Smog se poprvé představí v České republice

22.04.2002 09:43 - Klára Vlková | foto: facebook interpreta

Smog
© facebook interpreta
Bill Callahan patří více než jedno desetiletí k nejvíce respektovaným osobnostem světové hudební alternativy. Jméno Smog, pod kterým vystupuje, patří na světové undergroundové scéně ke kultovním. Callahanovy texty, plné imaginativních obrazů, krutého sarkasmu i literárních odkazů bývají nezřídka srovnávány s tvorbou Leonarda Cohena či Nicka Cavea. Hudební tisk ho označuje za následovníka muzikantského odkazu The Velvet Underground i Nicka Drakea, duchovního potomka Johnnyho Cashe a souputníka Willa Oldhama.

Rodák z Marylandu vydal svou první desku či spíše podomácku vyrobenou kazetu "Macrame Gunplay" v roce 1988. Pro svůj projekt, kterého byl zpočátku jediným členem, už tehdy Callahan použil označení Smog. Během krátkého období vychrlil několik dalších podobných kazet, což postačilo k tomu, aby ho v roce 1991 do své stáje přijal respektovaný chicagský label Drag City. Na této značce Callahan debutoval EP "Floating" a vzápětí také oficiální dlouhohrající prvotinou "Forgotten Foundation". Již tehdy se ozvaly prorocké hlasy, které rozpoznaly Callahanův muzikantský potenciál.

V roce 1993 spatřilo světlo světa druhé album Smog - "Julius Caesar". Neučesaný a experimentální folk-rock nahrávky představil Callahana jako mistra minimalistických, neobvykle strukturovaných melodií s vnitřním napětím. Na produkci desky se představil též Smogův věrný souputník Jim O'Rourke, mimo jiné vyhledávaný producent (Sonic Youth, Stereolab) a rovněž autor nepřehlédnutelných vlastních sólových alb. "Julius Caesar" je dnes, hned vedle raných nahrávek Becka nebo Pavement, klasikou pro celé hnutí jedné z odnoží nezávislé rockové hudby - tzv. lo-fi, syrové hudby nahrávané nejčastěji v těch nejprovizornějších podmínkách na čtyřstopý magnetofon.

Následovala alba "Wild Love" (1995), "Doctor Came At Dawn" (1996) a "Red Apple Falls" (1997), z nichž především "Wild Love" zavdalo britskému tisku příčinu, aby Callahana nazvalo "venkovským Lou Reedem". Definitivní průlom pro Smog však znamenalo až album "Knock Knock" z roku 1999, které vyšlo krátce po Callahanově přesídlení do Chicaga. Namísto pohlcení mainstreamem se však Callahan rozhodl kormidlovat projekt Smog přesně opačným směrem a v roce 2000 vyšlo introspektivní, dekadentně znepokojující album "Dongs Of Sevotion", které loňského roku následovala studiová deska "Rain On Lens". Jejích deset skladeb, tentokrát vydaných pod hlavičkou (smog) - bez jakéhokoli bližšího vysvětlení tohoto "uzávorkování" - disponuje zvukem výrazně rockovějším než kdykoli dříve. Callahan jakoby se vydal na cestu ke kořenům své hudby. Najdete tu sice temné, nervní skladby, jako je úvodní beefheartovský "Song", smutek, úzkost a pochybnosti ale vyvažuje průzračnost garážového rock'n'rollu v "Short Drive" či u Smog dosud neslyšená folková rozpustilost v "Revanchism". Jako celek je "Rain On Lens" i díky jednolitosti hudebního doprovodu a přímočarosti básnických obrazů posluchačsky zřejmě nejpřístupnějším Callahanovým albem.

Sólové a vůbec první české vystoupení Smoga se uskuteční v pátek 26. dubna od 20:30 na Baráčnické rychtě v Praze. Jako support se představí Radůza. Koncert pořádá Dog Door Promotion.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY