Výstřední duo v Royal Albert Hall

28.04.2008 05:00 - Dan Hájek

Erasure jsou na hudební scéně nějaký ten pátek a zatím poslední album "Light At The End Of The World" podpořili i na koncertním turné, které se však Česku vyhnulo velkým obloukem. Koncertní záznam nejprve vyšel na dvou CD a nyní i DVD, to nabízí slušně odvedený koncert a bonusy, které si musíte najít sami.
7/10

Erasure - Live At The Royal Albert Hall

Skladby: Sunday Girl, Blue Savannah, Drama!, I Could Fall In Love With You, Fly Away, Breathe, Storm In A Teacup, Chains Of Love, Breath Of Life, Love To Hate You, Sucker For Love, Victim Of Love, When A Lover Leaves You, Ship Of Fools, Chorus, Sometimes, A Little Respect, Oh L'Amour, Glass Angel, Stop!; extras: Behind The Scenes With V And A (Documentary), I Could Fall In Love With You (Kissing Version / video), I Could Fall In Love With You (Supermarket Version / video), Podcasts (Episodes 1-11)
Vydáno: 06.04.2008
Celkový čas: asi 170 minut
Vydavatel: Parlophone
Koncert v londýnském Royal Albert Hall byl pro Erasure vůbec prvním za jejich dvacet dva let trvající kariéru, a proto si zde střihli dva večery za sebou. Show byla součástí turné k desce "Light At The End Of The World" a zazněla z ní převážná většina, stejně jako kupa hitů, bez kterých by se jejich sklaní fans neobešli. Ústřední dvojici doplňuje trojice vokalistek, kterým Andy Bell familiérně říká The Gazelles.

Během devadesát minut trvajícího koncertu se nekoná nějaká divoká show. Scéně dominuje šest plazmových obrazovek, světelné efekty a točící se diamanty z obalu zmíněného alba. Vince Clarke si po celou dobu zachovává chladnou hlavu a pečlivě sleduje svůj notebook, hraje na klávesy a sem tam se chopí akustické kytary. Andy tentokráte nestřídá ulítnuté kostýmy, jen před "Oh L'Amour" si přinese cosi jako kožešinu okolo krku s pajdulákem na jednom konci, se kterým sehraje děkovací etudu. The Gazelles zpívají, tancují a nejsou Bellovi jen doprovodným chroštím.

Hity znějí ve známých verzích a Erasure si užívají aplausu. Andy se vokálně drží, zásadního zakolísání se nedočkáte a od zaznění "Blue Savannah" si s ním začnete prozpěvovat. "Light At The End Of The World" živě funguje snad ještě lépe než z cédéčka. Andy Bell jde do všeho s velkým nasazením a accapella intro k "Oh L'Amour" vás bez nadsázky chytne za srdíčko. Jediný přídavek v podobě "Stop!" je posléze nečekaným koncem.

Bonusy podle obalu vypadají stroze, ale chce to chvilku hledání a dostane se vám mnohem více zábavy. Stěžejní je dokument "Behind The Scenes With V And A", ten přibližuje vznik alba a přípravy koncertu. Vince a Andy vás pozvou do soukromí a Valerie z The Gazelles vám ukáže vše, co dokáže vecpat do své kabelky. Když si tento půlhodinový snímek přehrajete, objeví se nová položka v menu, ta se jmenuje "Podcasts" a jedná se o jedenáct jakoby rádiových spotů o turné. Nejzajímavější je šestka věnovaná předkapele Onetwo. V bookletu odhalíte i dva klipy, k nim se dostanete ze stejné sekce, stačí kliknout vlevo nebo vpravo a najdete dvě verze klipu "I Could Fall In Love With You". DVD udává stopáž sto dvacet minut, do ní ale nejsou započítané tyto utajené záležitosti. Pokud vás zajímají vizuály k jednotlivým písničkám (videoprojekce), tak ty najdete v podmenu "Song select".

Obraz nabízí klasickou podívanou, žádné extrémní efekty. Stejně je na tom zvuk, ten je nabídnut v dnes obvyklé trojkombinaci - DTS, Dolby Digital 5.1 a DD 2.0, každý však v jiné úrovni hlasitosti. Oceníte hlavně slušně odvedené DTSko.

Koncert Erasure v krásném prostředí Royal Albert Hall je pro ně samotné úchvatnou písní ve skvělé atmosféře. Zároveň to je smršť hitů a poctivě odvedená práce, jen Vince Clarke občas vypadá, jako by se strašně moc nudil. Závěrečné "Stop!" však neznamená, že by Erasure měli končit.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY