Zaostřeno na podpultovky 13/2009

02.04.2009 05:00 - Redakce | foto: facebook interpreta

Třináctému dílu naší rubriky věnované podpultovým deskám vévodí electropopové duo Junior Boys a jeho třetí deska "Begone Dull Care". Kromě toho ale také ostříme na drone metal v podání To Blacken The Pages, debutovou desku The Invisible a projekt Bartolomea Sailera Wang Inc.
Chcete vědět, co nového se událo v chladných vodách severského metalu? Na co se momentálně tančí v Berlíně? Na čem ujíždí milovníci amerických a britských nezávislých labelů? Čí rap zní ve ztracených ghettech americké periférie nejhlasitěji? Cílem rubriky Zaostřeno na podpultovky je přiblížit vám dění v žánrech a na trzích, o kterých se běžně na našich stránkách nedočtete.


Zaostřeno na: Junior Boys - Begone Dull Care

Label: Domino
Datum vydání: 24.3.2009
Žánr: electro pop, indietronica

Junior Boys - Begone Dull Care
© facebook interpreta
Třetí album kanadského electropopového dua je vším jiným než překvapením, zato dokazuje, že jejich model se zdaleka nevyčerpal. Díky nabitému pěveckému sebevědomí Jeremyho Greenspana si mohou dovolit do pozdně noční malby přimíchat nové barvy. Ano, míchat barvy, deska je totiž poctou kanadskému animátorovi Normanu McLarenovi, autorovi přelomového abstraktního videoklipu (1949) na hudbu tria Oscara Petersona (vidět můžete zde). Junior Boys stále obydlují stroze elegantní funkcionalistické interiéry. Kombinují syntezátorová arpeggia a sexy beaty s malým přispěním živých nástrojů, třeba havajské kytary v rozkošné "Dull To Pause". Uhrančivé spodky vyvažují melodie, z nichž by většina fungovala i unplugged s kytarou, což si u debutu "Last Exit" nešlo představit. Třeba "Hazel" je nejpřístupnější skladbou jakou dosud vyprodukovali, aniž by se jakkoli podbízeli. Základem silného vztahu ke každé z osmi písní jsou však texty nabízející chirurgicky přesný vhled do křehkosti lidských vazeb. Junior Boys nelze smáznout jako sezónní trend nebo levnou nápodobu. Rostou...
Radek Londin


Junior Boys - Hazel (audio)

> Více: oficiální stránky, MySpace.com
> Verdikt: 9/10


Zaostřeno na: To Blacken The Pages - North

Label: Colony Records
Datum vydání: 9.2.2009
Žánr: drone metal, ambient

To Blacken The Pages - North
© facebook interpreta
Rychlé časy vyžadují pomalou hudbu. A extrémně rychlé časy potřebují extrémně pomalou hudbu. Dublinský kytarista Paul McAree tvoří pod hlavičkou projektu To Blacken The Pages vlastní odpověď na hlemýždí riffy držených tónů Earth nebo Sunn O))) a na svém nejnovějším albu "North" hraje tak pomalu, že už klepe na dveře ambientního žánru. Čtyři ze sedmi skladeb mají přes třináct minut a když si "Night Drive" nebo "Give To The Sea" pustíte pořádně nahlas, můžete je aplikovat jako nějakou vibrační terapii. To Blacken The Pages někdo zařazuje do doom metalu, ale McAree zcela postrádá agresivitu, kterou výše zmínění inspirátoři v sobě ještě měli. Proto snese srovnání třeba s kanadskými Nadja. TBTP je ale psychedeličtější a skladby inspirované irskými básníky Seamusem Heaneym a Patrickem Kavanaghem mají trochu intelektuálský nádech. Zatímco ostatní drone metalisté míří za pánem Jihu (rozuměj: Satanem), To Blacken The Pages se vydali na sever a je to parádní trip. (Většinu alba si můžete poslechnout na Last.fm.)
Karel Veselý


To Blacken The Pages - I Am Screes On Her Escarpments

> Více: oficiální stránky, MySpace.com
> Verdikt: 8/10


Zaostřeno na: The Invisible - The Invisible

Label: Accidental
Datum vydání: 2.3.2009
Žánr: dance, electro pop

The Invisible - The Invisible
© facebook interpreta
Na svém eponymním albu jsou The Invisible schopni vám nabídnout skvělý zážitek stejně tak jako zrecyklovanou nudu. V "in retrograde" vás zpočátku opijou zasněným folkovým oparem, kterým se zhruba v polovině začnou prolínat očekávání, jež jsou se jménem Matthew Herbert, který desku produkoval, spojeny. Téměř všechny instrumenty jsou zde zkresleny / příjemně opity a při poslechu máte podobný pocit, jako když se díváte skrze tlusté sklo, za kterém se odehrává skvělá show. Nášivka "britští TV On The Radio" není úplně od věci a je to taková dobrá zkratka pro popis jejich tvorby. Odsekávané kytary s funky tématikou, basy ovlivněné africkou kulturou se potkávaj s avantgardním myšlením Matthewa Herberta a vytváří tak celek, ve kterém je pořád co objevovat. Škoda, že se The Invisible ze zasněnosti občasně prokoušou až k úplnému spánku. Skladby jako "Constant", "London Girl" či "Monster Walz" si však kvalitou s majstrštiky od zmíněných TVOTR s ničím nezadají.
Tomáš Bláha


The Invisible - London Girl

> Více: MySpace.com
> Verdikt: 8/10


Zaostřeno na: Wang Inc. - Meditations For A Better World Vol. 2

Label: Persistencebit Records
Datum vydání: 30.03.2009
Žánr: house, funk-house, electronica

Wang Inc. - Meditations For A Better World Vol. 2
© facebook interpreta
Bartolomeo Sailer na italské scéně funguje přes jednu desetiletku. Album "Risotto In 4/4" bylo electro a idmko jak vyšité, ale s postupem času začal tento chlapík inklinovat k techno-housovým experimentům. Wang Inc. (je projektem v němž figuruje jen on a jedno vlastněné PC) vydal první díl "Meditations For A Better World" před dvěma roky; jeho následovník je už jízdou na vlně funk-housu a čistokrevného housu. Zrádná je jen závěrečná vokální hříčka "This Is The Song To Say Goodbye", v které se vrací ke kořenům a uchvátí pošpiněnou elektronikou. Naopak úvodní "You Are Late" je funk-house s prvotřídním up tempem k tanečnímu povyražení. "Mind The Gap" a "Lake Michigan" jsou více otevřeny futuristickým hrátkám se zvuky, ruchy a samplingem melodických mikroprvků. I když poslední léta Bartolomeo není příliš pilný ohledně vydávání nových tracků, tak tento dvojdílný komplet "Meditations For A Better World" je hybnou energií ve středu pozornosti současných trendů. Wang Inc. evidentně nespí a jeho návraty s novými opusy si zaslouží pozornost.
Dan Hájek

> Více: oficiání stránky, MySpace.com
> Verdikt: 8/10




DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY