Rock For People trochu jinak

08.07.2008 05:00 - Václav Trávníček | foto: facebook interpreta

Skončili jsme, jasná zpráva. Festival Rock For People, který letos podruhé proběhl na letišti u Hradce Králové, je za námi. Jakožto jeden ze dvou vyslanců musicserveru jsem si z něj odnesl krom několika odpracovaných hodin i zážitky, o kterých bych se chtěl na těchto řádcích rozepsat.
Rock for people 2008 - den třetí, letiště Hradec Králové, 5.7.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Je skvělé, že se pořadatelům podařilo k nám přivézt Kaiser Chiefs, kapelu, která je ve světě nesmírně populární a díky svému jednoduchému rokenrolu i nesmírně úspěšná. Člověk by si řekl, proč mají tihle hoši zapotřebí jet do Česka, ze kterého znají možná tak Tomáše Rosického (pokud jej nepovažují za Chorvata) a kde se ročně neprodá tolik jejich desek jako v Británii během jediného dne. "Kaiser Chiefs váhali mezi Glastonbury a námi. Nakonec se rozhodli pro nás. Zkrátka už vystrkujeme růžky," pochvaloval si spokojeně jeden z pořadatelů v rozhovoru na Novinkách.cz. Proč ne, koneckonců - když se nepochválíme sami, nikdo to za nás neudělá. A za Kaiser Chiefs je třeba poděkovat, protože jejich vystoupení v našich končinách je malý zázrak. Že ten koncert zkazil déšť a slabí fandové, to už je jiná věc.

Samozřejmě nejde jenom o tyhle Brity, letos na Rock For People opět vystoupila řada skvělých českých kapel jako Tata Bojs nebo Kryštof, dostavil se i Xavier Baumaxa s žesťovým doprovodem nebo legendární Radim Hladík s Blue Effectem. Lidé měli za přiměřené peníze obrovský hudební zážitek a navíc i to počasí pořadatelům - až na čtvrteční noc, kdy hráli Kaiser Chiefs - vyšlo.

Co však pánové (a dámy) naprosto nezvládli, byl vztah k novinářům. Aby zde nedošlo k nějakým nedorozuměním - osobně mám aktivní zkušenost se spolupořádáním kulturních nebo sportovních akcí, byť ne tak masového měřítka jako RFP (přišlo přes 20 tisíc lidí), takže vím, že nikdy se nepovede všechno na sto procent, že nikdy není všechno ideální a tak, jak jsme si představovali. Nicméně - když na to přijde - k tomu, abych mohl vykonávat svoji práci, mi stačí připojení k internetu a chvilka klidu. Na Rock For People to však nebylo až tak jednoduché.

Začalo to už první den u vstupu do areálu, kde byla moje otázka "Myslíte, že by šlo..." přerušena odpovědí "Buďte rád, že máte vstupenku!" a víc se se mnou nikdo nebavil. Cesta do novinářského stanu byla taky svízelná a s ničím si nezadala se situací, kdy jsem ve svých jedenácti letech bloudil po tajemných chodbách a zákoutích našeho gymnázia a netušil, kde jsem. Pořadatelská služba absolutně neměla páru, kde se nalézá vstup do backstage, ale co je odlišovalo od paní středního věku v novinářském stanu, bylo, že aspoň nedávala svoji moc na odiv.

Rock for people 2008 - den první, letiště Hradec Králové, 3.7.2008
© Daniel Hlaváč/musicserver.cz
V novinářském stanu se totiž děly věci! Hlášky jako "No ale vy nejste hlavní mediální partner! Vy jste jenom obyčejný mediální partner, takže nic nebude!" nebo "Musíte sedět tady na té lavici? Tady byli lidé zvyklí chodit si pro vodu... no dobře, tak já tu vodu teda dám na druhý konec stolu, když vy tady teda sedíte!" nebyly ničím výjimečným. Člověk měl pocit, že je tam trpěn, že by měl co nejrychleji vypadnout. Ještě chybělo, aby ta paní středního věku začala procházet kolem novinářů, sedících u počítačů, a začala kontrolovat, zda neopisují. Soudě podle těch nedůvěřivých pohledů k tomu neměla daleko. Vrcholem byla čtvrteční noc, kdy po vystoupení největší hvězdy celého festivalu, Kaiser Chiefs, přestal jít v prudkém lijáku internet. Všichni ti, kteří stíhali nejrůznější uzávěrky nebo domluvené termíny odevzdání článků, byli ztraceni. Když jsem se po pětadvaceti minutách čekání zvedl a odešel se vedení stanu zeptat, co se děje, dostalo se mi odpovědi, že "neví, ale že se teda půjdou poptat do produkce".

Byly to zvláštní kontrasty:

• Uvolnění a přívětiví hudebníci versus napjatá ženská v PRESS stanu.

Pohoda vládnoucí zástupu fanoušků před pódiem versus hypnotizující oči zmiňované ženštiny říkající "ne-u-lí-váš-se-tu-ná-ho-dou?"

• Profesionalita a gentlemanství koncertního manažera Kaiser Chiefs, který se se mnou bavil uctivě i v zóně, kam jsem pronikl proti předpisům, a ještě mi nechal podepsat u hošanů plakát, versus arogance a demonstrování moci v PRESS stanu.

Holt se tváříme, že jsme světoví, že "vystrkujeme růžky", ale přitom jsme za světem pořád ještě půl druhého oválu nazpět.

Škoda. Myslel jsem, že už tu délku začínáme zkracovat.

Odpověď pořadatelů

Vážený pane Trávníčku,

je nám velmi líto, pokud jste se necítil v naše press centru dobře a cítil jste zde aroganci a nabubřelost. Za to se velmi omlouváme. Snažíme se, aby náš servis pro novináře byl co nejlepší, a proto také rok od roku zvyšujeme kvalitu vybavení a zázemí press centra Rock For People.

Co s týče internetového wifi připojení, první den opravdu často padalo a největší výpadek nastal při bouřce, když hráli Kaiser Chiefs. Partner, který připojení zajišťoval pracoval intenzivně na obnovení signálu. Je nám líto, že to vyšlo zrovna do doby, kdy jste potřebovali zpracovávat a posílat články do redakcí. Za výpadek signálu mohla vyšší moc a ne paní ve středních letech.

Ta se Vám také omlouvá, pokud se Vás dotklo, že jste si neměl sedat s počítačem mezi vyskládané kelímky a vody pro ostatní novináře. Nechtěla totiž, aby žízniví novináři omylem nalili vodu do vašeho počítače. Jedinou moc, kterou mohla paní ve středních letech demonstrovat, byla vláda nad kelímky s vodou a kávovarem. Ale zde myslím žádný problém nenastal.

Náš tým press centra se snažil 17 hodin denně poskytovat kvalitní zázemí všem novinářům a nezaznamenali jsme jedinou jinou stížnost, ba právě naopak. Je nám líto, že Vaše negativní hodnocení hází špatné světlo na celý festival Rock For People a na všechny ty stovky lidí v zázemí, kteří se snažili hudebním fanouškům přinést kvalitní festivalový servis.

S úctou

Martina Žáková
Press centrum Rock For PeopleNÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

 • adekvatnost (xTedy, 08.07.2008 07:35) Reagovat

  Hmm nebyl jsem tam, ale clanek mi prijde dost neadekvatni. Chapu to dobre ze vam na cele organizaci vadila jedna pani stredniho veku? A to je tema na clanek? :)))

  • Re: adekvatnost (Vašek Trávníček, 08.07.2008 10:48) Reagovat

   Jestliže jste tam, milý xTedy nebyl, nemáte právo hodnotit adekvátnost. A co mi vadilo na celé organizaci? Popsal jsem to výše: arogance, nabubřelost, nehorázné chování vůči novinářům (navíc k mediálnímu partnerovi) atd. Na jednu stranu je RfP náš asi nejlepší festival, kde se lidi baví a vypadá to všechno strašně skvělé a v pořádku, ale když proniknete do pozadí (nebo jak to chcete nazvat), setkáte se s neprofesionalitou a chováním, které jste zažil naposledy na devítileté ZŠ. Byť jsem si kvůli tomu botky nerozkousal, rozhodně mě to překvapilo. Je to pro mě zklamání, protože na jiných festivalech mě nikdy nikdo nebuzeroval a všechny vždycky proběhly naprosto v klidu.

   • Re: adekvatnost (ta pani stredniho veku, 08.07.2008 12:51) Reagovat

    Moc mě mrzí, že jsem na Vás působila arogantně a nabubřele. Když jste si sedl s počítačem mezi vyskladané vody a kelímky pro ostatní novináře, jen jsem slušně poznamenala, že jste si tam sedat neměl, nicméně jsem vody přemístila na druhou stranu, aby Vám někdo případně vodu nelalil do počítače. Co se týče připojení to bohužel první den padalo a pak na nejdelší dobu vypadlo při bouřce, když hráli Kaiser Chiefs. Připojení zajištoval náš hlavní parner, který také na závadě pracoval. Je mi líto, že to vyšlo zrovna do doby kdyste potřebovali zpracovávat články. Mediální a nemediální patneři - to byl zřejmě problém s fotopasy. Ty bohužel nebyly v mé moci a byly přiděleny dle požadavků managementů kapel. Pokud jste měl pocit, že jsem Vás kontrolovala, jestli neopisujete, to jsem jen chodila mezi stoly a uklízela použité kelímky a papíry. Nevím v čem dalším spočívala moje arogantnost a nabubřelost. A tím tedy neprofesionalita.

    • Re: adekvatnost (Vašek Trávníček, 08.07.2008 16:20) Reagovat

     Dobrý den, díky za reakci. Odepíšu Vám na e-mail....

   • Re: adekvatnost (casyy, 08.07.2008 15:17) Reagovat

    Ale tak, Vaclave, zkratka te nakrkla jedna zenska z produkce, tak si potreboval nakej ventil, ze:)?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY