Žižkovská elektronická parta
The Tchendos vydala po šestnácti letech nové album s názvem "The Tchendos Meet the Universe". Od první desky "Kill Death" udělala kapela ohromný krok kupředu. To se odráží v novém zvuku, v pestrosti nahrávek od přímočarých tanečních pecek po propracované experimentální tracky a také v promyšlených textech.
The Tchendos pokřtí novinku už v pondělí 28. října v Lucerna Music Baru. Zahrají nejen celou novou desku, ale i několik starších hitů. V Lucerně s kapelou vystoupí také Fyah Son Bantu a koncert svým setem doplní DJ Lee Rous z legendárních
Plump DJs. Vstupenky za 490 Kč pořídíte
na musicbar.cz a goout.net.
Jak je u The Tchendos zvykem, i v nové tvorbě si všímají současných událostí, které nás obklopují, ale také prchavosti okamžiku. Netají se touhou po prožití přítomnosti, snahou hledat klid v dnešním rychlém světě a potřebou tančit, dokud to jde. V jedné písni také vzdávají hold geniálnímu spisovateli a v jiné zázračné rostlině, která je v Česku neprávem kriminalizována. V té hostuje skvělý hudebník původem z Keni - Fyah Son Bantu.
Teprve druhá deska za bezmála třicetileté fungování kapely může působit nezvykle, ale pro The Tchendos je hudební tvorba především milovaný koníček po práci a hlavně zábava. Živě koncertovat třeba začali až po šestnácti letech ve zkušebně. Členové formace často přinášejí na zkoušky vlastní základní nápady, každý pak přidává něco podle svého, někdy jamují a z nahrávek pak jednotlivé skladby staví. Tenhle zdlouhavý styl tvorby jim ale dodává neustálý pocit čerstvosti, začátku a funguje jako prevence vyhoření. Finální podoba alba proto vznikala několik let, v jejichž závěru vybrali deset tracků z obřího balíku rozdělaných písní.
Nejstarší skladba na desce, nazvaná "Ota Pavel", vznikla díky tomu, že si člen kapely Kejda pořídil chatu u Berounky. Místa, kde spisovatel prožíval svá šťastnější období, inspirovala The Tchendos k songu, jenž vzdává hold člověku, který ačkoliv ve své tvorbě rozdával radost a poetiku, byl v pozdějším období postižen těžkou schizofrenií. Tvořivý, ale těžký osud Oty Pavla nakonec celou desku neplánovaně i rámuje.
Kapela k tomu dodává:
"Deska měla končit předělávkou písně Waldemara Matušky 'Hříšník a fláma' se skvělým textem Zdeňka Borovce. Text nás velice oslovil, protože hříšníci a flámové jsme už od devadesátých let. Nahráli jsme demo a zaslali ho dědicům tohoto významného textaře. Ti nám ale sdělili, že v žádném případě nesmíme Borovcův text použít. Prvotní smutek ze zákazu ale vystřídalo nadšení. V té době jsme se seznámili s knihou vzpomínek Arnošta Lustiga na jeho velikého kamaráda Otu Pavla. V jedné části Lustig připomíná Pavlův citát: 'Jsem jako kosmonaut. Opouštím planetu Zemi.' Díky tomu z původního základu vznikla skladba 'Letec', která nakonec do konceptu alba zapadá lépe a vlastně ovlivnila celou desku, včetně coveru."
Za své dlouholeté působení ale The Tchendos úplně nezaháleli a průběžně vydávali singly, které si získaly své fanoušky - především díky tomu, že je hrálo Radio 1. V posledních letech to byla třeba skladba "Paranoia" s hostujícím Tonym Ducháčkem z kapely
Garáž, se kterou vyhráli celoroční hitparádu Radia 1 Velká sedma. Legendární je skladba "Dnes naposled", v níž na prvním albu hostoval Amrit Sen z Michael’s Uncle. Refrén
"přestanu pít…" je pro mnoho fanoušků to nejsilnější, co kapela nahrála. Ve spolupráci s Židovským muzeem vydali The Tchendos skladbu "Nedovedu pochopit", ve které zní výpověď ženy přeživší holocaust. Píseň s videoklipem pak dlouho používala organizace Člověk v tísni při vzdělávacích programech ve školách.
Koncert kapela spolupořádá s Markem Vavrošem v rámci Conference (Cnfrnc). Album skupina vydává na svém erbovním labelu Mr. Cucumber Records ve spolupráci s labelem Tranzistor na LP, CD, audiokazetě i digitálně.