Clare Maguire v akci

28.02.2011 00:00 - Katarína Straková | foto: facebook interpreta

Při svých cestách po světě se v L.A. seznámila s producentem Rickem Rubinem, který ji představil Leonardu Cohenovi. V New Yorku pak na party potkala Jay-Zho, jenž jí prý předpověděl hvězdnou budoucnost. Teď debutuje albem "Light After Dark" a pro splnění rapperova proroctví má slušně našlápnuto. Clare Maguire.
8/10

Clare Maguire - Light After Dark

Skladby: Are You Ready? (Intro), Shield And Sword, The Last Dance, Freedom, I Surrender, Bullet, Happiest Pretenders, Sweet Lie, Break These Chains, You’re Electric, Ain’t Nobody, Light After Dark, This Is Not The End
Vydáno: 28.2.2011
Celkový čas: 45:46
Vydavatel: Universal
Písničky skládá od svých sedmi let, v dětství prý s oblibou vystupovala na rodinných a školních oslavách. "Někdy, když jsem se ve škole nudila, jsem si stoupla na lavici a začala jsem zpívat. Učitelé mysleli, že jsem se pomátla," vzpomíná Clare na své dětství. Smlouvu s vydavatelstvím Universal Music Group podepsala ve dvaceti. Její první deska vznikla v produkci Frasera T. Smithe, jehož jméno je spjato s alby Kylie Minogue, Ellie Goulding, Adele nebo Jamese Morrisona. Je jasné, že má tahle talentovaná kráska z Birminghamu silné zázemí.

"Můj hlas byl vždycky ten nejhlasitější v místnosti," říká se smíchem. Clare Maguire. Už to jméno. "Light After Dark". Už to intro. Zpěvačka má opravdu kolosální hlas, kterým podle mě rozvibruje základy masivních budov na kilometry daleko. A kromě toho, že její hlasivky jsou pravděpodobně aspoň šestirozměrné, má Clare zcela enormní rozsah (podobný jako naše Lucka Bílá). Často dělá dojem, jako by místo drobné třiadvacetileté černovlásky zpívala pětatřicetiletá stopadesátikilová černoška. S přehledem by zapadla do amerických gospelů a spirituálů.

"Light After Dark" je album mnoha tváří jedné ženy. "Chtěla jsem album, kde každý song ucítíte v jiné části svého těla: v hlavě, v srdci, v nohou při tanci." Skladby nemají tendenci se slévat v jedno, místy jako by Clare vypadla z už dříve jmenovaných Florence And The Machine, místy evokuje Annie Lennox, někdy Sinead O Connor, občas se zahalí do téměř neviditelného gothic pláště.

Jednou něžně pohladí po vlasech ("Freedom", "Sweet Lie"), jindy zase hrubě znásilňuje k tanci ("Happiest Prettenders", "Ain't Nobody"). A ve všech případech dělá skvělý silně atmosférický pop, jemuž se dá vytknout snad jen to, že má občas tendence sklouzávat k bižuternímu tuc tuc rytmu.

Druhý pohled: Lukáš Boček

Clare Maguire si skvěle vybrala profesi. Nádherný hluboký hlas a hudební cítění je znát z každé písně, která se na jejím debutu objevuje. Máte rádi klasický klavírní pop? Máte rádi, když se k němu přidají smyčce? A také elektronika? Pak mezi vaše favority jistě patří i Florence And The Machine, ke které by mohla být Clare hudebně přirovnána. První deska mladé Britky jde však o něco přímočařejší (v dobrém směru) a přístupnější cestou, než zastřené putování Florence Welch. Z některých písní je cítit i podobnost s Annie Lennox, a to nejen díky vokálu, ale i žánru, kterému se obě dámy věnují. "Light After Dark" má šanci ukázat posluchačům jiných žánrů, že být pop nemusí být cesta k tomu být flop. Deska má své epické vrcholy a emotivní propady do vnitra nadané interpretky a výsledek působí lehce, propracovaně a nanejvýš zábavně. Pop našel jednu z velkých nadějí, jež by mohla rozvířit moře přesycené tanečním electro-jucháním.
9/10

Snad všechny písně mají chytlavý refrén, který se snadno zapíše do paměti, a přitom nejsou ani trochu laciné, ani prvoplánové. Je-li to vůbec uvěřitelné, z nahrávky jsou cítit silné emoce. Buď je Clare dobrá herečka, anebo to na rozdíl od našich politiků myslí fakt upřímně.

Clare Maguire má dar od boha, o tom není sporu. Čeká ji hodně tvrdá dřina, aby se v momentálním přílivu mladých britských talentů neutopila, a pokud to ustojí, můžeme se možná po dlouhé době těšit na někoho, jehož jméno se bude skloňovat po několik generací.

Clare Maguire - "The Last Dance"


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY