Zaostřeno na podpultovky 10/2009

12.03.2009 05:00 - Redakce | foto: facebook interpreta

Jubilejní desáté podpultovky ostří na debutové épéčko jihoafrického kvartetu BLK JKS, druhé album nejlepšího r'n'b producenta Teriuse Youngdella Nashe aka The-Dream, závan reggae mexického projektu Algorythm & Blues, na druhou řadovku hudebního frat packu Handsome Furs a na metalisty Lamb Of God.
Chcete vědět, co nového se událo v chladných vodách severského metalu? Na co se momentálně tančí v Berlíně? Na čem ujíždí milovníci amerických a britských nezávislých labelů? Čí rap zní ve ztracených ghettech americké periférie nejhlasitěji? Cílem rubriky Zaostřeno na podpultovky je přiblížit vám dění v žánrech a na trzích, o kterých se běžně na našich stránkách nedočtete.


Zaostřeno na: BLK JKS - Mystery EP

Label: Secretly Canadian
Datum vydání: 10.3.2009
Žánr: indie rock, afrobeat

BLK JKS - Mystery EP
© facebook interpreta
Kdo dosud brblal, jak indie rock zahnívá kvůli omezenému rejstříku inspirací, pomalu ztrácí půdu pod nohama. Může za to infuze z černého kontinentu. Afrobeat křížili v uplynulém roce třeba popoví Vampire Weekend nebo kongeniální TV On The Radio. BLK JKS (čti Black Jacks) si ho nepůjčují, je pro ně východiskem. Kvartet z Johannesburgu, založený v roce 2000, vzbudil velký ohlas, když doprovázel Dipla na jihoafrickém DJ turné. Netrvalo dlouho a BLK JKS podepsali u renomovaného amerického labelu Secretly Canadian. Ípíčko "Mystery" obsahující čtyři písně je prvním plodem. Produkce se ujal Brandon Curtis ze Secret Machines a jeho vliv je znát hned na parádním psychedelickém jamu "Lakeside". Obroušené hrany kytar a živelná rytmika s prskajícími plechy rozsekají pozornost na kousky, které složí zpátky hlas zpěváka Lindani Butheleziho. Podobný zážitek přinese i následující "Mystery", jež vyslala Animal Collective s kapsami plnými drog na okraj afrického slumu do plechové boudy, aby si tam zřídili zkušebnu. Zbylé dva kusy jen ukazují neomezené množství cest, kterými mohou BLK JKS do budoucna kráčet. Kolik podobných supertalentovaných kapel asi čeká kdesi v Africe na kvalitní studio a zkušeného producenta?
Radek Londin


BLK JKS - Lakeside

> Více: oficiální blog, MySpace.com
> Verdikt: 9/10


Zaostřeno na: The-Dream - Love vs. Money

Label: Def Jam/Radio Killa
Datum vydání: 9.3.2009
Žánr: r'n'b

The-Dream - Love vs. Money
© facebook interpreta
The-Dream se za poslední dva roky vyprofiloval do pozice nejlepšího r'n'b producenta současnosti, který navíc stíhá ve velkém stylu i vlastní pěveckou kariéru. V tom se mu může rovnat snad jen Ne-Yo. K "Umbrella", "So Fine", "Touch My Body" nebo "Single Ladies" si tak připočtěte ještě skvostný předloňský autorský debut "Love/Hate". Podceňovaný tlouštík nezklamal ani s aktuálním "Love vs. Money", které pokračuje v okupaci teritoria opuštěného Timbalandem, v němž se hraje futuristické, inovativní a přesto pravověrné r'n'b. Další referenční body jsou Prince a R Kelly, od nichž se naučil umění zpívat o jakémkoliv tématu a přitom vždy zpívat o sexu. Vrcholem je monumentální osmiminutová dvoudílná titulní skladba, v níž raveové syntezátory podkreslují srdcervoucí epos. Pokud nemáte vůči kybernetickému r'n'b předsudky, zkuste ještě "Right Side Of Brain" postavené na beatboxu, dramatickou "Put It Down" nebo skvělou baladu "My Love" s Mariah Carey. The-Dream není tak dobrý zpěvák jako Ne-Yo, ale i tentokrát on a jeho producentský parťák Christopher Stewart zasáhli s albem blízko desítky.
Karel Veselý


The-Dream - Rockin' That Shit (audio)

> Více: MySpace.com
> Verdikt: 8/10


Zaostřeno na: Algorythm & Blues - Cute Ass Algorithm EP

Label: Mouthwatering Records
Datum vydání: 3.3.2009
Žánr: electric blues, dub, reggae, electro

Algorythm & Blues - Cute Ass Algorithm EP
© facebook interpreta
Chybí vám OutKast nebo přesněji řečeno vokál Andrého 3000? Pokud ano, měli byste zaměřit svou pozornost na "Cute Ass Algorithm" - song, který nazpíval Tony Browne. Algorythm & Blues je svěží závan z Mexika, přísně to střežená verze latinských rytmů, blues a dubu v podání Alvaro Ruize. "Cute Ass Algorithm" je první testovací sekvence, kterou si v remixech pod palec vzali Filewile, ragga hvězda Kampion a Deadbeat. Slyšíte dobře, mistr dub techna vkročil na křehký led reggae a daří se mu. Jeho přepracování "Cute Ass Algorithm" je klenotem s vyváženou konzistencí rytmů, která chytne a nepustí. A pokud vám už tyto čtyři položky polezou krkem, můžete prubnout "Should I Sell My Soul" - vkusné a elektrizující reagge, v němž opět nechybí Tonyho vokál, jen se nelekněte typických zvuků pro Mr. Oiza (není to však ušmudlaná parodie na "Flat Beat"). "Cute Ass Algorithm" bude atypická letní klubovka, stačí pár drinků a už se budete vrtět na stole spolu s čokoládovou kráskou. Klidně si na to vsadím!
Dan Hájek

> Více: MySpace.com
> Verdikt: 7/10


Zaostřeno na: Handsome Furs - Face Control

Label: Sub Pop
Datum vydání: 10.3.2009
Žánr: indie rock

Handsome Furs - Face Control
© facebook interpreta
Spencer Krug, Dan Broeckner, Dan Bejar. Kanadská indierocková variace na hollywoodský "frat pack". Kamarádi, kteří dělaj bordel v tom, který jejich projekt je hlavní a který vedlejší. Dan Broeckner (Wolf Parade) se svojí ženou, spisovatelkou Alexei Perry v roce 2006 založili projekt Handsome Furs (pojmenovaný dle jedné z jejích povídek) a v roce 2007 vydávají debut. Po necelé dvouleté pauze, během níž WP vydali skvělé "At Mount Zoomer", se na svět dere jejich druhá deska "Face Control". Minimalistická elektronika dávajíc ospalému nádechu pokřiveného cyber punku pořádný záhlavec. "Face Control" připomíná noční brouzdání velkoměstem. Ve své osamocenosti vám na záda dejchá chladnost infrastruktur. Neony vás vytahují z prázdnoty. "Face Control" (potažmo celým HF) nelze upřít neotřelost, ta je však přiškrcena určitou monotónností, která se během poslechu dostavuje. Zamilovaní Handsome Furs se úspěšně vzdalují od Wolf Parade a navazují na svůj debut "Plauge Park". Kdo byl nadšen jejich první deskou, s tou druhou neprohloupí. Já si jdu pustit "Apologies To The Queen Mary".
Tomáš Bláha


Handsome Furs - I'm Confused

> Více: MySpace.com
> Verdikt: 7/10


Zaostřeno na: Lamb Of God - Wrath

Label: Epic
Datum vydání: 26.2.2009
Žánr: thrash metal, metalcore, death metal

Lamb Of God - Wrath
© facebook interpreta
Mainstream si každý představuje trochu jinak. Co je pro dřevního fanouška thrash metalu popík, bude pro hudební Mirky Dušíny reproduktorovou apokalypsou. A takhle je třeba přistupovat k novince Lamb Of God. Že prý se přiklánějí ke střednímu proudu, měknou. Striktně vzato, asi jo, jenže pořád to je jízda. Drsná, brutální, řinčivá... a nijak výjimečná. Pětka z Richmondu jako by se nemohla rozhodnout, zda chce vyprodávat haly, nebo se radši tísnit v dodávce. Nářez, kterému cosi chybí, aby byl šílený, aby vás přiměl rvát ze sebe tričko. Virginští metalcoristé neumějí tak citlivě vyhmátnout tenkou nit mezi melodiemi a agresivní lavinou riffů, jako to svého času dělala Pantera, jíž se tentokrát hodně inspirovali. Budiž jim ale k dobru přičteno, že chrlič Randy Blythe se nepokouší příliš exhibovat se zpěvem a posluchače drtí takřka bezvýhradně až ze žaludku tahaným řevem. Když "Wrath" po pětačtyřiceti minutách skončí, zbude rozpačitý dojem - nadprůměrná dávka "pure american metalu", která má ale k neslýchanosti sakra daleko.
Luboš Kreč


Lamb Of God - Set To Fail
> Více: oficiální stránky, MySpace.com
> Verdikt: 6/10




DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY