shop.musicserver.cz
Česká RAPublika

Kde domov můj?

Vydáno: 23.06.2009 05:00 v sekci Recenze - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

Hiphopový dokument Pavla Abraháma "Česká RAPublika" vychází konečně na DVD. Domácí rapová špička ve složení Orion, James Cole a Hugo Toxxx na něm může rozehrát svůj freestyle v situacích, kde by rappery nikdo nečekal. Aneb každý člověk je rapper a každý rapper je herec.

8/10

Česká RAPublika

Vydáno: 29.4.2009
Celkový čas: 90 + 15

Skladby: Intro, Fotky z novin, Party Shit, Frekvence PHAT, Dokument Orionek, Raz Dva 3 4 5, Moje řeč, Dumky, op. 90, Rok PSH, Moje řeč remix, Jungmann, Kde domov můj?, Outro

Vydavatel: MagicBox

Od filmu "Česká RAPublika" čekalo příliš mnoho lidí příliš mnoho věcí. Bylo jich tolik, že je snímek ani při nejlepší vůli nemohl splnit. Bude lepší začít negativním výčtem: "Česká RAPublika" není dokument o českém hip hopu, není to sociologická studie ani barevný videoklip pro náctileté 'hopery. Je to rozverný filmový experiment sestavený z deseti scének, které ukazují, co se stane, když rappeři slezou z pódia a srazí se s realitou.

Soupeři Oriona, Colea a Toxxxe jsou ve freestyle v mantinelech reality matrikářka, lingvistka, děti z romského ghetta v Karviné, sdružení Slovo a hlas nebo třeba náhodní kolemjdoucí. Výsledkem ale není trapná reality show odvozující komiku z kontrastů životních postojů. Scénky se často dotýkají něčeho hlubšího v české povaze nebo alespoň odhalují skrytou tvář rapových hvězd. Třeba jejich obdiv k Haně Hegerové, která si s na závěr vystřihne 'featuring' ve skladbě "Kde domov můj?". Tady trio rapperů odhazuje i poslední zbytky své stylizace a najednou tu před vámi defilují sympatičtí kluci, kteří chtějí se svým životem udělat něco neobvyklého. A to je velké vítězství "České RAPubliky".

Ve scénce ze studia Rádia Express mluví Toxxx o tom, že v Česku neexistuje pouliční podoba rapu, která se pěstuje třeba na předměstích Paříže. Hip hop u nás není tlampačem sociálních nebo rasových minorit a ačkoliv tu pokusy o výpovědní či uvědomělý rap byly, nedopadly vesměs nijak valně (světlou výjimkou budiž několik pokusů na "Repertoáru" PSH). Místo silných názorů je doménou domácí špičky vtipná stylizace, originální ohýbání jazyka a zatvrzelá metalovitost (o které také mluví Toxxx). Místo řešičů jsou čeští rappeři nakonec spíše komici, což film absolutně potvrzuje.

Bonusy

Kdo si myslel, že DVD bude plné zajímavého materiálu, který se na filmová plátna nevešel, bude zklamán. Na disku najdete jedinou bonusovou scénku, v níž Vladimir518 maluje a mluví o graffiti. Pak už jen klip k titulní písni, živák "Mánie" od La4 a SuperCrooo a fotky z natáčení. Příjemný je zvuk 5.1 a překvapením také anglické titulky.

Někdy jsou scénky vtipnější (SuperCrooo si na úřadě mění jména, turntablisti jamují s komorním triem) a někdy méně (Orion při návštěvě své základní školy). Hugo Toxxx je drzý spratek, Orion je někdy trochu nesmělý a někdy hodně mimo, o většinu nejpovedenějších momentů filmu se ale postaral James Cole, který umí zkombinovat svoji inteligenci a smysl pro absurdní humor do koktejlu třaskavého sarkasmu.

Pořád jsme v Česku, kde se neválčí, nestřílí, konflikty se většinou řeší domluvou a hlavně se hodně kolem všeho musí hodně kecat. V tomto ohledu je zcela symbolické, že většina scének "České RAPubliky" nakonec skončí smírem nebo rovnou vzájemným porozuměním typu já mám svoji pravdu, ty máš svoji pravdu. V tomto ohledu byl režisér a scénárista filmu Pavel Abrahám na rappery možná až příliš laskavý. Jak by se asi projevili, kdyby se dostali pod větší tlak? Laskavost snímku je možná malým nedostatkem, který ale vyváží originální smysl pro humor protagonistů. "Česká RAPublika" je povedený snímek, který vám o českém hip hopu řekne víc, než kdyby to byl jen dokument klasického typu.

NÁZORY
  • Koment (tomik89, 17.07.2009 13:59) Reagovat

    Neco mi to o ceskem hip hopu urcite reklo, ale nic pozitivniho to nebylo:D

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rock im Park, den první, Zeppelinfeld, Norimberk, Německo, 2.6.2023
Naživo: Rock im Park v prvním dni rozzářili Kings Of Leon, speciální duet předvedli Papa Roach s Hollywood Undead Už počtvrté pro vás máme dojmy z největšího festivalu v Norimberku, kam jsme se po dlouhých pěti letech znovu vypravili. V rozsáhlém článku se dozvíte, jak se Josh Freese zabydluje u Foo Fighters, na koho si máte dát pozor na Rock... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 17:43 v sekci Naživo
0
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor Na počátku června vévodí hudebním novinkám rockeři Foo Fighters a Noel Gallagher’s High Flying Birds. Doplní je stále roztančená Sophie Ellis-Bextor, countryové legendy Tanya Tucker a Kenny Rogers, matador Bob Dylan a John Mellencamp,... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Illustratosphere - Illustratrosphere (reedice 2023) 9/10
Recenze: Hudební poezie na debutu Illustratosphere neztratila ani po 23 letech svou nadčasovost Na přelomu tisíciletí měl Dan Bárta za sebou působení v rockové Alici, funkových J.A.R., dance-funkových Sexy Dancers, alternativně rockových Die el. Eleffant!? i v muzikálech. Jeho další krok byl tak možná v tomto kontextu trochu... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Aneta Langerová a Igor Orozovič - Je to tak dávno 8/10
Video: Igor Orozovič zve duetem s Anetou Langerovou "Je to tak dávno" na letní koncert na Vyšehradě Igor Orozovič se stále častěji prosazuje nejen na televizních obrazovkách a divadelních prknech, ale i jako zpěvák a autor. Nyní se prezentuje velmi niternou skladbou s Anetou Langerovou "Je to tak dávno". Žánrově se obě osobnosti... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 08:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Tenacious D, Forum Karlín, Praha, 4.6.2023
Naživo: Nerdovský koncert Tenacious D nabídl kopec srandy i skvělou muziku Zpívajících a muzicírujících herců chodí po světě spousta, namátkou Johnny Depp, Kiefer Sutherland, Bruce Willis, Hugh Laurie... Ten seznam by nebyl vůbec krátký. Do stejné kategorie patří i Jack Black a Kyle Glass, kteří tvoří... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 20:00 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Český rap v roce 2022 (24.02.2023 12:01)
- PSH vydali u příležitosti uvedení filmu PSH Nekonečný příběh nový song "Nekonečno" (01.11.2022 11:16)
- Film PSH Nekonečný příběh míří do kin a má trailer, slavnostní premiéra s koncertem je otevřena veřejnosti (18.10.2022 15:52)
- Po úspěchu PSH Nekonečný příběh v kinech přicházejí tvůrci se společnou Nekonečnou tour filmu a koncertu kapely (27.09.2022 11:51)
- Rozhovory: Vladimir 518 (PSH) - Rozhodně není jednoduchý jít s kůží na trh (12.09.2022 14:00)
- Divácký hit z Varů o PSH bude 13. září exkluzivně uvedený v kinech a jako bonus živě v diskusi vystoupí Vladimir 518, Orion a Mike Trafik (25.08.2022 09:30)
- "Míra otevřenosti, kam nás kluci pustili, je fakt obdivuhodná," říkají tvůrci filmu "PSH Nekonečný příběh" (30.06.2022 19:12)
- Publicistika: Český rap v roce 2021 (28.02.2022 17:45)
- Video: Vladimir 518 ON AIR: Black metal je příroda (06.12.2021 12:55)
- Video: Hugo Toxxx se ve svém nejnovějším klipu strefuje do Dominika Feriho (29.08.2021 12:49)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)
St 28.06.
Foals (UK) (Žluté lázně, Praha)
St 05.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga The Cure Kryštof AC/DC Coldplay Sia Rihanna Ewa Farna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu