Video Jukebox 22/2009

05.06.2009 05:00 - Miroslav Böhm | foto: facebook interpreta

Fenomén YouTube.com - video zdarma a pro všechny. Ale kdo se má v té hromadě vyznat? Pomůžeme vám v našem pravidelném Video Jukeboxu.

Florence And The Machine
Florence And The Machine - Rabbit Heart (Raise It Up)
žánr: indie pop
info: oficiální web, MySpace.com

Florence Welch vyrostla na hudbě Kate Bush, což nezapře, a má ráda The White Stripes, což by i zapřela, ale nečiní tak. Velký boom okolo jejího projektu Florence And The Machine odpálilo loni asi BBC, které ji vytáhlo mezi nejčastěji skloňovaná hudební jména pro tento rok a singlovky "Kiss With A Fist" a "Dog Days Are Over" dokázaly, že minimálně dva důvody proč by se i našly. V doprovodné kapele Florence Welch zpočátku působil i Dev Hynes aka Lightspeed Champion, v současné době se ale základní sestava ustálila již bez něj. Skladba "Rabbit Heart (Raise It Up)" je třetí ochutnávkou z debutové desky Florence And The Machine "Lungs", která je naplánována na 7. červenec. Singl samotný pak vychází 22. června.


Matt And Kim
Matt And Kim - Lessons Learned
žánr: indie pop
info: oficiální web, MySpace.com

Brooklynské indiepopové duo Matt And Kim si vyřídilo potřebné povolení k natáčení klipu (přesné znění na papíru s razítkem znělo "Turisté kráčí po Times Square oblečeni nepřiměřeně k aktuálnímu počasí") a uprostřed promrzlého února se rozešli vstříc zaplněnému náměstí Times Square. Oblečeni zcela přiměřeně počasí, ale pouze na chvíli. Postupně totiž ze sebe před zraky tisíců turistů a manhattanské smetánky shodí i nejposlednější kousek oblečení (dobrá, Kim si nechá podkolínka, ale Matt...). Vše ukončeno samozřejmě zásahem policejní hlídky. Jedinečný klip k jedinečné písničce. Skladbu "Lessons Learned" najdete na druhé řadovce Matta Johnsona a Kim Schifino "Grand", která vyšla koncem ledna.

PS: Všimněte si, že turisty lze snadno rozdělit na japonské a nejaponské. Druhá skupina je ta, co nefotí.


Peter Bjorn And John
Peter Bjorn And John - It Don't Move Me
žánr: indie rock, pop
info: oficiální web, MySpace.com

Švédskou trojku Peter Bjorn And John vystřelil do hledáčku hudebních fanoušků především singl "Young Folks", který se objevil nejen ve filmu "21" s Kevinem Spaceym, ale především také v počítačové hře "FIFA 08" (a na jejím soundtracku). Písnička pochází ze třetí řadovky "Writer's Block", kterou Pitchfork zařadil na 24. místo ve svém výročním žebříčku pro rok 2006 (samotný singl to dotáhl mezi skladbami až na číslo pět). A právě na ni Peter Bjorn And John navázali po loňské instrumentální vynil- a digital-only odbočce "Seaside Rock" letošní novinkou "Living Thing", která sice patří mezi to nejslabší, co Švédové natočili, ale stejně si to musíte naposlouchat, protože už v sobotu si ji s nimi odzpíváte na Planet Festivalu. Skladbu "It Don't Move Me" na ní najdete také.


Tortoise
Tortoise - Prepare Your Coffin
žánr: post rock
info: oficiální web, MySpace.com

Tortoise jsou od své druhé řadovky "Millions Now Living Will Never Die", která vyšla v roce 1996, považováni mnohými (všemi?) za nejdůležitější kapelu americké větve post rocku. Dalo by se tedy předpokládat, že následovat bude pár vět o jejich genialitě a jejich přínosu, ale to už udělal v MP3 Jukeboxu Karel Veselý, kde si tuhle písničku můžete i stáhnout. Ve Video Jukeboxu máme "Prepare Your Coffin" od Tortoise kvůli Andrewovi Paynterovi, fotografovi, který se postaral o režii videoklipu a definitivně tak doplnil celou betonovou mozaiku téhle skladby. Jedinečné obrazy a scény, které pod hudbu Tortoise vykouzlil, jsou mrazivě dokonalé. Absolutní pocta železobetonu a jiným zvěrstvům urbanistické architektury.


Little Boots
Little Boots - To The End (Blur cover)
žánr: electro-pop
info: oficiální web, MySpace.com

Pokud jste posledních pár měsíců nebyli uvězněni v paralelním vesmíru, kde neexistuje hudební žurnalistika (sladká to představa, heh?), asi jste slyšeli jméno Victoria Hesketh aka Little Boots už nespočetněkrát. My jsme vám ji představili v letošním vydání článku Dejte si na ně pozor... a její debutovou desku "Hands", která u nás vyjde 22. června, vám pak před několika dny přiblížil Honza Balušek v rámci rubriky Čerstvě (ne)staženo. Jestli bude debut Little Boots dokonalý, je zatím ve hvězdách, ale pokud sledujete její YouTube.com kanál, pak už dávno víte, že její pravidelné coververze opravdu dokonalé jsou. Tentokrát došlo na Blur a jejich "To The End". A to i přesto, že v britpopové válce držela Victoria palce spíše Oasis...


Je libo přídavek?
Navštivte náš blog.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY