Kronika digitálních teroristů

19.10.2009 14:00 - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

Chcete si nechat vyvrat díru do hlavy vrtačkou, nebo raději drátem do oka? Atari Teenage Riot vám příliš svobody ve volbě nedávají. DVD "Sixteen Years Of Video Material" mapující kariéru Aleca Empirea a jeho kapely přináší hlavně typický nekompromisní digitální hardcore.
8/10

Alec Empire / Atari Teenage Riot - Sixteen Years Of Video Material

Skladby: Atari Teenage Riot: Revolution Action, Destroy 2000 Years Of Culture, Berlin May 1st, Too Dead For Me, Speed, Atari Teenage Riot, Kids Are United, Sick To Death, Alec Empire: Live At Mount Fuji, Attack, On Fire, Addicted To You, The Ride (uncensored version), Kiss Of Death, Low On Ice, Tie Me To The Wall Bonusy: Nic Endo - White Heat, Hanin Elias - Tie Me To The Wall
Vydáno: 10.6.2008
Celkový čas: asi 95 minut
Vydavatel: Monitorpop
Alec Empire je unikátním příkladem umělce, který svoje radikální politické názory kombinoval se stejně radikální hudbou. A nikdy z nastoupené cesty neuhnul. Kariéra jeho Atari Teenage Riot začala v roce 1992 v Berlíně. Empire tehdy spojil punkové kořeny s energií raných rave večírků. Machistický sound gabba-techna proměnil v levicovou politickou agitku, která by se dala popsat jako tvrdší verze Prodigy. Retrospektivní DVD s videoklipy pěkně ukazuje evoluci tohoto německého radikála.

Vzpomínkovou kolekci otevírá skvělý kyberpunkový klip "Revolution Action" z roku 1999. Velkorozpočtový minifilm křížící paranoidní kulťák "Oni žijí" s "Matrixem" zachycuje kapelu v době, kdy už jí pomalu zvonil umíráček - o rok později se rozpadla. Pak jdeme hlouběji do minulosti s klipem k "Destroy 2000 Years Of Culture" ze druhé desky "The Future Of War" z roku 1997. Kontrastní barvy, pixely malého rozlišení a agresivní střihy, takhle se v té době točila lo-fi videa na klubové scéně. Na samotný začátek existence ATR se dostame se "Speed" z debutu "Delete Yourself!" a hlavně s prvními singly "Atari Teenager Riot" a "Kids Are United" ze začátku devadesátých let. Klipy jsou ještě proložené živým vystoupením z berlínského 1. máje neurčeného roku, v němž se do hudby kapely střetnou anarchističtí demonstranti s policií.

Atari Teenage Riot - Revolution Action

Po rozpadu Atari Teenage Riot pokračoval Alec Empire na sólové dráze, kterou shrnují další dvě třetiny materiálu. Excelentní lahůdkou je půlhodinový koncertní záznam z festivalu Fuji Rock z roku 2001, kde můžeme ochutnat, jak zní (nebo zněl) Empire naživo. K jeho kapele se přidali tři vzácní hosté - Masami Akita alias japonský hlukový titán Merzbow společně s Gabem Serbianem z hardcore úderky The Locust na bicí a Charlie Clouser (ex-Nine Inch Nails) na klávesy. Společně pomohli vyšperkovat pekelně intenzivní show, která končí hlukovým výplachem "New World Order". Proč má koncert jen půl hodiny? Diváci a muzikanti by nejspíše v podobném tempu víc nevydrželi.

Už v době, kdy drtil ušní bubínky posluchačů se svojí kapelou, vydával Empire paralelně decentní experimentální elektroniku na labelu Mille Plateaux. Jediným pozůstalým klipem z těchto aktivit je "Low On Ice" ze stejnojmenné desky natočené na laptop během třídenního(!) pobytu na Islandu. Sólová kariéra v novém miléniu - po rozpadu ATR - směřovala už spíše k rockovějšímu soundu. Pět dalších klipů představí Empirea ve stylizaci do goth-playboye v černých kožených kalhotách. Tady nejen vzhledem připomíná Nine Inch Nails a proviňuje se vytvářením kultu osobnosti.

Alec Empire posbíral za posledních sedmnáct let dostatek zajímavého materiálu a retrospektivní DVD vydané na jeho vlastním labelu Eat Your Heart Out je skvělým úvodem do jeho nekompromisní estetiky. Hodina a půl materiálu je dostupná sice jen v klasickém stereo zvuku, ale zato kompletně s Alecovým komentářem.

PS: Alec Empire vystoupí v Praze 27. října živě...


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY