ulici se na mě usmívali, potřásali mi rukama a dožadovali se autogramu. Měla jsem pocit, že mám vše, co člověk potřebuje k životu."

HV2
© archiv zpěvačky
Další dekáda už ale s sebou nenesla jen zdar. Helenu postihla krize, stejně jako celou populární scénu, která se v důsledku normalizace zcela zadrhla. Nejprve to odnesli Golden Kids. Populární trio ve složení Kubišová-Vondráčková-Neckář by zřejmě kvůli rozjetým sólovým kariérám jednotlivých členů stejně dlouho nevydrželo, ale nejmladší členka jako by se svojí kariérou nevěděla, co dál. Skákala ze stylu do stylu, kvalita materiálu byla nevyrovnaná: chuťovky typu "Slza z tváře padá" střídaly příšernosti formátu "Malovaný džbánku". Jako malá snila o tom, že se stane princeznou, a to se jí díky režiséru Bořivoji Zemanovi povedlo ve filmu "Šíleně smutná princezna".

Jenže přišla i první opravdová kauza - podepsala Helena Vondráčková antichartu, nebo ne? Sama interpretka tvrdí, že v tu dobu byla na měsíčním turné v Polsku. Na druhé straně umělci, kteří nepodepsali a svědčili u soudu, doznali, že si poté díky svému činu ani nevrzli. Známý hudební kritik Jan Rejžek se kvůli tomu dostal až k soudu. Tvrdil totiž, že Vondráčková na seznamu figuruje, a soud mu dal za pravdu. K tomu si ještě přisadil, když pro Lidové noviny tvrdil, že "zpěvačka Helena Vondráčková za svůj polistopadový profesionální návrat zřejmě vděčí kontaktům s mafiány, kteří ji v sedmdesátých a osmdesátých letech prosazovali v médiích". I tento výrok řešili pracovníci v talárech, a i když původně Vrchní soud v Praze nařídil Rejžkovi omluvu v hlavních českých médiích, Ústavní soud jeho nařízení zrušil. Mediálnímu obrazu interpretky v té době nepřispěly ani drby o jejím intimním vztahu s tehdejším předsedou vlády Lubomírem Štrougalem.

HV3
© facebook interpreta
Zpěvačka zkusila prostřednictvím jazzrockové desky "Paprsky", kterou natočila s Martinem Kratochvílem v roce 1978, oslovit i jiný druh publika. To jí ale vydrželo jen velmi krátce, než se naplno ponořila do vod v osmdesátých letech tolik populárního diska. Své obrovské pohybové nadání osvědčila v mnoha společných televizních číslech s Jiřím Kornem. Skvěle vypadala a vynikala talentem v mnoha činnostech, herectví mezi ně však nepatřilo. V již zmiňované pohádce "Šíleně smutná princezna" ještě herecké nedokonalosti skryla za mladický půvab, ve snímcích "Romance za korunu" či "Jen ho nechte, ať se bojí" se jí to však už nepodařilo. Zato doprovodné písně k filmům "S tebou mě baví svět" ("Sladké mámení") a "Jak utopit doktora Mráčka" (duet s Václavem Neckářem "Znala panna pána") se staly šlágry. Co jí pasovalo více, byla funkce moderátorky či konferenciérky. Bavičský talent prokázala později ve střihových pořadech České televize "To je šoubyznys".

Ale vraťme se zpátky do osmdesátých let. V nich završila vztah s německým manželem Helmutem Sickelem. Toho poznala na jednom z mnoha výjezdů do NDR a Sickel pro ni začal psát i písně. Z "Čas je proti nám" či "Sprint" se staly hity, kvůli velkému množství balastu v podobě songů jako "Víc ti můžu dát jen já" či "Absolutní krach" však celkově autorská očekávání nesplnil. A neosvědčil se zřejmě ani jako partner, když emigroval do Západního Německa.

S pádem železné opony nastala pro Vondráčkovou (a nejen pro ni) obrovská kariérní krize. Zpěvačka sice vystupovala nadále s kapelou Václava Neckáře Bacily, ale rádia i televizi zaplnily západní hvězdy, po jejichž tvorbě tuzemští posluchači hladověli. Blonďatá interpretka přemýšlela, čím by tak mohla zhýčkané publikum oslovit, a zabrousila proto do vyšší společnosti. Na čas opustila taneční parket a znovu se vrátila k jazzu i swingu a obnovila své působení na divadelních prknech. Ve Vinohradském divadle ztvárnila roli Fantine v muzikálu "Bídníci". Obdržela platinovou desku za čtyři a půl milionu prodaných nosičů a v polovině dekády oslavila i návrat legendárních Golden Kids. Vyšly jí i první dvě vánoční desky a k premiérovému porevolučnímu albu "Nevzdám se hvězdám" si přizvala jako producenta Vašo Patejdla ze skupiny Elán. Dlouhou pauzu mezi řadovkami vysvětlila takto:

"Rychle to uteklo. Navíc ta pauza měla logické důvody. Po osmdesátém devátém se u nás všechno proměnilo a populární hudba nebyla výjimkou. Skladatelé, kteří pro mě dříve psali, si museli nejdříve ujasnit, jestli chtějí dál komponovat tříminutové písničky, nebo jestli se budou věnovat filmové hudbě, muzikálům, reklamě, podnikání... To byl jeden z těch nejpodstatnějších důvodů, který do jisté míry způsobil, že interpreti, jenž nejsou současně autory svých písní, se na nějakou dobu ocitli v jakémsi vakuu."

HV4
© ahaonline.cz
Opravdový comeback však nastal v roce 1999, kdy jí Michal David napsal píseň "Dlouhá noc". Ta se stala hitem roku a jakýmsi předobrazem toho, kam by se měla kariéra Vondráčkové dál ubírat - znovu diskotékovým směrem. Přišla alba "Vodopád" a "Helena 2002" a další sprška hitů "To tehdy padal déšť", "Neuč slunce hřát" či "Tvou vůni cítím dál". Znovu nastala éra vyprodaných koncertních sálů, zlatých i platinových desek, k tomu získala Vondráčková jednu z hlavních rolí v komedii "Kameňák 2" a skoro se až zdálo, že se koupe jen ve štěstí.

Jenže aby bylo zrcadlo její kariéry kompletní, nelze opomenout ani osobní život, který s tím profesním úzce souvisí. Na začátku tohoto tisíciletí přišel rozvod s Helmutem Sickelem. Z depresí Vondráčkovou uchlácholila náruč Martina Michala, kontroverzního podnikatele, který dovede svoji ženu chránit opravdu houževnatě. Zpěvačka nyní častěji než dřív zaměstnává své právníky ve sporu s Českou republikou, s Martou Kubišovou i s bulvárními novinami a časopisy. Stěžovala si i Českému rozhlasu na malou hranost svých písní. Také její rodina není ze vztahu s Michalem nijak nadšená.

Za jejím úspěchem vězí hlavně tvrdá dřina, disciplína a maximální dávka profesionality. Nic z toho by však nedokázala bez vrozených dispozic a talentu, který jí bratr Jiří už v mládí svým způsobem záviděl. "Proti Heleně jsem byl vždy malinko v nevýhodě. Ve všem mě předbíhala. Když jsem uměl na kytaru tři akordy, ona jich uměla nejméně šest. Měla v sobě něco katastrofálního. Za co vzala, to jí šlo. Začala se učit na piano, okamžitě vyhrávala soutěže, šla plavat, vyhrála závody, když jsme trhali třešně, měla plný kyblík, já polovinu. To mě děsně štvalo," citoval ho časopis Melodie.

Vondráčková si za to, co dokázala na hudebním poli, zaslouží respekt. Její osobní peripetie ať hodnotí jiní. Ona sama stále hledí dopředu, i když nyní má znovu speciální důvod k bilancování.


  • Dlouhá noc (Tomáš, 05.09.2014 09:21) Reagovat

    ... je z roku 2000

  • Za co? (Matěj, 06.09.2014 01:41) Reagovat

    Text mi připadá nevyrovnaný. V závěru se píše cosi o respektu, ale vzhledem k tomu, co se tam o Heleně píše, mi není moc jasné, za co že si ten respekt zaslouží? Zpěvačka to není úplně špatná... Ale ruku na srdce. Po šedesátkách to šlo od 10 k 5. Její normalizační písně, to je v lepším případě guilty pleasure. A to ostatní... vlastně taky.

    • Re: Za co? (Radek, 06.09.2014 19:58) Reagovat

      Málokterý novinář si dá tu práci, aby si nastudoval víc, než jen co se píše pořád dokola v krátkých mnohdy bulvárních zprávách. Pak to může působit, že Helena udělala pár diskotékových hitů. Zkuste tuto stránku www.helena50.cz. Třeba najdete lepší důvod, "za co" ;-)

  • Silene smutná princezna Helena Vondráčková.... (Pavol, 16.09.2014 11:30) Reagovat

    Absolútne sa prikláňam a stotožňujem s Radkom,podľa mňa je tento článok značne tendenčný,skoro až bulvárne pôsobiaci.Pani Helenka Vondráčková je bezpochyby najúspešnejšia česká speváčka na medzinárodnej scéne,výnimočná a vzácna umelecká aj ľudská osobnosť,ktorá napriek svojim nesporným úspechom zostala skromná,milá a veľmi príjemná Dáma,tých jej 50rokov na scéne je obdivuhodných a som nevýslovne šťastný,že môžem žiť v ére tejto nadčasovej Pani Speváčky,nesmierne si ju vážim a mám ju veľmi rád

  • Sílene smutná Helena Vondráčková (Pavol, 27.08.2021 23:16) Reagovat

    Milujem pani Helenku Vondráčkovú obdivujem ju od detstva temer celý život moc a moc jej fandím a nestačím sa diviť tým zlomyselným a nepravdivým komentárom kde sú ataky na Helenku až nesmierne tvrdé nepravdivé a lživé Helenku milujem a vždy ju budem milovať je naozaj úchvatná 55 rokov na scéne naozaj klobúk dolu pred touto jedinečnou Speváčkou

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 47/2024 - od Marilyna Mansona přes Pavola Hammela po Elvise Costella s T Bone Burnettem
Nové desky 47/2024 - od Marilyna Mansona přes Pavola Hammela po Elvise Costella s T Bone Burnettem Tento týden si na své přijdou hlavně rockeři, které potěší Marilyn Manson, Body Count, AViVA, domácí Narajama, Father John Misty, metaloví Opeth nebo Hail Of Bullets. Příznivcům ostatních žánrů musí stačit Elvis Costello s T Bone... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2024 12:30 v sekci Novinky | Nové desky
Vladimír Merta - Nejisté jistoty 2: Vzdálená blízká 8/10
Recenze: Na albu "Vzdálená blízká" nabízí Vladimír Merta svazek klíčů k zámkům v posluchačově mysli Velkolepý dubnový návrat Vladimíra Merty skutečně jen spustil stavidla a ona jednička na přebalu desky "České sny" nelhala. Po zhruba pěti měsících se písničkář vrací s deskou "Vzdálená blízká". Opět nese podtitul "Nejisté... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2024 08:00 v sekci Recenze
Kult ohně: Cult of Fire + Bohemian Symphony Orchestra Prague, Divadlo Hybernia, Praha, 22.11.2024
Naživo: Cult of Fire v Divadle Hybernia aneb Smetanovy blackové šaty Bedřicha Smetany dvousetletého bylo letos všude plno, ale o příznačný humbuk se v létě postarala domácí blacková stálice Cult of Fire. Na žádost festivalu Brutal Assault vytvořila program spojující metal se symfonickým orchestrem.... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2024 10:30 v sekci Naživo
Tři sestry - 40 let (The best of 1985 - 2025) 5/10
Recenze: Výběrovka Tří sester "40 let (The best of 1985 - 2025") nepřináší nic objevného Legendární Tři sestry oslaví v příštím roce další kulaté jubileum a s malým předstihem posílají svým posluchačům dárek v podobě výběrovky "40 let (The best of 1985 - 2025)". V souladu s názvem obsahuje deska to nejlepší z... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2024 08:00 v sekci Recenze
Sepultura, Jinjer, Obituary, Jesus Piece, O2 universum, Praha, 24.11.2024
Naživo: Přivezla Sepultura do Prahy své poslední rozloučení? Doufejme, že ne. Energie kapely svědčí o opaku Sepultura si v pražském O2 universu střihla rovnou dvoják a uzavřela světové turné. Stylotvorná brazilská formace oslavila čtyřicet let na scéně jakostní přehlídkou zásadních skladeb, kterou podala s takovou porcí živočišně... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2024 11:07 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: "Evergreeny" ukazují kvality Heleny Vondráčkové v různých hudebních žánrech (24.11.2024 08:00)
- Helena Vondráčková slaví šedesát let na scéně hned dvěma výběry (12.11.2024 15:27)
- Kubišová, Rottrová, Ztracený nebo Farna. Český slavík představil letošní vystupující (07.11.2024 20:37)
- Michal David slaví čtyřicet let s manželkou Marcelou. Napsal pro ni dojemné vyznání lásky (12.09.2024 13:34)
- Michal David představuje singl "Je mi líp". V klipu si zahrál i jeho vnuk Sebastian (10.07.2024 09:20)
- "Všechny moje války" Václava Neckáře vychází jako audiokniha (21.06.2024 11:52)
- Audio: Elán vítá lásky čas zbrusu novým hitem "Znova sa ma dotkni" (04.05.2024 08:00)
- Elán v Praze zahraje i se symfonickým orchestrem (11.03.2024 09:42)
- Fotogalerie: Václav Neckář zazpíval "Půlnoční" v Husově sboru. Podívejte se na fotky a koukněte na video (25.12.2023 16:06)
- Hudba v tisku: Megalomanská kniha "Elán" je vynikajícím fotoalbem legendární skupiny (16.12.2023 09:00)

ALBUM TÝDNE 48/2024

První hoře
Achtung, Sultan!

První hoře se vracejí. Trvalo to, ale alternativci z Prahy po sedmi letech vydali sedmou studiovku "Achtung, Sultan!". V poslední době o sobě kapela příliš vědět nedávala a kromě občasných koncertů se jednotliví členové angažovali hlavně ve vlastních projektech. Jak se návrat povedl?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 28.11.
Two Another (AUS) (Rock Café, Praha)
Pá 29.11.
Faun (DE) (Masters of Rock Café, Zlín)
So 30.11.
Kaleo (ISL) / Június Mayvant (ISL) (O2 universum, Praha)
So 30.11.
Madhouse Express (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 01.12.
Ewa Farna (CZ) (Betlémská kaple, Praha)
Út 03.12.
Boy Bleach (UK) (Rock Café, Praha)
Pá 06.12.
Freedom Call (DE) (Masters of Rock Café, Zlín)
So 07.12.
Desire (CAN) (Café V Lese, Praha)
So 07.12.
Mononeon (US) (Metro Music Bar, Brno)
So 07.12.
Imodium (CZ) (Palác Akropolis, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Linkin Park Madonna Viktor Sheen Coldplay Lady Gaga Mirai Queen Beyoncé Lucie Vondráčková Kabát Lucie Ed Sheeran Billie Eilish Katy Perry The Cure Helena Vondráčková
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe