Fuck Buttons - Slow Focus

Trochu jiný hudební svět

Vydáno: 30.09.2013 08:45 v sekci Recenze - Jaroslav Hrách | foto: facebook.com/fuckbuttons

Duo Andrew Hung a Benjamin John Power jako kapela Fuck Buttons přichází po čtyřech letech s třetí řadovou deskou "Slow Focus". I tentokrát si nachystali plno zajímavých hudebních experimentů od noisu až k industriálu. K tomu všemu však navíc přimíchali jedinečnou atmosféru.

8/10

Fuck Buttons - Slow Focus

Vydáno: 23.07.2013
Celkový čas: 52:05
Žánr: Elektronika

Skladby: Brainfreeze, Year Of The Dog, The Red Wing, Sentients, Prince's Prize, Stalker, Hidden XS

Vydavatel: ATP Recordings

"Sakra, jak je možný, že jsem je neznal už dřív?!" Tak nějak zněly mé první reakce na třetí řadovou desku kapely, jejíž songy zazněly minulý rok při otevíracím ceremoniálu londýnské olympiády. Andrew Hung a Benjamin John Power nejsou žádní nováčci, jejich společná kapela Fuck Buttons funguje skoro deset let. Teprve po vydání limitované edice singlu "Bright Tomorrow" v roce 2007 se začalo něco pořádného dít. Dvojice, jejíž hudebním zaměřením byly hluky a šumy všech druhů, vydala debutovou desku "Street Horrrsing". Ve zkratce se jednalo o působivou a svým způsobem originální hudbu poskytující při jejím poslechu velice intenzivní zážitek. Následující nahrávka "Tarot Sport" byla důstojným pokračováním, avšak od prvního alba se mírně lišila. Přehnané noisové kytary vystřídal čistý elektronický zvuk a jednotlivé skladby nabídly kromě hypnotických stavů i melodické a lehce taneční motivy. Jakým směrem se však vydává "Slow Focus"? No, řekněme, že spíš tím debutovým.

Devítiminutový opus "Brainfreeze" naprosto nekompromisně odstartuje cestu této apokalyptické desky. Monotónní hudební vzorky jsou postupně nabalovány dalšími a dohromady vytvářejí naprosto jedinečnou atmosféru. Tento postup funguje napříč celou deskou a uplatňuje se snad v každé skladbě. Z nervózních tónů a industriálního hluku v následujícím songu "Year Of The Dog" se dostávám do euforie. Takhle nějak by mohl znít soundtrack k Blade Runnerovi, kdyby se neutápěl v tak pomalém tempu, neboť vizuální podoba depresivního sci-fi prostředí naprosto sedí k aktuální poloze Fuck Buttons.

První dvě minuty "Sentients" při poslechu dráždí naléhavým zvukem, který však naruší elektrizující 8bitový sampl. Skladba nabere na těch správných otáčkách teprve v polovině a zběsilé tempo udržuje až do samého konce. "Prince’s Prize" v zuřivém rytmu pokračuje, tentokrát s agresivnějšími perkusemi. Samotným vrcholem nahrávky jsou ovšem dva poslední tracky, každý se stopáží přes deset minut. Silně návykový "Stalker" začíná vcelku nenápadně a střízlivě i graduje, až člověka úplně pohltí. Jenže než si toho stihnete všimnout, budete už dávno lapeni v elektronických tónech "Hidden XS". Stejně jako předešlý kousek i tento klade důraz na postupnou gradaci a výborně uzavírá skoro hodinovou jízdu po temném a depresivním tripu jménem "Slow Focus".

Těžko říct, zda Fuck Buttons třetí řadovkou překonávají debut. Časové rozmezí pěti let je na tvorbě znát, Andrew a Benjamin za tu dobu nabrali dostatek zkušeností a opravdu si s každým zvukem pohráli. Hudba je uhlazenější, daleko pestřejší a hlavně nasáklá pořádně depresivní atmosférou. I přesto na mě "Street Horrrsing" působí ucelenějším dojmem. Ale to je jen drobná vada na kráse.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi Hudební novinky v novém roce sice ožívají pomalu, ale něco se přece jen děje. Své desky představili třeba britští Blue, američtí rockeři Alter Bridge, Australan The Kid Laroi, countryový hudebník Zach Bryan, indie rockeři The... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
Marta Santos - Aquí no sobra nadie 8/10
Recenze: Takto zní současná Andalusie: Marta Santos na "Aquí no sobra nadie" umíchala radostný koktejl popu, flamenca a tanečních rytmů Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Fuck Buttons - Brainfreeze (09.10.2013 10:33)
- Naživo: Jak se dostat mimo realitu? Jde to i bez drog (01.10.2013 19:19)
- Fotogalerie: Fuck Buttons se po čtyřech letech vrátili do Prahy (30.09.2013 10:40)
- Fuck Buttons vystoupí 29. září v Praze (14.08.2013 20:40)
- Audio: Jónsi - Tornado (Fuck Buttons Remix) (08.06.2011 14:07)
- Španělský festival Sónar je opět neodolatelný (18.05.2010 13:36)
- Naživo: Mezi zážitkem a zkušeností (05.05.2010 11:30)
- Fotogalerie: Psychedelická vibrační erotika (05.05.2010 08:27)
- Rozhovory: Fuck Buttons - Od vydání našeho druhého alba bylo dosaženo světového míru (03.05.2010 05:00)
- Fuck Buttons v květnu zaútočí na Prahu (15.04.2010 14:06)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Beyoncé Coldplay Lady Gaga Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe