Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl premiéru ve čtvrtek 20. června a na vybraných místech bude k vidění ještě celý víkend.
Maskovaná kapela, v jejímž čele stojí původně deathmetalový muzikant
Tobias Forge, dokázala umíchat ten správný koktejl z okultního tajemna, ozvěn hard rocku i metalu,
queenovské pompéznosti a popového pozlátka a přístupnosti. Subverze a dvojznačnost skrytá za chytlavými melodiemi, ironická rýpavost a jistě i silné charisma, které Forge ve svých různých inkarnacích předvádí, prostě táhne.
Navíc se
Ghost podařilo kolem sebe vybudovat zamotanou mytologii, kterou přiživují krátká videa na YouTube. Klíčovým motivem jsou výměny jednotlivých frontmanů (zpěvákových alter eg) - aktuální albový cyklus vede ten známý jako Papa Emeritus IV, v pozadí ale tahají za nitky jiní. A když něco začne, musí to taky skončit.
Právě vědomí této nevyhnutelné změny jako zdroj očekávání se stává linkou, po které kráčí děj filmu "Rite Here Rite Here". A jakkoliv nehodlám prozrazovat finále, k jisté výměně na konci skutečně dojde. Trailer a prohlášení před premiérou sice lákaly na hlubší ponor právě do mytologie kolem švédské formace, nakonec se však divákům dostane jen další dávky drobných střípků a gagů. Ty slouží jako prakticky neomezené hřiště pro odkazovou hru, která míří od "Star-Wars" přes westerny, klasické horory, němé grotesky či boxerské filmy až ke "Scooby-Doo".
Jádrem "Rite Here Rite Now" ale zůstává záznam koncertu (respektive dvou, oba se odehrály v losangeleském Kia Centre). Jen v drobnostech se materiál liší od toho, co jsme mohli vidět loni na zatím posledním vystoupení Ghost
na festivalu BasinFire ve Spáleném Poříčí. Prim hraje poslední album "Impera", těsně následované průlomovou nahrávkou "Meliora" a výběrem několika zářezů z těch zbývajících. Tedy v zásadě
best of dobře popisující vývoj skupiny i její rozptyl od výrazně
heavy věcí "Watcher in the sky" přes okultní tajemna à la "Ritual" až k
podvratným popíkům typu "Danse Macabre".
Snímek naplno využívá možností filmového média a dává divákovi možnost si na muzikanty téměř sáhnout. Střih si občas pomůže rozděleným plátnem, jednotlivé skladby pracují s odlišnými obrazovými rytmy i stylizací, v případě "Mary On The Cross" dojde na animovaný minifilm, který si vyloženě říká o samostatné nasazení v podobě videoklipu. Celé ty více než dvě hodiny téhle hravé travestie působí filmařsky velmi svěže, dokážou k sobě připoutat i diváka, který není tvorbou kapely důkladně políben.
"Rite Here Rite Now" se daří uchopit esenci magie, která k této partě láká davy. Uvidíme, jaký bude osud filmu po jeho krátkém průletu kiny, těžko ale předpokládat, že by jej
Tobias Forge vzal a zavřel do trezoru. Na to je až příliš velký byznysmen. V příběhu
Ghost jde každopádně o další výrazný milník a dost možná i o pootevření dveří vstříc dalšímu publiku.