Britský zpěvák Sting má na kontě celou řádku menších i větších hitů. A zatímco svět netrpělivě čeká na další album s původním materiálem, hudební vydavatelství posílají na trh další a další kompilace. Zaslouží si "The Best Of 25 Years" vaši pozornost?
Hodnocení bestofky by každý správný recenzent měl odstartovat pohledem do minulosti. Nuže, pojďme na to.
Stingova sólová dráha odstartovala v roce 1985 spoluprací s americkými jazzmany. Byli to Kenny Kirkland, Darryl Jones, Omar Hakim a Branford Marsalis. Právě z nich si umělec sestavil svou doprovodnou skupinu a společně natočili desku "The Dream Of The Blue Turtles". Z ní je zastoupena v tracklistu skladba "If You Love Somebody Set Them Free". Album se stalo třikrát platinové a získalo nominaci Grammy na desku roku.
Svůj smutek ze smrti matky vtiskl Sting do své druhé desky "...Nothing Like The Sun", kterou matce také věnoval.
"Je to album o ženách. Nejen o matkách. Při skládání jsem myslel také na dcery, milenky a manželky," popisuje mistr svou práci. Ze sedmaosmdesátého roku tak pochází například "Fragile" nebo "We'll Be Together".
Třetím albem "The Soul Cages" z roku 1991 se Gordon Matthew Thomas Summer, jak zní Stingovo pravé jméno, pokusil vyrovnat se smrtí otce a bolest v srdci přerostla v hity "All This time", "Mad About You" a asi nejpovedenější "Why Should I Cry For You". Cena Grammy za nejlepší desku roku byla jeho. Z alba je ale bohužel na výběrovce zařazena jen první zmíněná.
V roce 1993 vychází čtvrtá Stingova deska "Ten Summoner's Tales". Nesmrtelné kousky jako "Fields Of Gold", "If I Ever Lose My Faith In You" či "Shape Of My heart" prý zpěvák napsal za jedno odpoledne.
Hity z páté studiovky "Mercury Falling" byste tu hledali marně. Z megaúspěšné šestky "Brand New Day" nesmí chybět "Desert Rose" - duet s Alžířanem Chebem Mamim. Pochopitelně další Grammy za nahrávku a desku roku.
Během roku 2003
Sting vyslal do světa album "Sacred Love". Podle mnohých nejslabší album je zde zastoupeno dvěma písněmi: "Whenever I Say Your Name" s
Mary J. Blige (další Grammy) a "Never Coming Home".
A víte co... nechejme toho. Nudný výčet všech úspěchů i tragédií, které obklopovaly Stingův život, je plný internet a vás jistě zajímá, zda má smysl si novou výběrovku pořídit, či nikoliv.
Edice
Kolekce "Sting: 25 Years" vychází ve třech verzích. Jako samostatné CD, jako 2CD a jako limitovaný de luxe box obsahující 3CD + DVD se záznamem vystoupení, které bylo natočeno v New York City v poslední den americké části turné "Broken Music", které tento britský umělec absolvoval v roce 2005. Záznam má pouze deset položek a podle oficiálních zdrojů jsou zde Stingovy hity interpretovány v naprosto syrovém podání. Kromě toho obsahuje ještě knihu v pevné vazbě, obsahující mnoho raritních fotografií, kompletní texty všech písní, osobní komentáře a speciální zpěvákovu předmluvu. Nám se však do redakce dostalo ke zhodnocení pouze nejchudší balení v podobě dvanáctipísňového CD, tudíž si zhodnotíme tuto verzi.
Jistě uznáte, že šedesátiletý umělec má více než pouhých dvanáct hitů. Pomineme-li nesmyslnost celých oslav pětadvacetiletého výročí na scéně, kvůli kterým kolekce zcela ignoruje předchozí léta v
The Police, a tudíž i hity jako "Every Breath You Take", "Roxanne" nebo "Every Little Thing She Does Is Magic", vychází nám album, které sice obsahuje mnoho hitů, přesto ale není ani zdaleka úplné, nenajdeme zde například "Englishman In New York", "Shape Of My Heart", "King Of Pain", "Send Your Love", "Why Should I Cry For You" ani dle mého názoru Stingovu nejlepší skladbu vůbec "When We Dance".
Největším lákadlem, jestli tomu správně rozumím, by měly být závěrečné tři skladby - v živém provedení z Irving Plaza zahraná "Demolition Man", "Message In A Bottle"a "Heavy Cloud No Rain", přičemž některé z nich pocházejí už z repertoáru The Police, a jejich zařazení tak vlastně popírá celý smysl kolekce. Tak nevím... Pokud byste si chtěli cédéčko pořídit jen díky třem zmíněným bonusům, předesílám, že je to zbytečné, ničím výjimečné totiž nejsou.
Celé oslavy jsou tak vedeny jen s jediným cílem - vydavatelství chce opět vyrýžovat ze zákazníků další prachy za něco, co už vlastně dávno mají. Třeba taková "..All This Time" je mnohem lepší kompilace než tento paskvil. Pokud tedy doposud nevlastníte jedinou placku britského Žihadla, mohu vám tuto kolekci i přes její nedostatky doporučit. Přes výtky vůči jejímu vydávání v této podobě bychom neměli zapomínat, že máme čest s jedněmi z nejkrásnějších skladeb, jaké kdy vznikly a které patří do základního vzdělání každého hudebního nadšence. Tato výběrovka by vám tak mohla otevřít doposud nepoznané cesty geniálního muzikanta a uvést vás do jeho pestrého světa. Pokud Stingova alba již dávno vlastníte, čerstvou nahrávku s prakticky nulovými bonusy a nezajímavým bookletem nepotřebujete. I přes skvělé skladby tedy celkově za šest.