TOPlist
shop.musicserver.cz
Tarja - What Lies Beneath

Pod povrchem opera

Vydáno: 09.09.2010 05:00 v sekci Recenze - Petra Hubáčková | foto: facebook interpreta

Od nedobrovolného odchodu Tarji Turunen z finské formace Nightwish uplynulo již pět let. Zpěvačka se s elegancí osamostatnila a nyní vydala jako uznávaná umělkyně novou sólovou desku "What Lies Beneath". Jestli sopranistka splnila přání fanoušků a nachystala tvrdší písně, se dovíte uvnitř recenze.

7/10

Tarja - What Lies Beneath

Vydáno: 6.9.2010
Celkový čas: 66:49

Skladby: Anteroom Of Death, Until My Last Breath, Dark Star, Underneath, Little Lies, Rivers Of Lust, In For A Kill, Montañas de Silencio, Falling Awake, The Archive Of Lost Dreams, Crimson Deep

Vydavatel: Universal

Po rozpačitě přijaté sólovce "My Winter Storm", vydané v roce 2007, stál před Tarjou Turunen nelehký úkol. Fanoušci totiž začali toužit po tvrdších skladbách. Operní pěvkyně se do nich tedy pustila. Neotálela a s přípravami začala už v červnu roku 2008. Na plody tvrdé práce nemusela čekat dlouho. Pilotní singl "Falling Awake" s hostujícím Joem Satrianim se jí velice povedl a dočkal se kladných ohlasů. Stejně tak se posluchačům líbily další nové singly "I Feel Immortal" a "Until My Last Breath". Není se čemu divit, právě to jsou ryze symfometalové songy, kvůli kterým máme Tarju tak rádi. A také jedny z nejlepších z celého alba.

Samozřejmě bychom na její novinkové desce "What Lies Beneath" našli i další dobré songy. Jmenujme hlavně "Underneath", "Little Lies" nebo "Dark Star", na které se podílel Philip Labonte z americké formace All That Remains. Tyto momenty, kde se Tarjin vokál vznáší, chvíli se směje, hladí a jindy skoro pláče nebo bodá, střídají ale rozpačité pocity. Už samotný otvírák alba "Anteroom Of Death" s hostujícím seskupením Van Canto je docela nešťastná volba. Umístit hned na úvod celé nahrávky kompozici tak náročnou a teatrální může některé odradit. Jinou prapodivnou kombinací ryze operního vokálu, roztahaného klavíru a vláčných rytmů jsou písně "Rivers Of Lust" a "Archive Of Lost Dreams". Do výčtu ještě skvěle padne kousek "In For A Kill". Více než metalistům se bude líbit fanouškům tradiční opery.

Ať už si novinku koupí příznivce Dvořáka, nebo Nightwish, určitě se shodnou, že Tarja umí zpívat. Je to trénovaná profesionálka - studovala na stejné vyhlášené akademii jako hoši z Apocalyptiky. Není tedy divu, že operní zpěv zakomponovala i do své nové desky, i když by neškodilo trochu ubrat. Místy se navíc zdá, že to s aranžemi přehání. Zřejmě vlivem četných úprav působí materiál "přeprodukovaně" a ne tak pestře. Buď posloucháte baladu, nebo trochu agresivnější skladby s výraznějšími kytarami. "What Lies Beneath" si ale určitě zaslouží nadprůměrné hodnocení. Je podstatně lepší a silnější než jeho předchůdce, a tak se nebojím dát ještě o jeden bod navíc.

  • Recenze (Johnny, 09.09.2010 13:32) Reagovat

    S recenzí celkem souhlasím... za mě tedy spíše 8/10 a doporučuji si pořídit deluxe verzi - ty tři bonusové songy jsou taky velmi dobré:-) Jinak Anteroom of Death je jedna z nejlepších písniček na albu a stylem bych jí přirovnal k (tvrdším a operním) Queen, pokud toto někoho jako otvírák odradí tak je to prostý a jednoduchý posluchač, který takovou hudbu stejně nedokáže ocenit... dále bych ještě zdůraznil andělsky filmovou Rivers of Lust a temně epickou Crimson Deep... Tarja se vytáhla.

    • Re: Recenze (Bexrt, 09.09.2010 21:40) Reagovat

      Johny má pravdu :) já jsem skalák, takže jsem možná neobjektivní, ale rozhodně si myslím, že si album zaslouží víc než o jeden bod víc, než MWS :) i když mws dle mého byl hezký začátek a album jako takové mám ráda :)
      Musím říct, že tedy Rivers of lust je skvělá píseň, naživo jsem si ji opravdu vychutnala a asi i proto jsem se na album těšila, protože si ji budu moci dát do ipodu :) jinak, Anteroom of death je dle mého skvělý "opening" song... koho odradí, ten myslím nemá proč poslouchat Tarju, protože Tarja rozhodně nedělá hudbu pro ucho průměrného popového posluchače, člověk si musí zvykat, je to trochu náročnější a každého člověka, který už Tarju naposlouchanou má, je to myslím skladba nádherná.
      Little lies a Dark star jsou super písně, ale In for a kill a také Crimson deep jsou na stejné úrovni.
      A rozhodně jako Johny doporučuji Deluxe verzi, jelikož We Are je skvělá, hlavně sloky jsou fantastické... Naiad je dle mého také velice povedená, i když ne na první poslech :) ale každý určitě má zkušenost, že nakonec nejvíce ocení a má rád to, co se na první pohled nezdá tak dobré :)
      no a cover Still of the night se myslím také povedl :)
      celkově mi album rozhodně nepříjde přeprodukovatné, myslím si, že mu nic moc nechybí a je takové, jaké si ho Tarja představovala a tedy alespoň na mě (možná je to jen můj názor) působí naprosto dotaženě a do detailu provedené... nevidím tam žádná hluchá místa, jsou tam i předehry, písně mají hlavu patu (na MWS byl problém ten, že buď zpívala Tarja, nebo nastala hluchá místa, nebyly prostory pro sóla na kytaru, nebyly delší předehry, mezihry, nic :))
      toť můj názor, jsem se zase rozepsala

      • Re: Recenze (RaCa, 29.10.2010 06:56) Reagovat

        Přesněěěěě...Anteroom Of Death je dost dobrá. Jen lamatron, odkojený Ivetou Bartošovou, tuhle skladbu přeskakuje ;-)

        • Re: Recenze (Lískulka, 21.09.2012 07:42) Reagovat

          Naprosto souhlasím, Anteroom of Death je těžší píseň a i já, která poslouchám Tarju několik let od počátků její sólové kariéry i předtím v NW, jsem měla problémy tuto píseň pochytit- vlastně se mi skoro vůbec nelíbila, ale nevzdala jsem se a pustila jsem si jí víckrát... no a nakonec to je jedna z mých nejoblíbenějších písní tohoto alba. Jinak hodnocení WLB je u mě 9/10 a to jen proto, že 10 /10 nechávám pro Tarju na další album- jde krásně vidět, jak se zlepšuje :))

    • Re: Recenze (kudryj, 30.09.2010 16:17) Reagovat

      Nelze recenzi než pochválit,ale malinko i zkritizovat.Z mnoha recenzí a nejen z této stále cítím srovnávání s NW.Berme to,tak že z Nightwish je teď popmetalová kapela a do symphonicmetalu má daleko jako Tarja do old Nightwish.Přesto si dovolím dát albu 8/10 a taktéž souhlasím,že Anteroom of Death,neodradí ba naopak sem ho už naposlouchal a je velmi zajímavý,mám taktéž deluxe verzi a sem s ní velmi spokojen.Until my last breath jako č.2 je velmi blízko old nw a o famózním I feel immortal ani nemluvím,in for a kill je předehrou k nášupu Underneath pak zvolníme a dáme si pohodu u little lies a rivers of lust kde oceníme Tarjin soprán,který nám dá krásný operní přednes,před peckou Dark Star.Falling Awake známý už ze singlu je další skvělou skladbou na albu a The Archive Of Lost Dreams nás pošle do snu předneseného Tarjou.Crimson deep je typickou symphometalovou skladbou,plnou přechodů a každého kdo má rád tajemno posadí na zadek.We Are,Naiad a Still Of The Night,proto máme přeci deluxe verzi.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Eloi Youssef & Kamerata Zuid, De Doelen, Rotterdam, Nizozemsko, 26.3.2025
Naživo: Takový koncert nikde jinde neuvidíte. Eloi Youssef z Kensington si v Rotterdamu zazpíval s orchestrem Indie rockeři Kensington odstartovali novou fázi své kariéry, na níž se už jejich původní zpěvák Eloi Youssef nepodílí. A protože nikdo vlastně pořádně neví, co dělá a co chystá, vydali jsme se do Nizozemska po jeho stopách a... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2025 18:30 v sekci Naživo
Evanescence - Afterlife (lyric video) 8/10
Audio: Evanescence se vrhli na anime. Pro seriál "Devil May Cry" nahráli song "Afterlife" Krátce před premiérou animovaného seriálu "Devil May Cry", který pro příznivce stejnojmenné herní série připravil Netflix, se kapela Evanescence vytáhla s novým singlem "Afterlife". Atmosférická a elektrizující skladba je přímo... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2025 11:36 v sekci Audio / Video | Audio
Camouflage, Barrák Music Club, Ostrava, 28.3.2025
Naživo: Synthpopoví Camouflage se v Ostravě ukázali jako výborná živá kapela Německá skupina Camouflage vyjela na turné k neuvěřitelnému čtyřicátému výročí existence. Retrospektivní show postavená na největších hitech pod názvem "Rewind To The Future And Goodbye" se odehrála i v ostravském klubu Barrák.... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 19:30 v sekci Naživo
Anastacia, O2 universum, Praha, 28.3.2025
Naživo: Anastacia oslavila v O2 universu pětadvacet let na scéně a ohromila svým hlasem Anastacia už se na scéně nějaký ten rok pohybuje. Může se to zdát neuvěřitelné, ale od vydání jejího debutu "Not That Kind" uplynulo rovné čtvrtstoletí. Současné turné nazvala po své prvotině spíše symbolicky - zazněla z ní... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 11:57 v sekci Naživo
musicserver je hudební všežravec. Jen ta dechovka nám chybí
Blogísek ultrapopaře: musicserver je hudební všežravec. Jen ta dechovka nám chybí Na musicserveru vyjde každý měsíc přibližně tři sta článků. A i když se nemůžeme věnovat všemu a všem - hudby prostě vzniká strašná spousta -, každý žánr u nás má dveře otevřené. I proto mě občas překvapí, jak... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 08:00 v sekci Publicistika | Blogísek ultrapopaře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Joe Satriani a Steve Vai zahrají společně ve Foru Karlín (09.12.2024 09:01)
- Recenze: Desáté album "Yesterwynde" Nightwish je výkladní skříní symfonického metalu (30.09.2024 00:00)
- Nové desky 38/2024 - od Katy Perry přes Nightwish po Nelly Furtado (25.09.2024 16:30)
- Video: Nightwish probouzejí mrtvé v poklidné baladě "Lanternlight" (24.09.2024 11:12)
- Naživo: Druhý den Metalfestu diváky rozehřály skladby Nightwish (04.06.2024 10:30)
- Fotogalerie: Metalfest 2024: Déšť a Tarja s Markem Hietalou kralovali druhému dni (04.06.2024 09:04)
- Video: Nightwish se vracejí s osmiminutovým klipem "Perfume Of The Timeless" (25.05.2024 08:00)
- Video: Kytaroví velmistři Joe Satriani a Steve Vai spojili síly v bizarním klipu "The Sea Of Emotion, Pt.1" (05.04.2024 12:19)
- Video: Nightwish Reunited. Marko Hietala a Tarja Turunen se znovu spojili v hardrockové písni "Left On Mars" (15.03.2024 20:08)
- Nové desky 45/2023 - od Chrise Browna přes Bena Cristovao po Chrise Stapletona (15.11.2023 20:45)

ALBUM TÝDNE 12/2025

Steven Wilson
The Overview

Sledovat hudební cestu Stevena Wilsona může být pěkné drama. Doslova nevíte, co vás čeká za každým rohem. Od No Man po Porcupine Tree, od Blackfield až k nevyzpytatelné sólové kariéře. Všechno je to nesmírné dobrodružství. A to zřejmě nekončí s aktuálním počinem "The Overview", jenž na to jde zase odjinud.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)
So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Disturbed Viktor Sheen The Weeknd Pink Floyd Lady Gaga Beyoncé Madonna Coldplay Taylor Swift Lucie Vondráčková Hugo Toxxx Ed Sheeran Kabát Dua Lipa Queen Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím