"Bitches Brew" a Miles Davis, to je spojení, které se doslova vrylo do hudební historie. Neskutečně inovativní nahrávka loni oslavila čtyřicet let svého vydání a za tu dobu se stala pilířem nejen jazzu, ale i ostatních stylů. Výroční sběratelská edice toto jubileum nejen připomíná, ale přidává i něco navíc.
Vydáno: 30.9.2010
Celkový čas: 69:08 + 53:11 + asi 70 minut
Skladby: CD 1 - Pharaoh's Dance, Bitches Brew, Spanish Key, John McLaughlin
CD 2 - Miles Runs The Voodoo Down, Sanctuary, Spanish Key (alternate take), John McLaughlin (alternate take), Miles Runs The Voodoo Down (single), Spanish Key (single), Great Expectations (single), Little Blue Frog (single)
DVD - Copenhagen Live 1969: Directions, Miles Runs The Voodoo Down, Bitches Brew, Agitation, I Fall In Love Too Easily, Sanctuary, It's About That Time/The Theme
Vydavatel: Sony Music
Bitches Brew? (pH 77, 02.02.2011 10:06) Reagovat
Legenda o přelomovosti této desky je světoznámá a její věhlas letitý. Od prvního okamžiku, kdy jsem si o ní přečetl podobně nadšený článek jako je tento (bylo to někdy v druhé polovině devadesátých let v časopise Muzikus), se jí pravidelně pokouším přijít na kloub. Ale marně. Možná bych si ji užíval, ale STRAŠNĚ mi to tam kazí ten trumpetista. Ten ten. No, Davis. Toho já opravdu od konce šedesátých let, kdy začal experimentovat, nedokážu nikterak docenit. Kromě skvělého výběru muzikantů! Čich na talenty měl vždycky (Coltrane, Shorter, Hancock, Williams, McLaughlin, ...). Bitches Brew pro mě každopádně patří mezi nejvíce přeceňované nahrávky všech dob. Mnohem radši mám desku In a Silent Way a ještě daleko víc ten zvláštní éterický remix, který z ní vytvořil v roce 1997 Bill Laswell na desce Panthalassa (orvní skladba).
Bitches Brew (Koko, 03.02.2011 14:09) Reagovat
Tuhle desku mám moc rád, ale je pravda proniknout do ní je dost složité a vyžaduje už hodně zkušeného posluchače. Je to hrozně hravá deska, která nemá jasně dané hranice, ale má jistou vnitřní strukturu která to drží celé pohromadě. K téhle desce je proto dobré se dostat spíše pozpátku přes její následovníky, které ovlivnila, tj. přes Mahavishnu orchestra, Soft Machine, ale i Frippa s Enem apod., pak clovek teprve pochopí význam desky a dobře dešifruje její hudbu. Ale většině lidí se to bohužel nepoštěstí a zůstává zaseknutá na pohodovější a ne tak nápadité a hravé In a Silent Way. Na téhle desce je vidět že si jí muzikanti dělali hlavně pro sebe a jak si jí užívali, mě samotnému to pak přináší velkou radost to poslouchat (ikdyž je to defakto dost nervní hudba) a vyluzuje mi to na tváří lehce šílený úsměv :).
Re: Bitches Brew (sai-mon, 04.02.2011 20:49) Reagovat
uplny suhlas... tuto dosku som predtym nepoznal a uz na prve pocutie ma nadchla.... pocujem tam iste podobnosti medzi Flying Lotusom, Bonobom, Nightmares on Wax atd atd. ..... co znamena ze Bitches Brew je nadcasova a genialna
Re: Bitches Brew (pH 77, 07.02.2011 11:50) Reagovat
Spíš než u (pohodáře) Bonobo cítím tu inspiraci deskou Bitches Brew u (maniaka) Amona Tobina.
Re: Bitches Brew (pH 77, 07.02.2011 11:37) Reagovat
Zkoušel jsem se k desce dostat z obou směrů - od ranější Davisovy tvorby i od jeho následovníků. Mám strašně rád Kind of Blue, Sketches of Spain, Someday My Prince Will Come, ale i Doo-Bop z roku 1992. U následníků si s chutí poslechnu zejména Billyho Cobhama, Mahavishnu Orchestra a Herbieho Hancocka. Mám rád i něco z RTF či Weather Report. Velkou inspiraci cítím u mých oblíbenců Medeski, Martin & Wood, oslovují mě King Crimson s Adrianem Belewem, pochopení mám pro některé experimenty Johna Zorna (miluju The Big Gundown). Ale! Bitches Brew pro mě osobně představuje spíš něco jako "pád berlínské zdi". Akt boření, které osvobozuje, uvolnění negativní i pozitivní energie, která se dlouho hromadila, propuknutí něčeho, co viselo ve vzduchu. Má to víc společného se živlem než s umělým dílem. Doma si zkrátka nepouštím ani záznam pádu berlínské zdi, ani záběry pádu WTC. Bitches Brew (Big Fun, On The Corner nebo Live-Evil) už jen pro zajímavost a ze zvědavosti, jestli mě to nechytne aspoň teď.
Tweet