Desátý ročník čistých festivalů je u konce. Co přinesl?

06.09.2017 13:40 - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta

Letní festivalová sezóna 2017 zazpívala svou labutí píseň, stejně tak desátý ročník projektu Čistý festival. Ten s podporou Samosebou.cz přinesl do festivalových areálů kromě třídění odpadů ještě další unikát: buskingovou scénu REC.stage. Téměř 1 500 kapel usilovalo na jaře o to, aby mohlo být objeveno například na Colours Of Ostrava a Rock For People. Které kapely se staly letošními hudebními objevy? A jak se recyklovaly?

Jak podpořila REC.stage třídění a recyklaci odpadu?

Fred Madison
© facebook interpreta
Čisté festivaly navštívilo dle odhadu přes 320 000 návštěvníků
Ti měli k dispozici celkem 147 barevných míst na třídění plastů, papíru a také kovů
Průměrná vzdálenost k barevným košům na festivalech byla menší než padesát metrů
Do třídění odpadů na festivalech se zapojilo přesně 602 členů úklidových čet
Ti společně s návštěvníky vytřídili více než čtyřicet tun plastů, papíru a kovů
Na některých festivalech se navíc v zázemí třídil také bioodpad a sklo
Veškerý festivalový odpad byl nebo bude recyklován
To znamená, že se z něj po dotřídění a recyklaci vyrobí nové věci

V minulém roce 2016 bylo určení hudebních objevů REC.stage jednoznačné. Pekař a Thom Artway festivalovou buskingovou scénu s přehledem ovládli a na konci roku jejich statut čerstvě zrozených hvězd potvrdila jak široká veřejnost v anketě Slavík, tak odborníci při předávání cen Anděl. Určit, který z interpretů z REC.stage je objevem roku 2017, je doslova chůzí po tenkém ledě. Už jen fakt, že o turné šesti kapel po největších českých festivalech rozhodovalo 49 tisíc lidí, dělá hudební objevy prakticky ze všech.

Snap Call
© facebook interpreta
Pokud bychom ale měli vybrat kapelu, která svým žánrovým stylem a hudebním provedením rozhýbala a přilákala nejvíce lidí, byli by to jednoznačně vítězové hlasování fanoušků, turnovští Snap Call. Ať to bylo v bouřce na Colours Of Ostrava nebo v bahně na Benátské, vždy si dokázali svým jižanským rock'n'rolem publikum doslova omotat kolem prstu. Velké finále pak Snap Call předvedli na Sázavafestu, kde několika stovkám diváků jednoznačně předvedli potenciál kapely hodné velkých festivalových pódií.

Snap Call navíc originálním způsobem podpořili třídění odpadů a recyklaci. Jedna z kytar kapely byla vyrobena z plechové krabice od doutníků. Lidem tak Snap Call v praxi předvedli, proč má třídění s projektem Čistý festival smysl a jak lze využít použitý obal. Nakonec výroba hudebního nástroje formou takzvaného upcyclingu, tedy znovuvyužití odpadů, byla podmínkou vystoupení na REC.stage. Jak se s úkolem popasovali Thom Artway a Pekař na Rock For People, se můžete podívat ve videu.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY