Cestou necestou, polem nepolem

01.09.2006 05:00 - Radek Antl | foto: facebook interpreta

Frontman IMT Smile Ivan Tásler před několika měsíci vyrazil se svojí přítelkyní do Austrálie. Odtud přivezl materiál pro televizní pořad "Karavan šou". Aby slovenským fanouškům naservíroval zábavu se vším všudy, k pořadu natočil speciální soundtrack. Jeho zábavnost je však dosti kolísavá.
5/10

Ivan Tásler - Karavan šou soundtrack

Skladby: Caravan Of Love, Rob len čo máš rád, Ak sa mýlim, Reality Show, See U, Falling Around The Sun, Banjo Band I.T., Jedno ráno, When I Was On The Way To Alice Springs, Lietajúca, When I..., Wow!, Caravan Of Love (easy version)
Celkový čas: 45:56
Vydavatel: Universal
Když se o něm mluví v médiích, pak většinou jako o talentovaném hudebníkovi, který prokázal svůj um nejen jako frontman populárních IMT Smile (viz například diskografii Richarda Müllera). Když se o něm mluví v zákulisí, tak často jako o sebestředném náfukovi, co rád jedná dle textu hitu "Veselá pesnička" ("... kto je sviňa, prežije"). V poslední době o něm byla často řeč i v souvislosti s programem TV Markíza. Jeho kapela si dala pauzu, on se sebral a spolu s priateľkou Verou Wisterovou odjel na tři měsíce do Austrálie, kde natočil "roadtrip", mapující jejich náročný, deset tisíc kilometrů dlouhý výlet v "dosť zlom aute". Označení výsledné relácie jako reality show Tásler zavrhuje, přestože tomuto televiznímu formátu jako divák fandí. Označil a pojmenoval ji slovy "Karavan šou". A připravil k ní speciální soundtrack, na nějž si přizval jak IMT Smile, tak například absolventa slovenské SuperStar Samuela Tomečka, jemuž produkoval desku.

Těžko seznat, nakolik Tásler mínil podřídit obsah desky obrázkům, a tím pádem také, nakolik bylo nutné porušit její pop-rockovou konzistenci instrumentálními, hudebně vybočujícími kousky "Banjo Band I.T." a "When I Was On The Way To Alice Springs", které by možná fungovaly v rámci nějakého konceptu, možná i mezi bonusy, rozhodně ale nefungují tady a takto. Kdyby autor setrval u klidného, tichého a pohodového stylu tlumené kytary, rytmiky a příjemného, nápadně zvýrazněného hlasu, "Karavan šou" by pravděpodobně vyznívala zdařileji.

Právě minimalistické aranže stejně jako odzbrojující přímočarost na kost osekaných (přitom však působivých) textů a jednoduchých melodií jsou nejsilnější zbraní skladeb jako "Rob len čo máš rád" a "Lietajúca", na nichž se podíleli IMT Smile, či "Ak sa mýlim", s níž vypomohl band Free Inna Cage, doprovodná to skupina Samuela Tomečka, kterému Tásler na desce věnoval poměrně velký prostor - z debutu "Mladý a drzý" si vypůjčil funkem šmrncnutý, optimistický duet "Wow!" a nevýrazná "See U" je Tomečkova prvotina, která na "Mladého a drzého" neprošla. V posmutnělém tónu hlavní části desky notují i další věci odjinud - pop-rocková "Jedno ráno" z repertoáru Igitot a mazaná balada "Falling Around The Sun" z pera a v podání Darrena Percivala, australského muzikanta, na něhož údajně Ivanko T. prostě narazil během cest.

Jde o příjemné zpestření, dalo by se říci o výpomoci kolegů, kdyby autorská zásluha Ivana Táslera na celé desce nebyla minimální, nebo kdyby coby zpěvák nechyběl v polovině tracklistu. Žádné výtky, jde o soundtrack, od toho se částečná roztříštěnost víceméně žádá, dalo by se říci, nebýt vaty, jakou je anglická verze "Ak sa mýlim" jménem "When I..." a "easy" verze úvodní "Caravan Of Love", jež mnoho neoslňuje ani v první verzi; nejde ani tak o nepřesvědčivou angličtinu, o níž se Tásler v jednom rozhovoru vyjádřil slovy "Nebudem sa predsa hrať na to, že mám dobrú výslovnosť," jako o fakt, že v jeho podání je tato skladba typickou coververzí typu nic nového pod sluncem, kam se hrabe na originál.

"Karavan šou" částečně potvrzuje Táslerův potenciál, zároveň však tiše napovídá, že autorská sólovka - pokud takto nahrávku zamýšlel - pro něho není zrovna stravitelným soustem. Jistě by dopadla lépe, kdyby její dokončení nebylo závislé na premiéře stejnojmenného televizního pořadu. Nezdála by se tak odbytou (booklet připomíná spíše strohý leták cestovní společnosti, do nějž kdosi zapomněl vepsat údaje) a jistě by se dočkala také výraznějších věcí, které by nahradily některé stávající. Takto je však nesoudržnou kolekcí několika příjemných a několika nudných písní, která ve výsledném hodnocení zaslouží lepší pětku.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY