Paříž, Benares, Mexico City. Tři naprosto odlišná města na třech kontinentech. Všechny ale spojuje jedna osoba. Erik Truffaz. Vynikající francouzský trumpetista v uplynulém roce hodně cestoval. Výsledkem jeho cest je speciální trojalbum, jakýsi hudební zápisník s názvem "Rendez-Vous".
8/10
Erik Truffaz - Rendez-Vous
Vydáno: 3.11.2008
Celkový čas: 36:15 + 48:44 + 27:21
Skladby: CD1: Mr Wyatt, Come Together, Addis Abeba, Nature Boy, Nina’S Dream, La Mouche, Goodbye Tomorrow, Don’t Stop, The Fly
CD2: Tarana, Saraswati, Yay !, Anil (Live At Cully), Tribute (Live At Cully)
CD3: Al Mediodia, Good News From The Desert, Avant L’aube
Vydavatel: Parlophone
Tak jako i u předchozích Erikových alb není pozoruhodným dílem jenom samotná nahrávka, ale i její obal. "Rendez-Vous" jsou tři vkusné bílé disky a dvanáctistránkový booklet v nádherném digipackovém balení s tajemnou krajinou navrchu.
První album nás zavede do Paříže, kde
Truffaz potkal beatboxera jménem Sly Johnson. Erik právě připravoval představení pro televizi, ale jeho obvyklý bubeník nemohl přijít. Situaci zachránil Sly, který se potloukal někde v zákulisí. Tak začala spolupráce, ze které vzniklo toto netradiční album.
Jedná se o poutavý duet trubky a hlasu. Johnsonův projev se hodně podobá Bobbymu McFerrinovi a jeho spojení s Erikovou hrou je opravdu působivé. Hned od začátku nás válcuje svými zajímavými rytmickými figurami, výraznými hlubokými tóny a později nám ukáže, že umí také zpívat.
Na albu se nachází devět skladeb, první z nich je "Mr.Wyatt", což je pocta britskému hudebníkovi Robertu Wyattovi, zakladateli skupiny Soft Machine. Erik prozradil, že je jeho velkým fanouškem. Kromě původních písní, které společně vytvořili Erik se Slyem ve studiu, zde nalezneme i převzatou skladbu Edena Ahbeze "Nature Boy" a "Come Together" od
The Beatles. To ale není vše. Jako bonus se na disku nacházejí i dvě videa, která rozhodně stojí za zhlédnutí.
Druhá deska, kterou v kolekci nalezneme, vznikla v Benares, indickém městě ležícím na levém břehu posvátné řeky Ganga. Myšlenka tohoto projektu se zrodila už v roce 1997, když byl Erik na indickém turné. Potkal zde Indrani a Apurba Mukherjee, zpěvačku a hráče na tabla, což jsou indické dřevěné bubny potažené koženou blánou. Připojil se k nim ještě švýcarský klavírista brazilského původu Malcolm Braff.
Toto album je vlastně indická lidová hudba ozvláštněna Malcolmovým klavírem a Erikovou trubkou. Důležitou roli tu hraje zpěv a perkuse. Erik se pohybuje spíše v pozadí, aby občas nenápadně vstoupil a zase se nepozorovaně vytratil. Vyniká hlavně skladba "Yay", skvělé spojení indické hudby a jazzu v téměř psychedelické rovině. Kromě tří studiových skladeb se na albu nachází ještě bonus v podobě dvou živých nahrávek z koncertu ve švýcarském Cully.
Vrcholem trilogie je poslední deska "Mexico", kterou Erik nahrál s Fernandem Coronou. Corona, vystupující pod pseudonymem
Murcof, je hudebník z Tijuany věnující se elektronickému minimalismu. Coronovu hudbu objevil Erik v autě na cestě z mexického města Tecate. Vodičem byl Murcofův přítel, který právě poslouchal jeho nejnovější album. Po návratu do Evropy nahrál Erik několik partů do jeho projektu a poslal mu je přes internet. Murcofovi se Erikova práce líbila. Začali si posílat hudební soubory, až jednoho dne sedl
Murcof na letadlo a navštívil Erika ve studiu.
Truffaz se tady opět pohybuje pouze v pozadí. Jemně dotváří Murcofovy ambientní smyčky a svým vlivem je posouvá o kus dál. A opravdu jim to spolu šlape. Škoda, že to nejlepší album je zároveň i nejkratší.
Celkově se jedná o tři opravdu zajímavé desky. Truffaz se nám ukázal v úplně nové rovině a dokázal, že to umí i jinak. Oblíbenost jeho alb s kvartetem však "Rendez-Vous" pravděpodobně nepřekoná.