V roce 2007, poprvé po 28 letech, vydala skupina Eagles nové studiové album. Deska se jmenovala "Long Road Out Of Eden". Kapela pak vyrazila na stejnojmennou, dlouhou tour, která 8. června zavítala i do Prahy. Pro mnohé fanoušky to byla zřejmě poslední možnost, kdy vidět legendu živě.
místo: O2 Arena, Praha
datum: 8. června 2009
Fotogalerie
Já to vnímal takhle (merhaut, 10.06.2009 12:18) Reagovat
Bájní Orlové, po desítkách let kroužení v dálavách, se konečně plavně snesli i ku Praze.
Eagles patří k zámoří desítky let k nejvzývavějším legendám. Jako rovný s rovným soutěží v tržbách s kýmkoliv, Rolling Stones počínaje a třebas Madonnou konče. Eagles hrají doslova lidovou muziku pro nejširší vrstvy Američanů. Jejich folkrock je vkořeněn do americké půdy, od Kalifornie přes Texas a Floridu, dál a dál…
V Československu měli Eagles pozici ztíženou tím, že rockeři kovaní hardrockem je považovali za měkouše, pro folkaře, countrymeny a trampíky byli zas moc řízní. Artrockerům vadila přímočarost, popíkářům přemýšlivost. Středoevropská první signální je zkrátka jinde.
I já si k jejich skalnatým hnízdům hledal cestu postupně, po krůčkách. Zlom nastal až v roce 1977, zároveň s dospělostí. Dnes patří blackbox s kompletem všech řadovek v minielpé replikách, i poslední studiovka „Long Road out of Eden“, k mým pokladům.
---
Oslava zpěvů a muzikantství. Glenn Frey, Don Henley, Joe Walsh a Timothy B. Schmit nastoupili na scénu coby elegáni v dokonale padnoucích oblecích. Gesta, pohyby, mimika, hra, ze všeho přímo vyzařovala sebejistota úspěšných mužů, co mají navíc to štěstí, že můžou i v letech zralosti naplno žít svůj klukovský sen. Kravaty a saka jsem vnímal jako poctu klasikům, dávným průkopníkům a předchůdcům, mladým Beatlům, Sinatrovi a všem dalším.
Čtyři sóloví zpěváci, sehraní a sladění ve vícehlasech jak to jen nemnozí vyvolení dokáží. Excelentní doprovodný band na sebe nestrhával pozornost žádnými levnými triky, přesto i nemuzikant nevycházel tři hodiny z údivu.
Eagles nechali každou píseň solitérně odeznít, hala potemněla, potlesk dozníval, emoce plynule přešly v očekávání, světla, nová scenérie, ťuk ťuk a další hudební obraz vplul na scénu.
Neobvyklá byla i dramaturgie. Každá ze tří částí měla vlastní výraznou tvář. V úvodní zněly především klasické lahodné líbivé country-folk-rockové kusy, po přestávce přišly na řadu zpěvohry s unplugged doprovodem. Závěr duněl, pulzoval i vřel tak, že by nejedna slovutná hardrocková kapela mohla tak akorát stáhnout ocasy a odplížit se k propadlišti.
I zvuk se stal působivou součástí. První a druhé dějství, to byla audiofilská nirvána, rockování šlo až do slabin, žádná zvuková chlupatá koule, ale zkrocená čistá síla.
Kdo v O2 Aréně byl, musel si odnést povznášející slavnostní pocit z doteku dokonalého krásna.
Ústřední postavou byl pro mne, bigbíta, Joe Walsh. Jako jediný z kapely patří mezi instrumentální extratřídu, jeho rozevlátá masivní kytara vytvářela protipól k uhlazenějšímu Steuartovi Smithovi. Sóla, to byly odlety až někam do šedesátek a sedmdesátek. A když si Joe střihnul „Walk Away“, ocitnul jsem se na koncertu James Gang, mých teenagerosvských oblíbenců.
Chvílemi bylo na scéně třináct muzikantů, kytaristů a sboristů nepočítaně, čtyřčlenná dechová sekce, trojí klávesy, sem tam někdo odskočil k houslím… hotový orchestr.
… pokračování příště … www.cdklub.net
Re: Já to vnímal takhle (merhaut, 13.06.2009 04:19) Reagovat
Dokončeno, ještě přibude faktografie, sestava a setlist
Re: Já to vnímal takhle (Pavel, 14.06.2009 09:13) Reagovat
A já to vnímám takhle. Koncert to byl krásný, ale prostě chyběl Don Felder. Toho nahradit nelze.
O nějaké nepřízni českých fandů bych nepsal. Skoro vyprodaná O2 Arena při ne zrovna lidovém vstupném dokazuje přesný opak.
Re: Já to vnímal takhle (merhaut, 14.06.2009 10:19) Reagovat
Psal jsem o něčem jiném, ne o nepřízni dnešních českých fandů, a hala byla takřka z půli prázdná (horní galerie se ani neotevírala a spodní zaplněná ze 2/3, plocha ze 3/4) - odhad 9000 návštěvníků, koncertní kapacita 18000.
A ja to vidím inak... (Miki, 16.06.2009 16:40) Reagovat
Eagles je jedna z mojich najobľúbenejších kapiel a Live Hotel California je najlepšia naživo zahraná skladba, akú som kedy počul. Srdce mi poskočilo, keď som zistil, že budú koncertovať v Prahe. Som z Bratislavy, zobral som syna a objednal na dve noci hotel. Netušil som, že ma čakajú dve sklamania. V Prahe som nebol 11 rokov a nikdy by ma nebolo napadlo, že v centre nájdem jedálny lístok len v angličtine a ruštine - to bolo prvé sklamanie. Druhé ma čakalo v O2 aréne. Tešil som sa na koncert ako malé dieťa, môj syn tiež... Ale! Sedeli sme v hľadisku vzadu a trochu naboku. A mali sme otrasný zvuk! To bolo jedno, ako dobre hrajú - aparatúra znela akoby bola pripravená pre menšiu halu alebo možno trošku väčší klub. Pri prvej skladbe, počas ktorej som musel napomínať syna, že počujem výrazne jeho rozhovor so susedom a nepočujem poriadne čo hrajú - som si myslel, že niečo muselo vypadnúť, nejaký kábel zostal nezapojený... Boli sme na boku, takže sme mali neželaný "echo" efekt v podobe odrazeného zvuku zo zadnej steny! Bicie zneli akoby Don Henley hral na detské kýbličky!!! Nedokonalosť a neprofesionalita za veľké peniaze. Ani po druhej ani po tretej skladbe sa nič nezmenilo, zvuk bol stále viac ako zlý, slabučký a navyše s veľkým echom... Počas 4. skladby som rozčarovaný stál na chodbe a pýtal sa usporiadateľa ako sa môžem dostať dole, kde zvuk mohol byť v poriadku... Nijako to nešlo... Zostali mi spomienky na perfektné koncerty skupiny Toto v Budapešti a na nestárnucich Nazareth v Bratislave. Je mi nesmierne ľúto, že Eagles k pre mňa dobrým koncertom už nikdy v živote nezaradím... Nebolo to celé len výsmech kapely alebo zvukára - alebo organizátora?
Tweet