Zase jedni, co zachraňují rokenrol

25.09.2003 05:00 - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Prý jsou to oblíbenci Noela Gallaghera z Oasis. Nepotřebují synťáky a vokodér, hrají dřevní rock a jmenují se Kings Of Leon. Jejich debutovému albu "Youth & Young Manhood" jsme se podívali na zoubek v naší recenzi. Nezbývá, než zvolat: Hurá kytary!
8/10

Kings Of Leon - Youth & Young Manhood

Skladby: Red Morning Light, Happy Alone, Wasted Time, Joe's Head, Trani, California Waiting, Spiral Staircase, Molly's Chambers, Genius, Dusty, Holy Roller Novocaine
Celkový čas: 52:30
Vydavatel: BMG
Pokud se vám líbí The Strokes a jejich album "Is This It", velmi pravděpodobně si zamilujete i partičku Kings Of Leon s debutovou deskou "Youth & Young Manhood". Králové se mi ovšem zamlouvají více - připadají mi více autentičtější a upřímnější. Možná proto, že předák The Strokes Julian Casablancas je synek z milionářské famílie, kdežto Kings Of Leon, tři bratři a bratranec Followillovi, pocházejí z rodiny pastora jménem Leon, jenž tak často měnil místo působnosti, že chlapci málokdy setrvali v jednom stálém domově. A když už se tak stalo, bylo to zrovna místo, jež sami označují za největší americký Zapadákov.

Musíme-li zapíchnout praporek do mapy a označit flek, odkud Kings Of Leon pocházejí, je to Memphis, Tennessee. Život na cestách, v autech, přívěsech a provizorních domovech, atmosféra amerického Jihu a neobvyklé rodinné zázemí se odrážejí v písních alba "Youth & Young Manhood". Konzervativnost a dřevnost zvuku jejich debutu svádí k myšlence, že se do současnosti dostali nějakým záhadným způsobem někdy z roku 1970, image zastydlých vlasatých hipíků nevyjímaje. Followillovic chlapci nepotřebují výdobytky moderní techniky - k tomu, aby si drhli přímočarý drsný rokenrol, jim stačí dvě kytary, basa a bicí.

Zpěvák Caleb disponuje chlapáckým hlasem typu Johna Fogertyho, takže Kings často připomenou Creedence Clearwater Revival. "Youth & Young Manhood" bylo uvařeno ve žhavém kotli z konce šedesátých let, do něhož někdo zručně naházel již zmíněné The Strokes, CCR, snad i Stones (slyšme ukrytý bonusový track, pěkný to countryrock) a přimíchal něco Pettyho a Dylana v tom málu pomalejších skladeb (v písni "Trani" se změní dylanovský zpěv až v mrazivý nářek). Nesmíme jistě zapomenout na jižanské vlivy Allman Bothers Band a Lynyrd Skynyrd!

Napadlo mne jedno slovo, kterým bych muziku Kings Of Leon označil - humpolácká, míněno ovšem přívětivě. Neotesaný rokenrol, zoufale staromódní, nádherně odzbrojující. Vypadá to, jako by si bratři a bratranec žili ve svém ztraceném světě s poškrábanými vinylovými deskami a černobílou televizí (ale abych nepřeháněl jejich zamrzlost - mají i webové stránky a jsou pěkné). Že má jakási Karma (doufám, že v příštím životě bude za své hříchy náležitě trpět) dvě alba v českém Top Ten? Ale jděte! Králové jsou někde úplně jinde. Jejich "Youth & Young Manhood" mi opět udělala velkou radost a nějaký DJ Pipi mi může být úplně ukradený.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY