shop.musicserver.cz
Deset písní, které vévodily Vánocům

Deset písní, které vévodily Vánocům

Vydáno: 22.12.2010 05:00 v sekci Publicistika - Katka Šebestová | foto: facebook interpreta

Máte už dárky? Stromeček stojí? Kapr plave ve vaně? Salát se chladí? A co koledy? Neoposlouchaly se vám už? Pokud ano, poslechněte si deset vybraných songů, které vévodily vánočním prodejům ve Velké Británii, kde se už od roku 1952 rok co rok netrpělivě čeká, kdo právě ve vánočním týdnu stane na prvním místě hitparády.

Vánoce jsou možná na hudební novinky nejhlušším obdobím v roce, ale na druhou stranu dávají prostor k velké bitvě. Svátky klidu a míru? To ani ve snu! V Británii se už popadesátéosmé rozpoutal boj o vánoční číslo jedna. Být totiž na prvním místě singlového žebříčku během vánočního týdne je jako vyhrát olympijské hry. Pár týdnů je interpretům věnována velká pozornost, na konto si připíšou pořádný balík doláčů, respektive liber, protože na Vánoce samozřejmě všichni utrácejí své celoroční úspory v různých odděleních průmyslů, hudební nevyjímaje.

Pojďte s námi v rychlém průřezu skoro šedesáti léty omrknout deset ne nejlepších, ale nejzajímavějších čísel jedna na britských ostrovech, které v sobě ukrývají nějaký speciální příběh a které si tamější občané nejčastěji pouštěli při zdobení stromečku.

1963: The Beatles - I Want To Hold Your Hand

The Beatles - I Want To Hold Your Hand
Nikdo nikdy nebyl větším králem Vánoc než čtyři kluci z Liverpoolu, kteří pobláznili svět a říkali si The Beatles. V roce 1963 svou vánoční nadílku odstartovali právě s "I Want To Hold Your Hand" a kralovali během svátků ještě třikrát. Nikdo vícekrát britský žebříček během Vánoc nezdolal, ačkoli Spice Girls v půlce devadesátek mohutně dotahovaly. "I Want To Hold Your Hand" je určitě i díky Vánocům nejprodávanější singl The Beatles. Mezi dvanáct milionů kupujících, kteří si nahrávku opatřili, patří i početná skupina Američanů, protože právě tenhle hit byl tím prvním, kterým Brouci dobyli americké čelo, pravda v poněkud nevánočním únorovém čase, ale i přesto za zmínku stojí, že po sedmi dlouhých týdnech na čísle jedna ho vystřídal další singl The Beatles "She Loves You" a tohle se v historii hudebních žebříčků nestává zrovna každý rok.

1973: Slade - Merry Xmas Everybody

Slade - Merry Xmas Everybody
Deset let po liverpoolské invazi se na vánoční strunu naladili Slade a vytvořili podle posledních anket nejpopulárnější vánoční song, alespoň podle oušek britských občanů. Píseň "Merry Xmas Everybody" uzavřel Slade éru dobývání britského vrcholu, což vzhledem k vynikající tvorbě rockového kvarteta zamrzí i přesto, že vánoční pecka je jejich nejprodávanějším singlem v kariéře. Snadný zrod song ale rozhodně neměl. Když se v létě roku sedmdesát tři snažili v newyorském studiu Slade navodit vánoční atmosféru písně, vůbec se jim na první poslech nelíbila. Spokojený nebyl ani producent Chas Chandler, který ze studia kapelu vyhnal ven na chodbu, kde už se donahrávalo ke spokojenosti všech zúčastněných.

1975: Queen - Bohemian Rhapsody

Queen - Bohemian Rhapsody
Ne že by se jim to nepovedlo s jiným songem, ale "Bohemian Rhapsody" je určitě nejzlomovějším hitem v kariéře Queen. Jednak to bylo poprvé, co ochutnali vítězství v Britském žebříčku a udrželi se na něm pochvaluzasloužících devět týdnů, jednak po smutném úmrtí Freddieho Mercuryho se právě tento song dostal v roce 1991 znovu na čelo Vánočního vydání, které už jednou před šestnácti lety dobyl. S pěti dalšími týdny na štítu je "Bohemian Rhapsody" třetím nejlépe prodávaným singlem vůbec. Song křižující napříč všemi možnými hudebními žánry příliš nenadchnul jedinou zemi: Ameriku. Bylo z toho sice krásné, ale poněkud vlažné deváté místo. Až Mercuryho smrt vyvolala u Amíků potřebu pořídit si placku do své sbírky a ověnčili Queen stříbrnou medailí, bohužel už pozdě.

1983: The Flying Pickets - Only You

The Flying Pickets - Only You
Ano, tuhle píseň si vzal do parády už kdejaký ňouma, ale jen The Flying Pickets dobyli vrcholy hitparád, teda když pominu otřesnou latino verzi Enriqueho Iglesiase. Skladatel písně, depešácký Vince Clarke, si mohl mnout ruce, neb romantická a capella verze okouzlila skoro celý svět a The Flying Pickets na ní mohli stavět umístění v žebříčcích ještě rok nato a vlastně na ní stavějí doteď, protože nikdy větší hit ve své kariéře nevydali. A možná i proto se zpěvák seskupení Brian Hibbard raději vydal na hereckou dráhu a střihnul si roli třeba v "Harrym Potterovi".

1987: Pet Shop Boys - Always On My Mind

Pet Shop Boys - Always On My Mind
Ani o čtyři roky později nedobyl první místo originál. Song "Always On My Mind" potřeboval snad deset verzí, aby se hudebního kousku, který v originále natočil král Elvis Presley, zhostila dvojice Pet Shop Boys a dobyla s ní svět. Jen tak pro zajímavost: hudební statistiky evidují přes tři sta předělávek této hitovky, čtyři roky před Pet Shop Boys byla za svou country verzi oceněna i cenou Grammy, ale vánoční number one bylo jenom jednou a to se drželo originálu snad jen v textu. Taneční pojetí songu ohromilo ve vánočním čase i Němce, ale o rok později než Brity. V roce 2007 byla verze Pet Shop Boys ověnčena v jednom ze žebříčků titulem druhé nejlepší coververze všech dob.

1989: Band Aid - Do They Know It’s Christmas?

Band Aid - Do They Know It's Christmas?
Britský žebříček má jednu raritu. Jednu krásnou raritu. Jediná píseň napsaná před šestadvaceti lety, nesoucí název "Do They Know It’s Christmas?", dobyla vánoční čelo hned třikrát. Postupně v letech 84, 89 a 2004. Dobrý skutek se rozhodli vykonat hudebníci, kteří se postavili k mikráku pod taktovkou Jamese Ureho, kterému dal hudební podklady mistr Bob Geldof, a tak vznikla snad nejznámější charitativní píseň, jež je na britských ostrovech druhou nejprodávanější písní všech dob. Bob Geldof také inicioval první dvě nahrávání songu v osmdesátých letech. Myšlenka reinkarnovat song bojující proti hladomoru v roce 2004 vyšla z hlavy Chrise Martina. Výčet interpretů, kteří se podíleli na všech třech verzích, je tak dlouhý, že než bychom ho sem napsali, byly by Vánoce.

1992: Whitney Houston - I Will Always Love You

Whitney Houston - I Will Always Love You
Největší hit v kariéře vyléčené nešťastnice Whitney Houston není, pravda, zrovna vánoční, ale většinu žebříčků, nevyjímaje samozřejmě dva nejprestižnější britský a americký, v létě 1992 ovládl právě v adventním čase. Coververze písně Dolly Parton z poloviny sedmdesátých let je ústřední melodií filmu "Osobní strážce", který byl v devadesátých letech velkým hitem, což samozřejmě přispělo velkou měrou ke dvanáctimilionovému prodeji singlu. Jen na ostrovech strávila písnička na čele předlouhých deset týdnů, což je nejenom nejlépe prodávané vánoční numero uno, ale také nejúspěšnější a nejdéle kempující song na čísle jedna v ženském podání. A aby toho nebylo málo, v následujícím roce si Whitney v různých anketách a soutěžích za "I Will Always Love You" odnesla šestnáct hudebních cen.

1994: East 17 - Stay Another Day

East 17 - Stay Another Day
Pamatujete na ně ještě? Čtyři fešáci z East 17 měli na počátku devadesátých let své místo na předních příčkách hitparád jisté. Skoro se všemi singly kroužili kolem nejlepší desítky. Ale jen jeden jediný stanul na místo nejvyšší. Píseň "Stay Another Day" není vůbec tak vánoční, jak se díky klipu i přidaným rolničkám tváří. Frontman kapely Tony Mortimer ji napsal pro svého bratra Ollieho, který spáchal sebevraždu. Tony Mortimer pak za skladbu dostal i ocenění pro nejlepší píseň během udílení sošek pro nejlepší skladatele a autory. Sílu songu potvrzuje i prodejní fakt, který ze "Stay Another Day" udělal třetí nejprodávanější singl chlapeckého seskupení devadesátých let. A přidám ještě pikantnost na závěr: hlavní klavírní linku celé písně hraje Boy George.

1998: Spice Girls - Goodbye

Spice Girls - Goodbye
Kdekdo si mohl myslet, že "Goodbye", song symbolu devadesátých let Spice Girls, je symbolickým rozloučením s Geri Halliwell, která formaci opustila krátce před třetím dobytím vánočního žebříčku v řadě. Pravda je úplně někde jinde. Píseň byla napsána jako hold pro oběti masakru ve skotském Dunblane, kde šílený vedoucí skautů Thomas Watt Hamilton zastřelil v březnu roku 1996 šestnáct dětí i s jejich učitelkou. Pro Spice Girls to bylo mimo jiné jejich osmé number one ve Velké Británii. Finální "Goodbye" řekly Spajsky s dalším singlem o pár měsíců později.

2009: Rage Against The Machine - Killing In The Name

Rage Against The Machine - Killing In The Name
Po roce 2000 se toho během vánočních vydání mnoho nedělo. Hlavně čtyři z deseti ročníků vyhráli vítězové pěvecké soutěže X Factor, což začalo vadit manželskému páru Jonu a Tracy Morterovým. Ti díky Facebooku uspořádali mohutnou kampaň burcující lidi, aby ve vánočním týdnu nekupovali nahrávku vítěze Joea McElderryho, ale song Rage Against The Machine "Killing In The Name". Celou akci vehementně propagoval i sám Paul McCartney a desítky dalších umělců. I díky pořádné mediální masáži celé akce se opravdu nevídané stalo skutečností a tvrdý a absolutně nevánoční song dobyl čelo britského žebříčku s celkovým prodejem půl milionů kousků za jeden jediný týden. Díky tomu se skladba zapsala zlatě nejen do hitparádových análů, ale i do Guinessovy knihy rekordů jako nejrychleji prodávaná píseň. A co na to Rage Against The Machine? Odměnili své fanoušky velkým dárkem, uspořádali pro ně koncert zdarma.


  • Kde je ALL I WANT FOR CHRISTMAS IS YOU?! (?, 22.12.2010 14:46) Reagovat

    Kde je All I want for christmas is you od Mariah Carey?!
    1994- 2.místo, 1995- 8.místo, 2004- 4. místo, 2008- 12. místo, 2009- 19. místo, 2010- 18. místo. Prodáno přes 700,000. Který z těch výše uvedených se takto vrací do hitparád?

    • Re: Kde je ALL I WANT FOR CHRISTMAS IS YOU?! (?, 22.12.2010 14:53) Reagovat

      Pardon, at ted jsem si všiml, že to jsou "jedničky" :))) Beru zpět.

  • Always on my mind (/Z/, 22.12.2010 17:01) Reagovat

    Jen bych si dovolil alespoň tady, na odborném serveru, opravit neustále se opakující fámu, že původním interpretem této písničky je Elvis Presley. Opravdu původní interpretkou byla samozřejmě Brenda Lee, byť Elvisova verze následovala poměrně záhy... ;)

  • RATM (Vedros, 26.12.2010 12:57) Reagovat

    RATM v tomto žebříčku působí jako pěst na oko :D.

  • U nás vévodila TAHLE :) (januš, 01.01.2011 22:06) Reagovat

    s videoklipem: www.youtube.com/watch?v=He7NbANMxRY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
4 Rockeři a Monika Sommerová, Beseda, Moravské Budějovice, 7.1.2025
Naživo: 4 Rockeři podpořili přístavbu Domu sv. Antonína senzačním vystoupením Řeči o tom, jak se hudebníci a zpěváci mají dobře, se vedou stále. Spousta z nich ale nezapomíná ani na lidi potřebné. Jsou mezi nimi i 4 Rockeři, kteří svým vystoupením před zaplněnou moravskobudějovickou Besedou přispěli na... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2025 12:00 v sekci Naživo
Mad Velvet - The Dreamshape Mirror 8/10
Recenze: Pro Mad Velvet, boční projekt frontmana Madhouse Express, se nahrávka "The Dreamshape Mirror" stala svobodnou laboratoří Rok 2024 byl pro Madhouse Express dobrý. Poctivou koncertní aktivitu završili velkolepou oslavou desátého výročí založení a k tomu stačili vydat rovnou tři videoklipy. Do toho všeho si ještě frontman Maxmilián Hruška - coby Mad... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2025 08:00 v sekci Recenze
Roxette - Crash! Boom! Bang! (reedice 2024) 8/10
Recenze: Roxette vzpomínají reedicí desky "Crash! Boom! Bang!" na doznívající zlaté časy Zatímco se pomalu chystá minimálně koncertní comeback kapely, Roxette společně s vydavatelstvím nezapomínají ani na svou minulost. V roce 2021 vyšlo po třiceti letech v reedici album "Joyride" a na konci roku 2024 došlo po té samé... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2025 08:00 v sekci Recenze
Saint Etienne - The Night 8/10
Recenze: "The Night" Saint Etienne přináší zvukomalbu intimity konce dne Jedenáctá řadovka Saint Etienne "The Night" je zvukový experiment, jenž se odehrává v momentech zahalených tmavou nocí, v přesně nespecifikovaný čas. Svým způsobem jde o hudební báseň, jež se noří do ambientních iterací a nikam... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2025 00:00 v sekci Recenze
Karel Vepřek - Písně ze dvora krále Magora 9/10
Recenze: Karel Vepřek se na albu "Písně ze dvora krále Magora" dokázal obdivuhodně napojit na básně Ivana Martina Jirouse Písničkářský samorost Karel Vepřek se k tvorbě českých básníků coby podkladu pro své písně obrací docela často. V minulosti zhudebnil texty Bohuslava Reyneka (věnoval mu skvělý počin "Blázen jsem jen ve své vsi"), Jiřího... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2025 10:36 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Do Prahy přijede v květnu Bob Geldof i se svými The Boomtown Rats (11.12.2024 08:10)
- Hudba v TV: Film "Beatles '64" je výtečným dokumentem o začátku britské hudební invaze do USA (06.12.2024 08:00)
- Video: Pet Shop Boys zahájili britskou Stardance na steroidech medley největších hitů (22.11.2024 16:07)
- Video: Pet Shop Boys s předělávkou Bowieho "All the young dudes" oslavují mládí (15.11.2024 12:19)
- Nové desky 45/2024 - od Tomáše Kluse přes Primal Scream po Čechomor (14.11.2024 11:30)
- Nový dokument o The Beatles se zaměří na momenty, kdy dobyli Ameriku (20.10.2024 15:41)
- Na předvánoční trh míří další box The Beatles. Tentokrát kolekce mono verzí jejich raných amerických alb (19.09.2024 09:27)
- Pet Shop Boys rozšíří album "Nonetheless", mimo jiné i o coververzi skladby Davida Bowieho (10.09.2024 11:22)
- Video: Klip "Feel" Pet Shop Boys provází civilní road trip (22.08.2024 13:24)
- Festival Benátská! s Impulsem v Liberci se blíží. Láká na Suzi Quatro, Scooter, Slade i Marii Rottrovou (18.07.2024 13:00)

ALBUM TÝDNE 01/2025

Saint Etienne
The Night

Jedenáctá řadovka Saint Etienne "The Night" je zvukový experiment, jenž se odehrává v momentech zahalených tmavou nocí, v přesně nespecifikovaný čas. Svým způsobem jde o hudební báseň, jež se noří do ambientních iterací a nikam nechvátá, naopak nechává naplno vyznít daný okamžik. Jen nezapomeňte vždy zhasnout.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.01.
Silent Stream of Godless Elegy (CZ) (Kabinet Múz, Brno)
Pá 10.01.
Silent Stream of Godless Elegy (CZ) (Barrák, Ostrava)
Čt 16.01.
Silent Stream of Godless Elegy (CZ) (Rock Café, Praha)
Pá 17.01.
Silent Stream of Godless Elegy (CZ) (Pod lampou, Plzeň)
Ne 19.01.
The Music of the Wall in Concert (Kongresové centrum, Praha)
Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Ewa Farna Coldplay Linkin Park Lady Gaga Madonna Lucie Vondráčková Beyoncé Karel Gott Queen Kabát Vypsaná fiXa Viktor Sheen Mirai Ed Sheeran Lucie Pink Floyd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe