TOPlist
shop.musicserver.cz
TV On The Radio - Nine Types Of Light

Sluncem zalitá hudba budoucnosti

Vydáno: 25.04.2011 00:00 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: facebook interpreta

TV On The Radio se dostali do nezáviděníhodné pozice, a to natočit nahrávku, která by navázala na počin "Dear Science" - jednu z nejlepších desek minulé dekády. Jenomže na novince "Nine Types Of Light" se ukazuje, že ať kapela natočí cokoliv, tak je stále o třídu výš než to, co točí všichni ostatní.

9/10

TV On The Radio - Nine Types Of Light

Vydáno: 11.4. 2011
Celkový čas: 43:40

Skladby: Second Song, Keep Your Heart, You, No Future Shock, Killer Crane, Will Do, New Cannonball Blues, Repetition, Forgotten, Caffeinated Consciousness

Vydavatel: Universal

Je to neuvěřitelné, ale čeho se dotkne producent a muzikant David Sitek, to se mění ve zlato. Pravdou také je, že až na výjimky se málokdy jedná o komerčně úspěšné nahrávky. Projekty, pod které se podepisuje, jsou ale většinou hudebně i umělecky dotažené, sbírají různá ocenění a kritici je milují. Co dokážu pochopit, je to, že jeho sólový projekt Maximum Balloon vyšel minulý rok v podstatě bez povšimnutí. Co nepochopím, je, že přes kultovní status je jeho domovská kapela TV On The Radio téměř neznámá. Předchozí nahrávka "Dear Science" se na musicserveru stala (zaslouženě) nejlepší deskou minulé dekády a nejeden hudební magazín či server ji zvolil albem roku 2008. Přesto všechno se kapela jakoby drží v pozadí a novinka "Nine Types Of Light" vychází skoro v tichosti. A je to koneckonců vlastně úplně jedno, protože kapela opět natočila výbornou nahrávku.

Od vydání "Dear Science" uplynulo dlouhých dva a půl roku. Za tu dobu se ze Siteka stal vyhledávaný producent (Yeah Yeah Yeahs, Holly Miranda), zpěvák Kyp Malone natočil sólovou nahrávku jako Rain Machine a skladby TV On The Radio si začaly nacházet cestu ven (televizní seriály, Guitar Hero 5 a podobně). Přesto k žádnému průlomu do mainstreamu nedošlo, na to je jejich unikátní spojení blues, elektroniky, taneční hudby a indie rocku těžko uchopitelné.

Ani ne dva týdny po vydání alba přišla zpráva, že nás kvůli rakovině plic navždy opustil Gerard Smith, baskytarista kapely. Těžko říct, nakolik o jeho nemoci kapela během natáčení věděla, ale na albu se vůbec neprojevila. Naopak formace je na své čtvrté nahrávce pozitivně naladěná, uvolněná a prosluněná jako nikdy před tím. To je dáno hlavně tím, že na natáčení přesídlili z Brooklynu do Sitekovy rezidence v Los Angeles. "Když jsme natáčeli předchozí nahrávky, tak jsme byli zavřeni měsíce v pokoji bez oken. To, že jsme teď během celého natáčení měli zapnutý gril, přineslo pozitivnější náladu," vysvětluje Sitek. Co naopak zůstalo, je téma - láska. To stejně jako u minulých alb proplouvá celým albem ("Keep Your Heart", "You", "Will Do") a intimnější kompozice nakonec tvoří větší část.

Ale album potěší i příznivce divočejší stránky kapely. Ať už je to dance-rocková "No Future Shock", "Repetition" s úžasným elektrickým riffem, anebo hlavně závěrečná "Caffeinated Consciousness", která zní, jako byste zkřížili Talking Heads a OutKast. Úvodní "Second Song" má nejen vtipný název, ale udává i tón celému albu ("Every lover on a mission / Shift your known position / To the light"). A nerad bych zapomněl na baladickou "Killer Crane", která je pro "Nine Types Of Light" to samé co "Family Tree" pro "Dear Science", a myslím, že by by jí to slušelo na samotném závěru kolekce.

I na novém albu TV On The Radio ukazují, že jsou daleko před ostatními, a nadále zůstávají jednou z nejoriginálnějších kapel současnosti. "Nine Types Of Light" pravděpodobně nezíská stejný status jako "Dear Science", ale je natolik nabitá nápady, energií a geniálním muzikantstvím, že se předchozí nahrávce lehce vyrovná. Takhle nějak by měla znít hudba budoucnosti.


  • RIP (Mjúz, 25.04.2011 01:23) Reagovat

    basista Gerard Smith

  • gramatika (grammar nazi, 27.04.2011 13:50) Reagovat

    "o třídu vÍš"? wtf?

    • Re: gramatika (killme, 27.04.2011 15:41) Reagovat

      :-D !

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Olympic - Bombarďák 7/10
Recenze: Olympic zůstává i na třiadvacáté desce pořád "Bombarďák" "Mám to rád. Napořád. To nejde vzdát." Tímhle sloganem z titulní skladby by mohlo být opředeno klidně celé novinkové album "Bombarďák". I po více než šedesáti letech existence se dá stvořit šťavnatá nahrávka plná energie.... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2025 09:30 v sekci Recenze
Mňága a Žďorp, Lucerna Music Bar, Praha, 26.3.2025
Naživo: Mňága a Žďorp na svém prvním letošním koncertě v Praze představila "Podivné rybičky" Skupina z Valmezu se po nahrávání nové desky, která by měla vyjít v září, ukázala po čtvrt roce fanouškům. Část jarní šňůry odstartovala právě v pražském Lucerna Music Baru, který bez problémů vyprodala. Během... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 20:00 v sekci Naživo
Pět nejvyprsenějších vystoupení Tate McRae, která ukázala i její talent
Nejvíc nej: Pět nejvyprsenějších vystoupení Tate McRae, která ukázala i její talent Tate McRae je nadaná zpěvačka a tanečnice, která svými živými vystoupeními zaujala příznivce popu po celém světě. Brzy se už podruhé dočkají i fanoušci v Praze, kam interpretka přiveze svou "Miss Possessive Tour". Ochutnávku toho... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 14:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Pohled do českých hitparád - 12. týden 2025
Rosé a Bruno Mars se s "APT." dočkali vítězství v českých rádiích Světové hitparády už singl "APT." od Rosé a Bruna Marse oběhl, nyní se na vrchol dostal také v českém rádiovém žebříčku. V albovém přehledu uspěl americký rapper Playboi Carti s nahrávkou "Music" a pořadí digitálních singlů... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Teddy Swims - I've Tried Everything But Therapy (Part 2) 8/10
Recenze: Teddy Swims nabízí na "I've Tried Everything But Therapy (Part 2)" vznešený pop A také vroucí soulový feeling, hromadu silných emocí a snad ještě více bezpodmínečné lásky. Kdo si na cukrování moc nepotrpí, pro toho může jít jen o hezky zazpívaný kýč, ale kdo má rád lásku ve všech jejích podobách,... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2025 15:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: TV on the Radio oslavili dvacetileté výročí debutu hitem "Staring At The Sun" v show Jimmyho Fallona (26.11.2024 11:55)
- Audio: TV On The Radio ke 20. výročí alba "Desperate Youth, Bloodthirsty Babes" představují archivní song "Final Fantasy" (08.09.2024 13:52)
- Video: Patetiční Tv On The Radio v "Troubles" odhalují nitro náhodných kolemjdoucích (12.04.2015 08:22)
- Video: Tv On The Radio vyrazili za natáčením klipu "Lazerray" do skateparku (04.01.2015 08:19)
- Video: TV On The Radio zapěli svou "Happy Idiot" u Lettermana trochu falešně, ale energicky (25.11.2014 19:44)
- Nové desky pro 47. týden (16.11.2014 05:00)
- Audio: TV On The Radio přinášejí druhou píseň z chystané novinky a je zase hodně dobrá (16.10.2014 17:16)
- Recenze: Korálkové oko podruhé a o chlup lépe (21.06.2013 10:00)
- Video: TV On The Radio - Second Song (06.09.2011 11:12)
- Video: Živě: TV On The Radio - Will Do (Leno) (21.05.2011 15:33)

ALBUM TÝDNE 12/2025

Steven Wilson
The Overview

Sledovat hudební cestu Stevena Wilsona může být pěkné drama. Doslova nevíte, co vás čeká za každým rohem. Od No Man po Porcupine Tree, od Blackfield až k nevyzpytatelné sólové kariéře. Všechno je to nesmírné dobrodružství. A to zřejmě nekončí s aktuálním počinem "The Overview", jenž na to jde zase odjinud.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 30.03.
Avantasia (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Viktor Sheen Pink Floyd Lucie Vondráčková Madonna The Weeknd Lady Gaga Disturbed Beyoncé Taylor Swift Coldplay Queen Hugo Toxxx Ed Sheeran Kabát Dua Lipa Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím