Festival Hrady CZ startuje na Točníku v novém areálu a již zná svůj line-up

Vydáno: 09.07.2013 14:52 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta
Aneta Langerová
© langerovaaneta.cz
Hudební festival Hrady CZ začíná v pátek 12. července na hradě Točník a postupně se v průběhu léta představí vždy v pátek a sobotu až do 31. srpna na hradech Švihov, Kunětická hora, Rožmberk nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bezděz a Bouzov. Devátý ročník největšího tuzemského festivalu na českých a moravských hradech nabídne na své první zastávce koncerty Tomáše Kluse, Anety Langerové a kapel No Name, Monkey Business, Mandrage, Wohnout, Vypsaná fiXa nebo Portless a dalších hudebníků. Program na Točníku zahájí Mig 21 nebo Mňága a Žďorp, areál bude v pátek otevřen od 18 hodin a první koncert začne o hodinu později. Druhý den se úvodní festival hradního turné přesune do nového areálu na louky přímo v podhradí Točníku, kde na dvou velkých pódiích vystoupí třináct hudebních kapel a interpretů a první festivalový víkend uzavřou Kryštof, Iné kafe a Monkey Business. Další hradní zastávkou pak bude 20. a 21. července hrad Švihov.

Vloni na festival na hradech zavítalo téměř 60 tisíc návštěvníků a Hrady CZ se tak potvrdily, že jsou hudebním festivalem s naprosto nejvyšší diváckou účastí v České republice. Festival i nadále pokračuje v angažování těch nejoceňovanějších kapel v rámci českých hudebních cen Anděl a Žebřík a skládá se ze dvou částí. V roce 2005 zahájil svou existenci první částí na hradech v Čechách, o pět let později organizátoři rozšířili letní hudební turné po hradech také na Moravu, kde se tak letos uskuteční už počtvrté. Projekt Hrady CZ zahrnuje dohromady vždy dvoudenní hudební program v blízkosti pěti českých hradů v pěti českých regionech, na Moravě jde o tři různé lokality ve třech moravských krajích. Hrady CZ tak v průběhu letní festivalové sezóny umožňují hudebním fanouškům v různých regionech vychutnat si to nejlepší co nabízí česká i slovenská hudební scéna. Letos interpreti a kapely postupně představí na Točníku ve středních Čechách, Švihově u Plzně, Kunětické hoře u Pardubic, v Rožmberku nad Vltavou v Jižních Čechách, na Veveří v severní části Brna, v Hradci nad Moravicí u Opavy, na Bezdězu u Liberce a na Bouzově na Olomoucku.

Páteční program festivalu začíná vždy v podvečer a často se odehrává přímo v prostorách hradu na jednom pódiu, součástí je také karneval v maskách spojený s tombolou o ceny. Sobotní program se koná většinou v podhradí v blízkosti hradu, kde se staví velké festivalové areály pro tisíce lidí se dvěma hudebními pódii. Nejinak tomu také bude na hradě Točník, jehož festivalový areál letos z důvodu stále vyšší návštěvnosti mění své místo, aby návštěvníkům nabídl vyšší komfort. "Festival se postupně výrazně rozrostl, proto v letošním roce na Točníku a na Švihově přesouváme festivalový areál o kousek dál tak, aby vznikly větší prostory, kde se návštěvníci nebudou tlačit. Věřím, že to diváci ocení,” říká organizátor festivalu Michal Šesták. Z původního areálu, který se rozkládal ve spodní části obce Točník, se tak festival stěhuje na louky přímo v podhradí Točníku. Do areálu se dostanou návštěvníci pohodlně a jednoduše, stejnou cestou, která vede k hradu. V okamžiku, kdy se okolo výběhů se zvířaty vstupuje na nezpevněnou cestu (doleva), budou návštěvníci pokračovat rovně směrem nahoru, kde po zhruba 250 metrech naleznou vstup do nového areálu s krásným výhledem na hrad. Areál je nesrovnatelně větší a tak přinese všem pohodlí a dostatek prostoru.

Festivalové areály otevřou své brány v sobotu vždy v půl jedenácté dopoledne, první interpreti začnou hrát vždy od půl dvanácté. V programu dalších letošních hradních zastávek se návštěvníci můžou těšit také například na koncerty kapel Pražský výběr, Nightwork, Skyline, nedávno oceněných Zrní a dalších hudebních skupin či interpretů Davida Kollera nebo Rytmuse.

Kromě hudby organizátoři návštěvníkům festivalu Hrady CZ umožňují poznat atraktivní místa v České republice a navštívit jednotlivé historické památky, a to i jejich prohlídkové trasy, protože vstupné na ně je zahrnuto v ceně festivalové vstupenky. Letitá spolupráce s projektem Kolo pro život přináší návštěvníkům také příležitost přijet na festival na kole a na místě konání festivalu využít úschovny kol. Stejně jako v minulých letech i letos pokračuje spolupráce s Národním památkovým ústavem.

Samozřejmostí jsou stanová městečka, kde si lze stany i pronajmout včetně možnosti uschování zavazadel. Konkrétně na Točníku bude stanové městečko situováno v těsné blízkosti vchodu do areálu. Kyvadlová doprava od nejbližších železničních stanic na festival a zpět je zajištěna po oba dva dny, vedle areálů jsou také parkoviště, která pojmou stovky aut. Na Točník bude jezdit kyvadlová doprava od železniční stanice Hořovice a zpět.

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji sítě Ticketstream v cenách 250 korun na páteční program a 400 korun na sobotu. Lístky je možné zakoupit jako E-tickets i přes internet, na místě budou vstupenky k dostání za 300 a 480 korun. Pro fanoušky festivalu Hrady CZ na Facebooku jsou exkluzivně vyhlašovány speciální ceny na festivalové permanentky. Více informací na: ceskehrady.cz, moravskehrady.cz, hradycz.cz.

Potvrzení interpreti: A Banquet, BT'nJ, Dilated, Iné Kafe, David Koller, Tomáš Klus, Koblížci, Kryštof, Aneta Langerová, Mandrage, Mig 21, Mňága a Žďorp, Monkey Business, Nightwork, No Name, Pipes and Pints, Portless, Pražský výběr, Rybičky 48, Rytmus, Skyline, Vypsaná FiXa, We On The Moon, Wohnout, Zrní Termíny a místa

12 - 13. 7. Točník
19. - 20 7. Švihov
26. - 27. 7. Kunětická hora
2. - 3. 8. Rožmberk nad Vltavou
9. - 10. 8. Veveří
16. - 17. 8. Hradec nad Moravicí
23. - 24. 8. Bezděz
30. - 31. 8. Bouzov

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Blue Effect - Kingdom Of Life (vinylová reedice 2025) 7/10
Recenze: Reeditované "Kingdom of Life" Blue Effectu je víc než jen kuriozita. Hudebně rezonuje dodnes Blue Effect, kapela postavená kolem kytaristy Radima Hladíka, patřil od svých začátků ke špičce domácího bigbítu druhé poloviny šedesátých let. A uvědomovali si to zřejmě i strážci dobové kultury. Když už ne skupinu, alespoň... čtěte zde
Vydáno: 13.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Katapult - 80's Album Trilogy (vinyl box) 7/10
Recenze: Vinylový box "80's Album Trilogy" dokazuje, že Katapult byl v této dekádě šťavnatý a ve formě Katapult pokračuje v oslavách padesáti let existence, znovu koncertuje, vydává nové desky, ale nezapomíná se ani poohlédnout do minulosti. Tentokrát si vzal na paškál druhou polovinu osmdesátých let a do jedné krabice nacpal vinyly z... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2025 14:00 v sekci Recenze
David E. Gehlke - Turned Inside Out: Oficiální příběh Obituary 7/10
Hudba v tisku: Přímo na dřeň Obituary: kniha "Turned Inside Out" nabízí poctivý, nikoli však převratný portrét deathmetalové jistoty Na Obituary se můžete spolehnout. V přibývajícím počtu mladých deathmetalových kapel čnějí tihle floridští veteráni jako neerodující monument a v nezměněné intenzitě se valí dál. Jejich příběh vypráví kniha "Turned Inside... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Lucie, O2 arena, Praha, 10.12.2025
Naživo: Lucie roztáhla křídla tažnejch ptáků. A celá O2 arena s ní Skupina Lucie se blíží do finále narozeninového turné ke svému čtyřicátému výročí. Předposlední koncert se, stejně jako ten o den dříve, konal v pražské O2 areně a my byli znovu u toho. Jak se obě vystoupení lišila? A kam se... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2025 14:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 49. týden 2025
"Vánoce na míru" už úřadují. Ewa Farna boduje se svátečním hitem v rádiích i ve streamování Dva týdny před Štědrým dnem se Ewa Farna se svou novodobou klasikou "Vánoce na míru" dostala na osmé místo rádiové hitparády, v pořadí digitálních singlů jí dokonce patří už číslo dva. Vedení z minulého kola si v hlavních... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- David Koller vydal živák z Fora Karlín. Na celý se můžete podívat na YouTube (05.12.2025 10:49)
- Pomozte s Rybičkami 48 dobré věci - vydražte maskota Punkyho (02.12.2025 11:48)
- Naživo: Kapela Rybičky 48 ve Foru Karlín předvedla nefalšovanou rockovou show. Desku pokřtil Ota Váňa z Kabátu (30.11.2025 20:30)
- Rozhovory: Kuba Ryba (Rybičky 48) - Rádi bychom zaujali místo naší největší rockové kapely. Kabáti tu věčně nebudou (24.11.2025 13:00)
- Naživo: Wohnout zahráli úplně poprvé v Lucerna Music Baru, za rok se přesunou do velké Lucerny (21.11.2025 13:13)
- Video: Rybičky 48 spojili v "Happy ending story" film "Nekonečný příběh" s masáží až do konce (19.11.2025 16:19)
- Video: Skyline v klipu "Rollercoaster" ukazují, že mejdan se vejde i do dodávky (03.11.2025 20:17)
- Video: Bouřka, ovulace, nebezpečná kombinace neboli Rybičky 48 a jejich "Stinky life" (03.11.2025 08:21)
- Video: Wohnout vyměnili marihuanu za "Kopřivy". A těší se na sklizeň (29.10.2025 08:49)
- Audio: David Koller v novince "Taková pěkná" svádí i varuje (22.10.2025 10:02)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Ewa Farna Lady Gaga Madonna Beyoncé Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe