Eclipse: Česká odpověď na Apocalypticu

20.03.2013 11:20 - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Člověk si často přinese ze školy řadu traumat. Jedním z nich může být iracionální odpor k vážné hudbě, jenž vznikl v důsledku nucených návštěv výchovných koncertů, na něž v té době ještě nebyl vyzrálý. Kdyby nás ale tehdy hudbou vychovávali Eclipse, mohlo se nám to už ve věku teenagerů líbit. A to docela dost.
7/10

The Eclipse - Intimate Letters

Skladby: About Her, Vortex, Entrée, Blue, Revolt, Race & Rage, Tutanchamon, Love Is Not For Me, Magalhães, Black Hour, Sleep My Darling
Vydáno: 20.2.2013
Celkový čas: 46:16
Jste-li studentem brněnské konzervatoře či JAMU, kde se zabýváte hrou na klasické smyčcové nástroje, možná občas zatoužíte po tom, podívat se na hru na ně z dnešní perspektivy. A přesně o to se pokouší kapela The Eclipse (Of The Classical Music). Tvoří ji hráči zmiňovaných škol Adam Caha (housle), Pavel Čadek (violoncello), Eliška Kotrbová (violoncello) a Marek Švestka (kontrabas). A v tomto složení propojují prvky vážné hudby s metalem, čímž vytvářejí takovou pěknou, českou odpověď na Apocalypticu.

Právě srovnání s touto finskou kapelou vysvětluje autor všech skladeb Pavel Čadek takto: "Apocalyptica také vznikla ze studentů hudební akademie, pro odreagování od vážné hudby, stejně, jako my. Myslím ale, že se naše hudba od Apocalypticy čím dál víc vzdaluje. Naše album je trochu vážnější a ovlivněné českými skladateli. Do živých koncertů navíc teď zařazujeme skladby se zpěvem."

"Intimate Letters" překvapí své posluchače množstvím energie, která právě díky onomu metalovému pohledu na klasické nástroje z hudby tryská. Jde tu zejména o nesmírně emotivní vyjádření nenaplněných vztahů. Je to hudba plná obnažených zpovědí i důrazných melancholických stesků. S všudypřítomným napětím, jež nechává posluchačovu pozornost neustále ve střehu. A ačkoliv sám nejsem na poslech vážné hudby přespříliš trénován, tady jsem hned od počátku (resp. od skladby "Vortex") stržen a uhranut, a to až do předposlední "Black Hour".

Ta začíná houslovým citátem mezinárodní skautské večerky. Tady chvíli očekáváte vychladnutí vášní a zjemnění, ale opak je pravdou. Večerka je záhy dramaticky rozervána a skladba samotná končí dekadentními extatickými orgiemi. Očekávané uvolnění a skutečná příprava na noc pak přichází až se závěrečnou ukolébavkou "Sleep My Darling".

"Intimate Letters" jsou velmi svěžím debutem připomínajícím příběhy z Dekameronu. Vpadnou do vašeho života, zaplaví jej emocemi a dost možná i nasměrují cestu k dalším hudebním koutům, které jste zatím zanechali neprobádané.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY