Třináct skladeb, ale v nich jen ticho prázdných koncertních sálů nebo nahrávacích studií. To tvoří obsah alba "Is This What We Want?", pod kterým je podepsána tisícovka umělců, mimo jiné třeba
Ed Sheeran,
Hans Zimmer,
Kate Bush,
Annie Lennox nebo
Dua Lipa.
Ti tímto originálním způsobem protestují proti návrhu zákona, který by umožnil trénování modelů umělé inteligence i na materiálu, který je chráněný autorským právem. Ten navrhuje britský premiér Keir Starmer a je součástí jeho vize udělat z Velké Británie AI velmoc.
Změny navrhované zákonem by vedly k tomu, že by AI vývojáři mohli trénovat modely na jakémkoliv materiálu, k němuž mají zákonný přístup. A naopak pro umělce by to znamenalo nutnost vyslovení aktivního nesouhlasu s využitím svých děl. V zásadě se tak obrací naruby princip autorského práva a umělec ztrácí výhradní kontrolu nad svým dílem. Album chce poukázat na možné dopady tohoto kroku.
Na stejný problém ukazuje také otevřený dopis, který zveřejnil list The Times. Podepsalo jej přes třicet lidí z branže, mj.
Paul McCartney nebo muzikálový skladatel
Andrew Lloyd Webber. Nebrání se AI revoluci a chtějí být její součástí, zároveň ale upozorňují na to, že musí zohlednit základ v podobě ochrany duševního vlastnictví, která v Británii funguje už tři sta let.
Na to poukázal i
Elton John v rozhovoru pro Daily Mail. Tvrdí v něm, že je to právě dlouhodobá ochrana autorských práv, co udělalo z Velké Británie kulturní velmoc, což se projevuje i na hospodářském růstu. Změny by podle muzikanta sice nahrály technologickým gigantům, kulturní komunitu by ale zdevastovaly.