Odlišné světy elektronických propletenců převtělených v myšlenky

23.04.2004 22:28 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Devátá akce "Live! Electronic Tuesday Evenings In Matrix" představila dva diametrálně odlišné konce tvrdší elektroniky. V rámci večera se předvedly skupiny e/Wire a Gavora. Pohled na tuto akci vám přináší náš dnešní report.
LETEM9 1
© Mirage, http://mi.rage.cz
"Live! Electronic Tuesday Evenings In Matrix" s pořadovým číslem devět představila dva odlišné světy naší elektronické scény. Na jedné straně tu byli kutnohorští e/Wire, kteří se spíše přiklonili k elektro punku a na straně druhé projekt Gavora, původem z Blanska, který se snaží představovat své vnímání elektroniky coby hudebního nástroje ve spojení s texty vyrážejících z nitra samotného pisatele. Po koncertech následovala klasická Electro párty DJe Mirage za asistence DJky, která si říká Vinny, při které nezazněla jen elektronická hudba.

S menším skluzem, okolo desáté, začal koncert skupiny e/Wire, která vystoupila v sestavě Richard Viduna (aka mulpHia, klávesy, počítač, vokál), Marek Pešout (aka jamesD - vokál), Martin Sykora (aka zero - el. kytara, ex Immunology) a Jarda Becka (aka size - bicí). Celý setlist stál na právě vydaném rekapitulačním počinu "Fuck Off Best Off", k jehož propagaci vlastně e/Wire obnovili koncertní činnost. Skupina vznikla coby duo v roce 2001, kdy hnacími motory byla spolupráce Richarda Viduny a Marka Pešouta. O dva roky později ukončili činnost, Richard však dále pokračuje ve svém projektu mulpHia. Na koncertech jejich snažení doplňují Martin Sykora a Jarda Becka, kterého během vystoupení za bicími vystřídal leader skupiny Immunology Kryštof Peterka. Po rozjezdu ve znamení "Improv Intro" se spustila jízda, kdy hutný elektro sound doplňovaly kytarové riffy Martina Sykory. Fandové, kteří se na tuto kutnohorskou partičku přišli podívat, s velkým aplausem přijali každý odezněný kus, ať se jednalo o "Skok", "Srdce zlomený" v úvodní části nebo "City Sewers", "Codename Live" a "Vomit" v závěru hlavního bloku. Mě nejvíce oslovila "Nightfly"
LETEM9 2
© Mirage, http://mi.rage.cz
, ve které zazněl i nějaký prapodivný chorál od ruského pěveckého sboru. V přídavcích zazněly "Summernight City" a klasická depešácká záležitost "Black Celebration" v dosti dynamičtější úpravě, než je původní originál. e/Wire představili hybnou sílu elektroniky, podpořenou punkovým nádechem, při které se fandové skvěle bavili. Mě však na druhou stranu vadily prodlevy mezi jednotlivými fragmenty vystoupení, kdy skvěle rozjeté publikum čekalo, co bude dál.

LETEM9 3
© Mirage, http://mi.rage.cz
Oproti tomu Gavora představila koncepčně odlišné vystoupení. Skupina vznikla v roce 2000, kdy hudební nápady dali dohromady Andrej Gorodkov (vokál) a Aleš Petržela (samply). Později jejich řady rozšířil Petr Konečný (phase sampler), který přinesl do tvorby jiný pohled. Gavora vytváří svůj vlastní svět, kdy vychází z možností elektronické hudby, nesnaží se však zapadnout do nějaké škatulky temné elektroniky nebo electronic body music. Ve vlastní tvorbě na maximum využívá elektronických instrumentů a doplňuje je o texty Andreje Gorodkova. Za vše nejvíce vypovídá jejich monument "The Gavora New Digital Sonic Environments For New Digital Entertainment Era", ve kterém se nechali inspirovat listinami Nikoly Tesly. Po turné se chtějí naplno věnovat nahrávání debutové desky, která by měla vyjít u labelu Piperrecords. Spojení elektronických ruchů s náznaky taneční hudby v podobě celistvého útvaru, který odstartovalo nezbytné "Intro", pohlcující posluchače do vlastního příběhu. Spleť zvuků se převalovala přes rozhozená tempa a vokál Andreje Gorodkova byl doplňkem přenosu jakéhosi poselství do neznáma, kde mohl zmást vaše vnímání reality. Každá část od prvopočátku "Pieces", "Real Fake", pokračujíc přes "Residue" a "That Hole" (v níž určité zklamání: "...Ale stejně nemůžu být na sebe hrdý, protože ty mě miluješ za každou cenu...") posunulo děj blížícího se finále "Cripple Inside" v určité míře zmatení: "... Přichází to přímo, přichází to přímo ke mně, ale moje mysl s tím chce stejně bojovat, jenom se snažím nic nepokazit, jenom se teď snažím stát vzpřímeně před tebou, ale co mám dělat s tím vším zbývajícím časem?" Gavora nadhodila do éteru vibrace, příběh a emoce převtělené do pulsujícího hudebního podkladu.

LETEM9 4
© Mirage, http://mi.rage.cz
"LETEM9" byla o dvou proměnách bludiště elektroniky, kdy na jedné straně byla hybná síla elektro punku e/Wire a na druhé byla vize osobitého a reálného pojetí elektronického experimentu v podání projektu Gavora. Je otázkou, jestli tato vystoupení neměla proběhnout naopak, a pak bych zmínil to, že zvukař to tentokrát moc nezvládal. Pokud vás zajímá něco více o těchto dvou projektech, můžete se podívat na jejich oficiální stránky, odkazy následují: Gavora / e/Wire.

Setlist e/Wire: Improv Intro, Skok (littlehigHER mix), Srdce zlomený (xantHYDROl mix), Granted Entering (sUmmoning mix), Chladný stesk (e-Punk mix), Nechci být sám (didn't have to mix), Nightfly (neuralPROCESSion mix), Děvka na jednu noc (bitch mix), Paranoia Fear(poGO mix), City Sewers (sewerAGE mix), Codename Live (groOVESlider mix), Vomit (eatTHATshit mix); přídavky: Summernight City, Black Celebration (tofeeltouch mix)

Setlist Gavora: Intro, Pieces, Real Fake, Residue, That Hole, Right Price Of Sympathy, Within, Quiet Issues, Cripple Inside

Live! Electronic Tuesday Evenings In Matrix 9, Matrix, Praha, 20.4.2004


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY