Nové desky pro 21. týden

22.05.2011 05:00 - Tomáš Parkan a Petra Hubáčková | foto: facebook interpreta

Jen málokdo má tolik kuráže se postavit druhému albu Lady Gaga "Born This Way". Těmi, kteří to zkusí, jsou například Čechomor, s neslýchaným albem Traband, Simply Red a Ecstasy Of St. Theresa se živáky z opery, tvrďáci Hammerfall, multiinstrumentalista Neal Morse, belgická vycházející hvězda Selah Sue a formace Mona přirovnávaná k U2.
Pokud se v pondělí 23. května vydáte do obchodů s hudebními nosiči, najdete tam následující novinky:

Lady Gaga - Born This Way (Universal)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: pop / electropop / taneční pop

Lady Gaga - Born This Way
Ačkoli se to v záplavě písniček nesoucích jméno Lady Gaga nezdá, je novinka "Born This Way" po debutu "The Fame" teprve jejím druhým řadovým počinem vycházejícím po dvou letech. Stefani Joanne Angelina Germanotta na písních pro nové album pracovala po celou tuto dobu a výsledkem byla více jak dvacítka skladeb, z nichž se nakonec vybíralo a pro standardní edici i vybralo čtrnáct věcí. Autorkou všech je především zpěvačka samotná a k ní se přidali například Fernando Garibay (Enrique Iglesias), Jeppe Laursen, Paul Blair a pochopitelně RedOne, který má, stejně jako v případě debutu, ve velkém na svědomí i produkci desky. Vedle něj ve stejné roli figuruje ještě několik dalších jmen, mezi nimiž vyčnívá někdejší manžel Shanii Twain a producent alb The Corrs, AC/DC nebo Bryana Adamse Robert "Mutt" Lange. Zvuk alba by měl být dle slov samotné zpěvačky jakýmsi spojením elektronické hudby s rock'n'rollem, metalem a hymnickými melodiemi včetně tanečních rytmů. To částečně předznamenaly dva singly - titulní "Born This Way" a kontroverzní "Judas". Oba dva uslyšíte hrát na MySpace.com Lady Gaga. "Born This Way" seženete jak ve standardní edici, tak pochopitelně i v té speciální, která bude rozšířena o druhý disk s pěti dalšími položkami.


Čechomor - Místečko (Universal)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: folk / folk rock

Čechomor - Místečko
Pokud nebudeme počítat triptych z hradů a zámků, napínal Čechomor s novou studiovou deskou své fanoušky dlouhých šest let. Nyní je konečně tu a dostala název "Místečko". Jejím producentem je rodák z irského Dublinu žijící v New Yorku, skladatel, kytarista a producent Gerry Leonard a ke spolupráci si kapela přizvala i další zahraniční osobnosti jako kytaristu Tonyho Levina, který hrál mimo jiné s Peterem Gabrielem, bubeníka Douga Yowella, jenž spolupracoval se Suzanne Vega, nebo Ivana Táslera z IMT Smile, který je autorem dvou písniček a postavil se v nich i za mikrofon. S nimi a například i s Ewou Farnou nebo Lenkou Dusilovou natočili celkem třináct kousků, které opět vycházejí z lidových námětů jen s drobnými textovými či hudebními úpravami. Vedle toho vzniklo i několik ryze autorských děl, které jsou na tomto albu zastoupeny ve větší míře než na těch předchozích a byly podnětem k dalším změnám. Tou největší je zřejmě netradiční, svižnější a tvrdší zvuk. "Místečko" bude k dostání ve třech mutacích. Vedle klasického vydání a slidepacku, jenž bude k dostání na novinových stáncích, skupina připravila i limitovanou edici obsahující bonusové DVD z koncertu na hradě Loket a píseň s kapelou Divokej Bill.


Ecstasy Of St. Theresa - 10.10.10/Live (DVD, Blu-ray) (EMI)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: alternativa / indie

Ecstasy Of St. Theresa - EOST101010
Tuzemská formace Ecstasy Of St. Theresa se během posledních let natrvalo zabydlela na české hudební scéně a není divu, že velký koncert na Nové scéně nemohli muzikanti nechat jen tak ležet ladem. Show, kterou předvedli 10. října loňského roku, vydávají nyní na DVD a Blu-ray. Stejně jako velkou show pro uši připravilo osazenstvo kapely také hodnotnou podívanou pro oči. Velkým zpestřením byly světelné šaty Denisy Nové, které novým verzím některých písní dodaly jedinečnou atmosféru. Celkově mohou fanoušci pojmout DVD jako set toho nejlepšího, co duo Kateřina Winterová & Jan P. Muchow vytvořilo. Malou ochutnávku ke zhlédnutí najdete v podobě traileru na YouTube.com.


Simply Red - Farewell - Live In Concert At Sydney Opera House (EMI)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: pop / soul

Simply Red - Farewell - Live In Concert At Sydney Opera House
Simply Red ukončili minulý rok po pětadvaceti letech svoji velmi úspěšnou kariéru a součástí tohoto konce bylo i více jak rok trvající světové turné, které se zastavilo také v Praze. Další zastávkou byla světoznámá Opera v australském Sydney. Tamější koncert se uskutečnil v říjnu minulého roku a Mick Hucknall rozhodl, že právě ten se dočká záznamu. Titul dostal název "Farewell - Live In Concert At Sydney Opera House" a bude k dostání hned ve čtyřech podobách. Audio podoba přinese výběr šestnácti skladeb a video, které bude k dostání jak na DVD, tak na Blu-ray, a to kompletní koncert včetně rozhovoru s hlavním představitelem. Pro fanoušky je pak připraven ještě komplet CD s DVD.


Hammerfall - Infected (EMI)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: power metal

Hammerfall - Infected
Švédští Hammerfall už před pár lety naznačili, že se jejich svižný power metal začne ubírat trochu jiným směrem. Svůj nový přístup zřejmě prokážou i na chystané novince "Infected". Dali to najevo už pilotním singlem "One More Time", který před časem prezentovali i prostřednictvím videoklipu. Kromě této písně přináší nahrávka dalších deset songů. Některé z nových písní a spoustu starších kultovních songů kapela přibalí i na chystané promo turné, v rámci kterého se zastaví i u nás. Dne 14. července vystoupí na festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích.


Traband - Neslýchané (Indies Scope)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: alternativní folk / folk rock

Traband - Neslýchané
Rok od vydání alba "Domasa" vydává skupina Traband "Neslýchané", jež bude oproti předchozím nahrávkám v mnoha ohledech jiné. V prvé řadě je to počet nosičů - deska bude obsahovat hned dva - CD a DVD. Na CD jde tentokrát přírodní lyrika stranou, album je koncipováno jako sbírka příběhů a lidských osudů. Obsahuje intro plus jedenáct písniček, z nichž některé už zazněly na koncertech a některé jsou zbrusu nové. Zvuk se pohnul více k rockovému písničkářství podporovanému výraznější kytarou a naopak se upouští od "varhanního" zvuku známého z "Přítele člověka". DVD je pak evropským unikátem. Jedná se o hudební DVD v českém znakovém jazyce. Úkolu vizuálně pohybově ztvárnit písničky Trabandu se ujal kameraman a režisér Zeno Václavík. Pod jeho vedením překladatelé z České komory tlumočníků znakového jazyka prezentují skladby ze tří starších alb ("Hyjé!", "Přítel člověka", "Domasa") a také novinku "Moji učitelé". Celkem na DVD najdete dvanáct videoklipů o celkové stopáži přesahující čtyřicet minut.


Neal Morse - Testimony 2 (EMI)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: prog rock

Neal Morse - Testimony 2
Americký multiinstrumentalista Neal Morse se už po roce připomíná novou deskou. Nahrávka "Testimony 2" ovšem odkazuje svým názvem na první díl, který vyšel v roce 2003. Na ten navazuje i svým konceptem, který se týká zpěvákova přechodu na křesťanskou víru. Tradičně se na desce podílejí jeho kolegové Mike Portnoy a Randy George. Z hostů se posluchači mohou těšit například na Stevea Morse. Nahrávku bude v balíčku doplňovat druhé CD s raritním materiálem, a pokud si zakoupíte speciální edici, čeká vás ještě třetí placka - DVD se záznamem příprav. Jeho stopáž dosahuje více než hodiny a diváky důkladně provede celým procesem. Aby toho nebylo málo, vydání doplňuje první kniha Neala Morse "Testimony - The Inspirational And Spiritual Journey Of A Prog Rock Musician". Malé ochutnávky najdete ve videu na YouTube.com, a pokud byste si chtěli novinky poslechnout naživo, máte možnost 9. června, kdy Neal Morse zavítá do pražské Retro Music Hall.


Selah Sue - Selah Sue (Supraphon/Warner Music)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: reggae / soul

Selah Sue - Selah Sue
Pokud netrávíte více času v Belgii, zřejmě vám jméno zpěvačky Selah Sue nic neřekne. Nicméně v zemích Beneluxu je velkou hvězdou a nyní se její sláva začíná šířit i do dalších koutů světa. Před časem tahle zpěvačka kombinující soul a reggae předskakovala Princovi a především nazpívala duet se Cee-Lo Greenem na jeho loňské album "The Lady Killer". Právě písničku "Please" zařadila i na svůj debut nesoucí její jméno, který vznikl složením dvou EP - "Black Part Love" a "Raggamuffin" - vydaných v minulých třech letech. Náhled na celé album poskytují ukázky na webu Selah Sue.


Sixx:A.M. - This Is Gonna Hurt (EMI)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: heavy metal

Sixx:A.M. - This Is Gonna Hurt
Nicki Sixx, známý jako baskytarista Mötley Crüe, a jeho kapela Sixx:A.M. připravili po čtyřech letech nové album. Deska nese titul "This Is Gonna Hurt" a podobně jako první nahrávka slouží jako soundtrack ke knize "The Heroin Diaries: A Year In The Life Of A Shattered Rock Star". Z dvanácti písní si můžete poslechnout a podívat se na klip k "Lies Of The Beautiful People", která je současně i prvním singlem. Vše je na MySpace.com Nikkiho Sixxe. Sám rocker k písni vznesl filozofickou otázku: "Pokud najdu krásu ve všech těch věcech, které se zdají podivné a hrůzostrašné, proč se čas od času snažím najít krásu v tom, co tak hodnotí společnost? Mám to v hlavě zpřeházené já, nebo jsem schopný podívat se pod povrch, když ostatní nemůžou?"


Maná - Drama Y Luz (Supraphon/Warner Music)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: pop rock / latin rock

Maná - Drama Y Luz
Mexická poprocková skupina Maná není na hudebním poli žádným nováčkem. Během své kariéry, která začala na sklonku sedmdesátých let, kapela vydala již sedm řadových alb a nyní tato formace, která si zahrála i s Lucianem Pavarottim nebo Zuccherem, přichází po pěti letech s nahrávkou číslo osm "Drama Y Luz". A nutno dodat, že již se slušnou reputací. V Americe, kde deska vyšla již před více jak měsícem, vyšplhala nejen na vrchol žebříčků sledujících latinskoamerickou produkci, ale nakoukla i do Top 5 hlavního Billboard 200. Maná zaujala pop rockem s latino vlivy a v tuctu skladeb uslyšíte i jednoho z nejlepších perkusistů Luise Conteho, známého například ze spolupráce s Philem Collinsem. Maná nahrála ukázky všech skladeb na svůj web.


Theatre Of Tragedy - Last Curtain Call (Mystic Production)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: gothic metal / doom metal

Theatre Of Tragedy - Last Curtain Call
Plejádu severských kapel tento týden doplňují Theatre Of Tragedy, kteří potěší příznivce gothic metalu a doom metalu nový koncertním balíčkem. DVD přináší celkem osmnáct kousků jako třeba "Hide And Seek", "Frozen" nebo "Cassandra". Hudební stopu doplňuje bonusový materiál se záběry z turné, zkoušky a také obsáhlé rozhovory, které fanouškům přinesou jistě hodnotné informace. Abyste si atmosféru show Theatre Of Tragedy mohli připomínat neustále, bude kromě DVD připraveno také CD s desítkou nejlepších písní z vystoupení. 2CD s takřka kompletním koncertem je určeno především těm, kdo nevlastní DVD přehrávač. Na co se můžete těšit, zjistíte díky traileru na YouTube.com.


Tip týdne

Mona - Mona (Universal)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: rock

Mona - Mona
Ačkoli Mona pochází z Nashvillu v Tennessee, z Mekky country hudby, nečekejte od nich ani housle ani mandolíny či podobné nástroje. Zbystřit by naopak měli ti, kteří rádi Kings Of Leon či U2. Jméno Mona figurovalo i ve výčtu těch interpretů, z nichž skládala BBC svoji Sound Of 2011. Eponymní album je tedy debutem této kapely a najdete na něm celkem jedenáct songů včetně jednoho skrytého bonusu. To, že přirovnání k irským U2 není vůbec od věci, zjistíte poslechem tří ochutnávek na MySpace.com formace.U.D.O. - Rev-Raptor (Mystic Production)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: heavy metal

U.D.O. - Rev-Raptor
Udo Dirkschneider a jeho kapela U.D.O. rozhodně nepatří do starého železa. Muzikanti mají energie na rozdávání, což dokazují další novou deskou "Rev-Raptor". Třináctku nových songů reprezentuje několik skladeb k poslechu na MySpace.com formace. Samotná nahrávka vyjde hned v několika mutacích - na CD, v digipacku, ve dvou vinylových verzích ve velmi omezeném množství a v limitce. Ta (podobně jako digipack) přinese navíc bonusový disk a promo předměty jako pásek, flash disk a sponu.


Dále vychází:

Adam Tensta - It's A Tensta Thing (EMI)
Alcest - Le Secret (EP) (Mystic Production)
Anna Netrebko - Don Pasquale (Universal)
Arkona - Stenka na Stenku (Mystic Production)
Freedom Call - Live In Hellvetia (Mystic Production)
Joseph Calleja - Maltese Tenor (Universal)
Karma To Burn - V (Mystic Production)
Mady Mesple - Album Du 80Ueme Anniv./Lim (EMI)
Mayan - Quarterpast (M.A.B.Records)
Montserrat Caballe - A Portrait (EMI)
Neil Diamond - The Bang Years (Reedice) (Sony Music)
Různí - 60s Summer Party (EMI)
Různí - 70s Summer Party (EMI)
Různí - Kanikuly 2011 (Universal)
Různí - Now Arabia 2011 (EMI)
Různí - Sharpay's Fabulous Adventure (EMI)
Různí - Schottish Fantasy/Karajan (EMI)
Různí - The Hangover Part II (soundtrack) (Sony Music)
Sarke - Oldarhian (Mystic Production)
Týr - The Lay Of Thrym (Mystic Production)
Yuck - Yuck (Universal)


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY