Galerie s poněkud matnými obrazy

23.03.2008 05:00 - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Navštěvujete galerie? Máte rádi obrazy? Nejlépe obrazy z dějin národa českého v Čechách i v Moravě, konkrétně toho národa popového? Pojďte s námi do pohádky, projdeme se pamětí, naše staré kamarády nehodíme do smetí. Dnešním průvodcem v "Pop Galerii" nám bude Petr Rezek.
4/10

Petr Rezek - Pop Galerie

Skladby: Obyčejnej kluk, Asi, asi, Budíky, Modrá je zem, Lidí je víc, Pozítří končí prázdniny, Jsi, Zákaz předjíždění, Tvá byla noc, je ráno, Terezka, Balada pro oheň, Kino Gloria, Moje díky patří vám, Dotazník, Loučení, Právě já, Duhová víla, S písní lesů, vod a strání, Ó, mámo, Tulák po hvězdách, Ta pusa je tvá, Přátelství
Vydáno: 11.02.2008
Celkový čas: 77:40
Vydavatel: Supraphon
Petr Rezek patří mezi zpěváky, jejichž hvězda na přelomu osmdesátých a devadesátých let pohasla, a to tak, že prakticky úplně. Pravdou je, že se v roce 1999 vrátil na pódia (původně jen jako host na koncertech Hany Zagorové), ale příliš mnoho nového se od něj posluchači nedočkali. A tak je vcelku logické, že nový výběr z řady "Pop Galerie" obsahuje samé vzpomínky na sedmdesátá a osmdesátá léta s jedním jediným přesahem do jedenadvacátého století, kterou je píseň "Přátelství", datovaná do roku 2004.

Petr Rezek sice není představitelem toho úplně nejpokleslejšího a nejukrutnějšího, co v našich končinách v oněch neblahých letech vznikalo, leč jeho tvorba není ani žádným klenotem. Tu více, tu méně přitroublé texty, na kterých je znát, jak moc autorům šlo o to, aby byly o ničem, nevýrazný neurážející zpěv a několikero převzatých více či méně zprzněných melodií.

Co ukazuje tento výběr jednoznačně, je fakt, že osudovou uměleckou partnerkou je mu již zmíněná Hana Zagorová, neb duety s ní nazpívané jsou Rezkovými jednoznačně největšími hity ("Asi, asi", "Ta pusa je tvá" a zejména "Duhová víla", kterou jsem co asi šestiletý zbožňoval, než mi o několik let později kdosi na jakémsi táboře vzal dětské iluze předělávkou, ve které byla duha nahrazena rumem).

Edice 'Pop Galerie'

Tuto edici vydává Supraphon již nějakou dobu, do redakce se k nám na recenzi dostala poprvé. Nicméně, milí nostalgičtí čtenáři, pokud snad nevíte, v prodejnách můžete nalézt výběry také Pavla Sedláčka, Josefa Laufera, Milušky Voborníkové, Kučerovců, Pavla Nováka, Leška Semelky, Karla Černocha, Milana Drobného, Laďky Kozderkové, Karla Štědrého, Josefa Zímy a bezkonkurenčně nejlepší je ten Karla Hály.

Svoji "Pop Galerii" si Petr Rezek jistě zasloužil a bylo by od vydavatele nefér jej v této řadě vynechat. Nicméně nevidím jediný důvod, proč bych tohle cédéčko měl někdy v budoucnu znovu poslouchat.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY