Heavymetaloví veteráni Iron Maiden přicházejí nabídnout své věrné fanouškovské obci živé dvojalbum "Rock In Rio", nahrané v lednu roku 2001 v brazilském Riu na největším festivale světa. Na to, jaké album je, se můžete podívat v naší recenzi. Stačí si natáhnout ošoupané džíny a ocvokovanou vestu s Eddiem.
6/10
Iron Maiden - Rock In Rio
Skladby: Intro, The Wicker Man, Ghost Of The Navigator, Brave New World, Wrathchild, Two Minutes to Midnight, Blood Brothers, Sign Of The Cross, The Mercenary, The Trooper, Dream Of Mirrors, The Clansman, The Evil That Men Do, Fear Of The Dark, Iron Maiden, Number Of The Beast, Hallowed Be Thy Name, Sanctuary, Run To The Hills
Celkový čas: 56:22 a 59:42
Vydavatel: EMI Czech Republic
Heavy metal stále žije. Odmysleme si zmodernizované metamorfózy pod hlavičkou nu metal, jež metalovou hudbu více či méně úspěšně okysličuje novými postupy a technologiemi. Řeč je o tom prastarém klasickém heavy metalu, kterému, věřte-nevěřte, můžeme směle napočítat už čtvrtstoletí. Jedna z vlajkových lodí žánru, britská kapela
Iron Maiden se o své životaschopnosti snaží přesvědčit vydáním živého dvojalba "Rock In Rio".
"Rock In Rio" na dvojCD je předzvěstí stejnojmenné videokazety a dvojitého DVD. Mimochodem, na obou CD je datová stopa s obrazovou ochutnávkou. Na prvním disku je skladba "Brave New World" a na druhém povedený klip "Den v životě" zachycující dokumentární formou den kapely, kdy se koncert konal. Nevím, jestli právě tato ukázka způsobila, že jsem při poslechu alba postrádal onen vizuální vjem. Hudba je celkem v pořádku, ale obrazová složka, tak důležitá zrovna u metalové skupiny, mi chybí. Pokud máte tu možnost, asi si raději zvolte DVD - jinak si musíte vystačit s pouhým audiozáznamem, což je jen část celkového dojmu.
Iron Maiden si pro živé album snad ani nemohli vybrat lepší místo než největší světový festival Rock In Rio. V lednu 2001 se v brazilském Rio de Janeiru uskutečnil třetí ročník s úžasným rozpětím interpretů od
Britney Spears až po znovuobrozené
Guns N' Roses. Hrát před dvousettisícovou diváckou kulisou (a z obrazového záznamu to bude jistě patrné) je určitě fantastické.
Iron Maiden navíc v Brazilcích mají oddané fanoušky, jako ostatně skoro na celém světě. Však to taky jde slyšet v mohutných chorálech, kdy diváci zpívají celé pasáže skladeb s kapelou.
Iron Maiden jsou sice veterány žánru, ale potřebná chuť a nasazení jim nechybí. Sestavu posilnili navrátilci zpěvák
Bruce Dickinson (což skalní fanoušci kvitovali s povděkem) a Adrian Smith, který tak posílil kytarovou vazbu, v níž si všichni tři kytaristé střídají sóla.
Typickým způsobem práce, dá-li se to tak nazvat, je střídání rychlých a tvrdých pasáží, jimž vévodí vypjatý Dickinsonův vokál plus hutné riffy s pomalými melodičtějšími mezihrami, aby to skrze několik kytarových sól (často zdvojených) vyvrcholilo do hymnického refrénu s tisícihlavým sborem. Nejvíce mne zaujala propracovaná desetiminutová kompozice "Sign Of The Cross" (mimochodem, z poslední studiovky "Brand New World", první po návratu Dickinsona, Železná panna odehrála čtyři kousky), ale největší úspěch u publika zaznamenaly letité vypalovačky "Two Minutes To Midnight", "Number Of The Beast" a "Run To The Hills".
"Rock In Rio", album vybavené výborným obalem a bohatým bookletem, je určeno jen a pouze skalním metalovým fanouškům, co si libují v typických klišé žánru. Pochybuji, že by oslovilo i jiné posluchače, kterým nic neříká maskot Eddie či jiné nepostradatelné propriety těžkého kovu. Hudba Ironů se od roku 1977 mění minimálně, je stále stejná a nemoderní, ale právě o to asi fandům jde. Kapela se jim za jejich věrnost odvděčuje tvrdě a poctivě odvedenou prací a zdá se, že ji to pořád baví.