Zpověď napraveného kriminálníka

07.02.2007 05:00 - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Původní Bureš, který s poctivostí sobě vlastní objíždí už dvacet let české kluby a hraje si svou verzi hospodského folk-rocku, vydává novinku "Cesta z krimu". Ta nemůže zasvěcené posluchače překvapit, navíc dokáže potěšit typickou burešovskou poetikou a velmi obsáhlou datovou stopou, která ukrývá i další album "Pavouk se tiše sune po stěně".
7/10

Původní Bureš - Cesta z krimu

Skladby: CD 1 "Cesta z krimu" - Cesta z krimu, Kravata, City v city, Roberte!, Černá kočka, Dvě sestry, Strašák, Osamocený strom, Za vysokou hradbou, Tři čutory, Zhasla v pokoji, Pavouk se tiše sune po stěně (tátovi) / CD 2 "Pavouk se tiše sune po stěně" - Cesta z krimu, Láska 2005 (Zhasla v pokoji), Roberte!, Za vysokou hradbou, Černá kočka, Strašák, Holka z plakátu (City v city), Cesta do nikam, Kdo je kdo, Vzpomínka (Pavouk se tiše sune po stěně), Poutník
Celkový čas: 40:38 + 22:44
Vydavatel: Indies
Původní Bureš, který existuje už neuvěřitelných 20 let, vydal další album "Cesta z krimu" (pozor, neplést s Krymem). Jeho poslech mne nostalgicky vrátil až do lavic střední školy. Tenkrát jsme chodili do Belmonda, Mlejna a na Deltu a tam vyhledávali hlavně koncerty Znouzectnosti, Trabandu nebo právě Bureše. A zatímco se za tu dobu stal z Jardy Svobody mediálně známější zpěvák, zejména díky tomu, že jej "objevil" Michal Horáček, Původní Bureš je pořád tam, kde byl v 90. letech minulého století, pouze trochu změnil obsazení. Progrese, posuny někam dál nebo snad hledání dokonalého zvuku, to kapelu naprosto nezajímá. "Cesta z krimu" přípomíná původní demáče a je to dobře. Ostatně k demáčům má deska velmi blízko. Její základy se totiž nahrávaly naživo ve zkušebně v keramické dílně pouhé dva dny. Jako za starých dobrých časů, chtělo by se dodat. Na albu najdete tucet písní a obsáhlou datovou stopu.

Původní Bureš hraje svou alternativu k folk-punku, kterou sama kapela označuje jako psychedelicpunkfolkrock. Hudbu doplňují sakra hravé, zábavné texty se svéráznou poetikou. Kapela žije život s otevřenýma očima, inspiraci hledá všude kolem sebe. Titulní "Cesta z krimu" odkazuje na povídku Tibora Déryho "Láska". Pro reggae "City v city" zas mohli hledat inspiraci ve večerníčku "Kluk z plakátu" nebo ve filmu "Interstate 60". "Roberte!" je věnovaná bluesmanovi Robertu Johnsonovi a pro závěrečnou "Pavouk se tiše sune po stěně" bylo použito slavné Cimrmanovo moudro "Budoucnost patří aluminiu". Téměř lidová píseň "Osamocený strom" až mrazí svým sarkasmem. No a z celé desky sálá temnější nálada a hemží se různou černou havětí (černá kočka ve stejnojmené písni, černej netopýr ("Dvě sestry"), černí havrani ("Strašák")).

Datová stopa disku také stojí za zmínku. Kromě dvou videoklipů, z nichž zvlášť "Osamocený strom" - natočený za necelou půlhodinu bez střihu jedinou statickou kamerou - má hodně do sebe, a povídky "Strašák" nás nechá Fumas nahlédnout přímo do své kuchyně (a to doslova). Demo "Pavouk se tiše sune po stěně" se totiž nahrávalo právě tam a představuje jedenáct demoverzí písní většinou použitých i na desce ve své prapůvodní verzi. Vzniklo v letech 2003-2006 a kdo chce, může si jej vypálit jako audio CD a vytisknout přiložený booklet. Fumas na něm ukazuje, že je vlastně písničkář. Skladby totiž fungují i ve své akustické verzi. Ta ale ještě více odhalí jeho logopedické vady. I přesto se deska poslouchá moc příjemně a kdo chce, může si písničky spolu s Fumasem zahrát na kytaru. V bookletu jsou totiž všechny texty doplněné akordy.

Původní Bureš rozhodně není mainstreamová kapela a posluchač zvyklý na dokonalý zvuk třeba EOST album asi nevstřebá. Jeho tvorba totiž není o dokonalosti, ale naopak si všímá běžných věcí a zážitků, které se až jejich rozborem stávají nevšedními. A o tom to je. Nic víc a nic míň.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY