Top 10: Nejlepší videoklipy The Prodigy

26.06.2012 12:00 - Marek Odehnal | foto: facebook interpreta

The Prodigy se začátkem července po dvou letech vrátí jako jeden z headlinerů festivalu Rock For People. To nabízí dobrou příležitost projít si jejich nejlepší videoklipy, tím spíš, když řada z nich patří mezi to vůbec nejlepší, co kdy na poli krátkých hudebních snímků vzniklo.
The Prodigy
© last.fm
Legendární představitelé breakbeat hardcore a dalších příbuzných stylů The Prodigy se v létě opět představí v České republice, konkrétně jako jedna z hvězd královehradeckého festivalu Rock For People. Doménou kapely je ale kromě zásadních alb elektronické scény i celá řada originálních a skvěle zpracovaných videoklipů, na které se nyní v rámci tuzemské koncertní zastávky podíváme podrobněji.

Rovnou se přiznám, že vybrat pouze deset z nich, byla docela těžká práce. Některé kousky totiž patří mezi to nejlepší, co kdy na poli hudebního videoklipu vzniklo, a kromě jedinečné vizuální stránky a nápadů taky skvěle odráží dobu svého vzniku, což se týká především videí z 90. let. Které snímky se tedy vešly do mé desítky nejlepších klipů The Prodigy?


10. Invaders Must Die

Režie: Paul Dugdale
Album: Invaders Must Die!
Rok: 2009

Video k pilotnímu singlu zatím poslední desky "Invaders Must Die" je natočeno působivým černobílým stylem a zobrazuje paranoidního černošského chlapíka, kterak všude po své cestě zobrazuje všemožnými způsoby onoho typického brouka a snaží se varovat ostatní. Nakonec se dostane až na jakési plošiny u mořského břehu. Asi nejsugestivnějším momentem videa, který si rozhodně zapamatujete, je procházení hlavního hrdiny cestou, která je lemovaná rybími hlavami napíchnutými na tenkých kůlech.


9. Take Me To The Hospital

Režie: Paul Dugdale
Album: Invaders Must Die!
Rok: 2009

Videoklip má podle muzikantů evokovat filmy z 80. let, a i proto je natočený na klasickou VHS kazetu - filmový efekt tehdejší doby by totiž nebyl tak autenticky dosažitelný bez použití retro technologií. Snímek je natočen v opuštěné psychiatrické léčebně a členové kapely jedoucí v ujeté sanitce jsou pronásledování jakýmisi medvídky, nejspíše narušenými pacienty nosícími masky. Celé video působí hodně narušeným dojmem šílenství. Jeho režisérem je Paul Dugdale, který má na svědomí kromě téměř všech všech videoklipů k desce "Invaders Must Die" třeba i videoklip "Hometown Glory" pro zpěvačku Adele.


8. Out Of Space

Režie: Russell Curtis
Album: Experience
Rok: 1992

Videoklip "Out Of Space" reprezentuje úplné začátky The Prodigy, kdy kapela hrála a produkovala rozvernou energickou taneční hudbu. A stejně takový je videoklip k singlu. Ten ještě silně evokuje 80. léta se všemi jejich barvami, poskakováním a pozitivismem. Daleko před tím, než než se čtveřice v půli devadesátek stala celosvětově slavnou temnou formací, která pomáhala utvářet onen depresivní, negativistický a nihilisticko-rouhačský drogový pohled na svět stejně jako tehdejší kolegové z rockových kapel jako Nine Inch Nails nebo Korn. V "Out Of Space" ale ještě máme rozjuchané skotačící mladíky, reggae pasáž a všudypřítomné pštrosy. Prostě pohodička.


7. Warrior's Dance

Režie: Corin Hardy
Album: Invaders Must Die!
Rok: 2009

Vtipný a nápaditý klip k singlu "Warrior's Dance" v našem přehledu samozřejmě nemohl chybět. Jeho autorem je režisér Corin Hardy, který má za sebou videoklipy pro Biffy Clyro, The Horrors nebo Keane. Ve videu vidíme na první pohled tři obyčejné, na chodník vyhozené krabičky od cigaret, které však v noci obživnou, dostanou se do místní trafiky, aby probudily všechny ostatní krabičky v prodejně a všechny společně si tam za rytmů hudby kapely udělali solidní taneční party, na které nechybí ani otevřený oheň. Ten se však nakonec stane řadě tancechtivých krabiček osudným. Moc pěkná animátorská práce.


6. Spitfire

Režie: Tim Qualtrough
Album: Always Outnumbered, Never Outgunned
Rok: 2005

Singl "Spitfire" je velmi úderným, dynamickým trackem a stejně takové je i video k němu. Nabízí epileptický střih, skvělá barevná stylizace, jakási filmařská hloubka a vrstevnatost videa (moc rád bych toto video viděl ve 3D). Kromě akčních záběrů z koncertů je video bohužel smícháno se záběry z velmi špatného hollywoodského hororu "Dům voskových figurín", nicméně už za svou první složku si rozhodně zaslouží být zařazeno do tohoto žebříčku. Režisér snímku Tim Qualtrough je znám především díky svým koncertním záznamům pro řadu světových hvězd, přičemž například pro irské rockery U2 natočil hned dvě živá DVD.


Their Law: The Singles 1990–2005 DVD

The Prodigy, Tesla Arena, Praha, 27.11.2009
The Prodigy za svou kariéru vydali dvě oficiální DVD a v rámci tohoto článku bych vám chtěl doporučit to starší z nich. V roce 2005 vydaný, nabušený komplet "Their Law: The Singles 1990–2005" vyšel hned ve čtyřech formátech, přičemž nás bude zajímat stejnojmenné DVD. To kromě několika behind the scenes videí a výborného koncertu z Brixton Academy z 20. prosince 1997 nabízí především všech dosavadních patnáct videoklipů včetně tehdy zbrusu nového "Voodoo People (Pendulum Remix)". Kromě klipů z poslední desky "Invaders Must Die!" na něm najdete všechny videoklipy z naší desítky, a to vše pěkně pohromadě, navíc doplněné o výše zmíněný vynikající živák. Investici do tohoto nosiče vám tedy můžu rozhodně vřele doporučit.


5. Firestarter

Režie: Walter Stern
Album: Fat Of The Land
Rok: 1997

Další klasika z alba "Fat Of The Land", která je ale na rozdíl od videa k "Breathe" pojata vyloženě minimalisticky. Přesto však nijak neztrácí na působivosti. Celý snímek se odehrává ve znepokojivém podzemním tunelu, který jakoby z oka vypadl scénám z filmů o "Vetřelcích", je natočený černobíle a jedná se takřka výhradně o one man show vokalisty Keitha Flinta. Ten, zde oděn v tričku znázorňujícím americkou vlajku, naplno rozehrává vysokou hru svého šílenství a démoničnosti. Dodám už jen, že režisér snímku Walter Stern v devadesátých letech opakovaně spolupracoval na slavných videích Massive Attack, Nine Inch Nails, Madonny nebo Davida Bowieho.


4. Baby's Got A Temper

Režie: Traktor
Album: Baby's Got A Temper singl
Rok: 2002

Pro českého fanouška je kromě samotného zpracování klipu zajímavý fakt, že snímek byl natočen v areálu průmyslového komplexu Poldi Kladno a objeví se v něm i klasická česká Škodovka. Video ukazuje jakousi zvláštní pouť, na kterou přijedou tři distingovaní manažeři ve středních letech a posilnění zvláštním mlékem vzbuzujících v lidech agresivitu a negativní emoce se v maringotce přestrojí do podoby členů kapely, aby následně rozjeli svůj koncert pro stádo krav. Ty pak v silně sexuálně zabarvených scénách dojí sličné polonahé mladé dívky a následné mléko je prodáváno venku v krámku, načež se díky účinku tohoto mléka dav začne měnit v agresivní shluk vzájemně se napadajících lidí. Trio se nakonec zase převlékne do civilu a se spokojeným "me gusta" výrazem opouští místo uprostřed vyvolaného davového šílenství.

Tuto skvělou úleťárnu, která vznikla na základě snu kapelníka Liama Howletta, natočila skupina filmařů sdružených pod názvem Traktor, kteří se jinak podepsali na videích Fatboye Slima, Madonny nebo Basement Jaxx.


3. Voodoo People (Pendulum Remix)

Režie: Ron Scalpello
Album: Their Law: The Singles 1990–2005
Rok: 2005

Starší klasika "Voodoo People" se v roce 2005 u příležitosti vydání kompilace "Their Law: The Singles 1990–2005" dočkala znovuzrození jak hudebního, tak především videoklipového. Hudební stránku si vzali do parády Pendulum, nové video pak zrežíroval Ron Scalpello. Inspirací byl španělský film "Intacto", zabývající se tématem her založených pouze na náhodě. Je nám tak představen smrtící závod s motivací finanční výhry, kdy několik lidí běží se zavázanýma očima a rukama svázanými za zády napříč městem včetně plné dopravy a vítěz může být jen jeden, pokud to tedy vůbec někdo přežije. Šílený nápad, šílený adrenalin.


2. Smack My Bitch Up

Režie: Jonas Åkerlund
Album: Fat Of The Land
Rok: 1997

"Smack My Bitch Up" je videoklip, který jste díky cenzuře pořádně neměli možnost vidět na žádné televizní stanici. Jeden z nejkontroverznějších a zároveň nejoriginálnějších klipů vůbec. Příběhové video je celé natočeno z pohledu první osoby a sledujeme tak dění jedné víkendové noci od domácí hygieny a přípravy na tah, přes jeho průběh, až po návrat domů s novou kořistí. Hlavní hrdina během svého paření nešetří násilím, sexuálním obtěžováním, alkoholem ani drogami a podle toho se mění i perspektiva a rotace kamery, skrze kterou samotné dění sledujeme. Celý snímek pak v samotném závěru odhalí naprosto nečekanou a šokující pointu. Režisérem videa je zkušený švédský filmař Jonas Åkerlund, který má na svém kontě videoklipy pro Mobyho, Madonnu. Metallicu nebo Roxette.


1. Breathe

Režie: Walter Stern
Album: Fat Of The Land
Rok: 1997

Co napsat k jednomu z největších videoklipových skvostů vůbec? Asi každý ho aspoň jednou viděl. Toto je ta stejná entita ultimátního hudebního videa s estetickou hnusu a jedinečnou atmosférou, jaké vznikaly jedině v 90. letech. Ať už jde o "Closer" Nine Inch Nails, "Until It Sleeps" Metalliky nebo libovolné video z prvních alba Marilyna Mansona, je to ta samá jedinečnost jako v případě "Breathe". Zde konkrétně nervní blikající světlo, nebezpečné místnosti, všudypřitomní brouci a hnus, dokonce aligátor a tomu všemu vévodí naše narušená čtveřice. Především pak démonický Maxim a legendární barevné období stylizovaného punkáče Keitha Flinta. Jak vizuální stránka, tak samotná skladba, tohle je ten nejryzejší zlatý fond celé hudební historie.


Pokud chcete hity The Prodigy slyšet a vidět naživo, na Rock For People je zastihnete ve středu 4. července od 22:20 na T-Mobile Stage.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY