Den před vydáním rozsáhlého "Best Of" alba odehrál David Koller ve vyprodaném pražském Foru Karlín poctivý a krásný koncert. Hrály se písničky od Lucie, Jasné páky i Kollerbandu, jako host zazpívala Lenka Dusilová, desku pokřtil Ben Cristovao. Co víc si takhle ke konci roku přát.
Live: David Koller
místo: Forum Karlín, Praha
datum: 4. prosince 2024
setlist: Aha, Šrouby do hlavy (Lucie), Milá, Nazí do kaktusů, Spokojená, Stejný, Gypsy Love, Žádný city, Tereza (Lucie), Horkej den (Lucie), Čas nejde vrátit zpátky, Bodlák, Za hranou, Vězeňkyně, Sen (Lucie, s Lenkou Dusilovou), Amerika (Lucie, s Lenkou Dusilovou), Černí andělé, My se vám ozveme, Pouta, Na mě zapomeň, Chci zas v tobě spát, Přídavek: Oheň (Lucie), Anděl (Karel Kryl, s Lenkou Dusilovou), Nic není nastálo, Majolenka (Jasná páka)
© Petr Klapper Dozněly všechny velké hity. Vyprodané Forum Karlín je nadšené a v bouřlivých ovacích.
David Koller zve znovu na pódium
Lenku Dusilovou.
"Zazpíváte si s námi?" ptá se, ale to ani nemusí, protože už v průběhu večera si potvrdil, že lidé tu naplno zvládnou odzpívat celé sloky i refrény. Kapela začne hrát Krylova "Anděla" a lidé začnou. První sloku, refrén, druhou... Koller s Dusilovou bez mikrofonů zpívají celou píseň dohromady s návštěvníky tohoto krásného koncertu, vlastně se teď už Lenka na pódium ani nemusela vracet. Ale zas by nepocítila tu sounáležitost a společnou energii, které tu dnes bylo plno.
Koncert byl v tu dobu už ve finále. Trval poctivé dvě hodiny a tohle už byl přídavek. Ale po "Andělovi" zazněly ještě dvě písničky a až to znamenalo absolutní konec.
David Koller před časem opustil domovskou
Lucii, teď vydal dvojdesku se svými největšími hity napříč kapelami a v karlínském Fóru uspořádal koncert se svou kapelou. Tím andělským úvodem jsem se snažil naznačit, že celým večerem prostoupila čirá radost z ryzího muzikantství a souznění s publikem, které Kollerovi rozumí. Koncert postavil na loňském albu "LPXXIII" (zaznělo z něj sedm písní) a pak na hitech napříč jeho kariérou, včetně právě písní od
Lucie (od té jsme slyšeli taky sedm skladeb).
© Petr Klapper Vzpomínám, jak jsem 5. května v roce 2000 byl na koncertu
Lou Reeda v pražské Lucerně. Tenkrát jel šňůru k albu "Ecstasy" a v tom sálu, který vždy trpěl příšerným neklimatizovaným klimatem a mizerným zvukem, působilo Reedovo vystoupení jako zjevení. Tak čistý zvuk jsem na tom místě zažil poprvé. Shodou okolností jsem tenkrát na schodech potkal Davida Kollera a zeptal jsem se ho, jak se mu to líbilo. A oba jsme si chvíli nadšeně povídali právě o tom nadpozemském zvuku. Drze jsem se ho ptal, proč Lucie v Lucerně nikdy nezněla takhle čistě. Odpověděl, že vůbec nechápe, jak se tohle dělá.
Vím, že od té chvíle uběhlo skoro čtvrt století a technologie se posunuly, ale ve Foru jsem si na to vzpomněl. Koller kolem sebe umí postavit kapelu ze skvělých muzikantů. Ať už jde o Minárika, Kroupu nebo Pelanta, je radost vnímat jejich vzájemnou interakci. A když máte tu možnost krásně čistě slyšet všechno, co tam ti pánové hrají, je to radost dvojnásobná. Jejich muzikantství, sehranost i to, jak si hraní užívají, to všechno najednou čistě rozezní vaše kladívka a kovadlinky, nebo jak to v tom uchu funguje, a přináší to zážitku další dimenzi.
Příkladem může být song "My se vám ozveme“. Písničku odzpíval Koller u mikrofonu, ale na její samotný závěr se přesunul za svou bicí soupravu. Se synem Adamem jsou skvěle sehraní, Kollerovy bubny mají krásnou barvu zvuku, takže jde rozeznat, co kdo z nich hraje. Čirá radost.
Celý koncert byl sestavený velmi pestře, nejen repertoárem, ale i aranžemi. Koller střídal nástroje, chvíli pouze zpíval, jindy do rukou vzal španělku, pak zase elektrickou kytaru a samozřejmě odbíhal i za bicí. Kapela umí zahrát hutný tvrdý rock, jako třeba v její verzi "Šroubů do hlavy" nebo ve skladbě "Horkej den", nechyběly ale ani úplně jemné a niterné okamžiky. "Žádný city" Koller odzpíval pouze s doprovodem kláves a zbytek hudebníků se přidal jen na dohru písně, což přineslo velmi silný moment.
© Petr Klapper I světla vymysleli rafinovaně a čistě. Zvlášť esteticky a výtvarně působily baterie jakýchsi lustrů nebo disků, které byly rozmístěné jak nad pódiem, tak nad hledištěm. Byly zavěšené na pohyblivých lanech, a tak mohly měnit nejen barvu, ale i výšku, mohly viset pod různým úhlem a celé to vypadalo velmi působivě. Vypadalo to jak flotila mimozemských létajících talířů.
Podobně silně působila i výrazná podpora publika. Kollerovy písně zná nazpaměť, a tak společně odzpívalo všechno, co David chtěl. "Chci zas v tobě spát“, "Amerika“, "Černí andělé", ale třeba i poslední refrén v "Nic není nastálo" znělo i z hlediště, a to velmi dobře. Fungovalo také Kollerovo roztleskávání do poslední sloky v písničce "Gypsy Love". Dokonce jsme udrželi rytmus po celou sloku a spolu se zpěvem to zase parádně fungovalo.
David Koller je občansky docela dost aktivní a většinou se nebojí říct, co si o komunistech nebo ruských okupantech myslí. To mu často někteří zmatení podporovatelé jednoho či druhého nemohou odpustit a řada proruských trollů komentovala facebookovou událost tohoto koncertu hláškami typu
"Zpívá dobře, ale neměl by mluvit do politiky," což ukazuje krásné nepochopení i Davidových písní. Ostatně hned první deska Lucie začíná slovy
"Už se nechcem nikdy vracet tam, kde nám bylo mizerně."
© Petr Klapper Během koncertu ale zpěvák své politické názory téměř neprezentoval. Nejsilněji zazněly asi před "Vězeňkyní", písničce o hrdinkách proti patriarchátu. Uvedl ji slovy:
"Nevím, proč nebyla ratifikovaná ta istanbulská úmluva. Asi jsou tam ňáký kokoti v tom Senátu."
Během koncertu proběhl ale i křest "Best Of" desky, která se vůbec poprvé prodávala právě na něm, oficiálně vyšla až o den později. Album obsahuje sedmnáct nejdůležitějších písní z celé Kollerovy kariéry právě v aranžích, ve kterých tyto nové i staré písně skupina hraje naživo. Pokřtil ji
Ben Cristovao, který ale zastal právě jen roli kmotra a s muzikanty bohužel nevystoupil. Ale to je snad jediná věc, která by se tomuto stopětatřicetiminutovému fantastickému koncertu dala vytknout.
David Koller s kapelou hrají ve skvělé formě. Jsou sehraní, funguje to mezi nimi a Kollerovi to výborně zpívá. Jde poznat, že mu hraní v této sestavě dělá radost. Pokud jste ve Foru nebyli, najděte si je někde jinde v rámci vánoční nebo jarní šňůry. Opravdu to stojí za to. A i kdyby náhodou
Lucie s Viktorem Dykem nefungovala, což zatím nemůžeme vědět, tahle skupina ji dokonale nahradí.