Sidi Goma roztančí Palác Akropolis

18.09.2007 09:13 - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta

Sidi Goma
© sidigoma.com
Rituály z Africké Indie, magické spojení kultur, které trvá 8 století, aniž by si toho Evropané všimli. Africké bubny obohacené indickou muzikálností se spirituální nadstavbou sufijských fakírů. Koncerty Sidi Goma jsou velkolepým hudebním rituálem, čtyři bubeníci doprovázejí osm tanečníků-akrobatů. "Poslové ze světa, v němž je rytmus, barva i radost nastavena o několik čárek nad normou. Úžasné rituální divadlo. Extatické síly kulminující v explozi," píše světový tisk.

Indičtí Afričané Sidi jsou původem z východní Afriky, do Indie přišli před osmi sty lety a usadili se v indickém státě Gujarat. S sebou si přinesli bohaté hudební tradice, které během generací dále rozvíjeli. Mnozí z nich se do Indie dostali proti své vůli, když ve 13. století Arabové začali podnikat do Afriky otrokářské výpravy. Někteří předkové indo-afrického etnika Sidi přicházeli jako otroci mahárádžů, jiní se v Indii usazovali jako obchodníci, námořníci či otrokářští králové. Černoši byli tehdy v Indii velmi žádaní, protože měli pověst spolehlivých sluhů a v očích šlechty představovali symbol luxusu. Tradiční profesí těchto Indo-Afričanů se stala hudba a tanec, mnozí z nich se živili jako kočovní fakíři. K hudebně nejtalentovanějším patří příslušníci kmene Sidi, hudba je pro ně pomůckou ke splynutí s Bohem. Řada z nich má v islámských komunitách roli muezzínů.

Hudbu černých Afričanů z Gujaratu západní publikum dosud neznalo, skupina Sidi Goma je první svého druhu, která vyjela do Evropy. Její koncerty jsou fascinující podívanou, k níž patří hudba, tanec, akrobacie, fascinující kouzla s kokosovými ořechy i sufijský náboženský rituál. Sufijové, na rozdíl od islámských fundamentalistů, věří, že hudba, poezie i láska jsou nedílnou součástí duchovního života a že silný prožitek z hudby či zpěvu může vést k duchovní extázi. K mistrům sufijského umění patřil například pákistánský zpěvák Nusrat Fateh Ali Khan, vířící dervišové anebo středověký básník Jellaludin Rumi.

Sidi Goma užívají staré africké nástroje, z nichž některé na africkém kontinentu už vymizely. Malunga je hudební luk podobný brazilskému berimbau, nafil je dechový nástroj z mušle, mai misra jsou kokosové perkuse.

Vstupenky budou k zakoupení v síti Ticketpro, v prodejně Radost CD - Video a přímo v Paláci Akropolis za 370 Kč. Více informací můžete najít zde.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY