19 Grammy, 68 nominací, 100 koncertů a 250 řečníků. To jsou letošní Colours Of Ostrava

14.05.2024 12:03 - Tisková zpráva | foto: Colours of Ostrava

Team Colours Of Ostrava letos opět nabídne výběr toho nejlepšího ze světové hudební a kulturní scény. Na letošním ročníku Colours Of Ostrava vystoupí současní popoví rebelové Sam Smith, američtí rockeři Queens of the Stone Age nebo nestárnoucí rocková legenda Lenny Kravitz. Dalšími hvězdami jsou například zpěvák a producent elektronické hudby James Blake, jamajský matador Sean Paul, severská popová diva Zara Larsson, stylové multižánrové trio Khruangbin z Texasu, éterická hudebnice Bat for Lashes nebo bluesový kytarista Gary Clark Jr. a další. Sejde se více než třicet domácích a sedmdesát zahraničních jmen, která mají na kontě devatenáct cen Grammy a 68 nominací.

Žánrově bude zastoupen rock, pop, world music, blues, elektronika, neoklasika, ale i punk, jazz, hip hop, soul, funk, reggae či dancehall. Za pozornost stojí také velký počet silných ženských jmen, která rezonují svým pojetím světové populární i alternativní hudby. Propojovat lidi však festival nebude pouze muzikou a láskou k ní, ale i láskou obecně s Láskyplnou seznamkou, která se uskuteční prvním rokem. Novinkou bude i rozšíření doprovodných aktivit mezinárodního diskusního fóra Meltingpot. 15. května budou spuštěny rezervace místenek na veškerá divadelní představení. 21. ročník festivalu Colours of Ostrava se uskuteční 17. až 20. července 2024 v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic.

"Letos představíme opět výběr toho nejlepšího ze světové hudby, která jde i mimo hlavní proud a dokonale doplní line-up našich headlinerů. Jako vždy máme před sebou úkol uspokojit jak pop-rockového fanouška, tak i fanouška, který má rád alternativní hudbu. Naším cílem je probudit v návštěvnících emoce a inspirovat je k objevování nové hudby i nových myšlenek," nechala se slyšet k letošnímu line-upu umělecká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

O kvalitách festivalu svědčí nejen jeho program, ale také zahraniční ocenění. Britský list The Guardian zařadil Colours of Ostrava mezi 35 nejlepších hudebních festivalů v Evropě, cestovatelský blog španělského deníku El País pak zmínil Colours of Ostrava jako jeden z šesti důvodů, proč vyrazit do Česka za kulturou.

Jeden z letošních nejžhavějších headlinerů Lenny Kravitz přiveze do Ostravy zbrusu novou show, navazující na jeho novou desku "Blue Electric Light", která vychází v květnu. Idol, který dokáže skloubit poctivé R’n’B s rockem, popem a dalšími žánry, má na kontě řadu ocenění, a to nejen hudebních, ale také na poli módy. Nejnovější album rovněž představí další z headlinerů - kalifornská formace Queens of the Stone Age. Na desku "Times New Roman" čekali fanoušci šest let, přičemž frontman této legendy Josh Homme se nechal slyšet, že "zní tak, jak brutální je pocit být právě teď naživu." Můžeme tedy čekat podobně syrovou rock’n’rollovou výpověď, jako u koncertu The Cure v roce 2019 nebo Interpol, kteří na Colours of Ostrava zahráli loni.

"Jedním z nejočekávanějších vystoupení v rámci 21. ročníku bude koncert provokativně romantických Sam Smith, kteří svou spektakulární show potěší nejen posluchače jemnější pop music, ale uspokojí také uši těch, jež mají rádi dunivé beaty a extravagantní scénu. Jejich vystoupení na předávání posledních cen Grammy dokonce vzbudilo obrovský rozruch kolem skladby 'Unholy', kterou si také budeme moci užít v červenci naživo v Ostravě," prozrazuje dramaturg festivalu Filip Košťálek.

Publikum v Ostravě si rovněž bude moci užít koncert texaské tříčlenné kapely Khruangbin, která je výrazná nejen svou image, ale i tím, jak originálně kombinuje prvky instrumentální lounge hudby s elementy world music, do toho přidejme rock, funk nebo soul. Na jejich koncert je dokonce zvědav sám Lenny Kravitz. Matadorem na světové, nejen R’n’B nebo rap scéně je Sean Paul, který se proslavil featuringem s Beyoncé, ale také přízviskem velvyslance stylu dancehall reggae. Na Colours představí průřez dvěma dekádami svých hitů.

Kromě headlinerů se mohou návštěvníci festivalu těšit na v Česku méně známá jména, například polské sourozenecké duo Kwiat Jabłoni nebo tchajwanskou formaci JhenYueTang, která zaujme asijským pojetím metalu. Tuzemskou scénu bude reprezentovat výběr interpretů napříč hudebními žánry. Vystoupí zde například populární jména jako Aneta Langerová, Lenny, Bratři Ebenové nebo Tata Bojs, legendární The Ecstasy of Saint Theresa nebo současně znějící i přemýšlející slovenské duo Berlin Manson.

Část hudebního programu se odehraje na NYC stage, letošní novince, která je koncipována jako komfortní komorní šapitó a naváže na oblíbenou scénu z let 2010 a 2011 z dob areálu na Černé louce. "Tato stage propojuje hudební festival s diskusním fórem Meltingpot, její produkce zároveň nabídne i divadla a stand-upy. Mezi vystupujícími umělci bude například jazzově hip-hopová ikona José James nebo kouzelnické duo Siegfried & Joy," doplňuje Filip Košťálek.

V loňském roce pořadatelé zaznamenali velký ohlas na informaci o festivalové seznamce. Rok se s rokem sešel a z aprílového nápadu se stává letošní novinka - Láskyplná seznamka. Ta bude připravena ve spolupráci s partnery Colours of Ostrava - společnostmi Kofola a TV Óčko. Seznamka se uskuteční vždy jednou denně a každý večer se návštěvníci mohou těšit na Láskyplnou afterku, tedy after party nejen pro ty, kteří se na festivalu seznámí, ale také pro všechny zamilované. Moderování naší Láskyplné seznamky se zhostí Barbara Hacsi z TV Óčko.

Jak nápad vznikl? "Při příležitosti dvacátého ročníku Colours of Ostrava jsme se rozhodli udělat průzkum, jehož formát pro nás vytvořila a zajistila společnost SocioFactor. Na základě dat z něj jsme zjistili mimo jiné i to, že 37 % našich fanoušků navštívilo festival jako singles, někteří pak s myšlenkou najít přímo na Colours of Ostrava polovičku, se kterou by pro začátek brouzdali areálem. Právě pro tyto jednotlivce je naše Láskyplná seznamka," vysvětluje Filip Košťálek.

Výrazné zastoupení letos mají na Colours ženské umělkyně, ať už sólově nebo jako členky kapel. Silné slovo budou mít například female singers/songwriters, konkrétně vystoupí například švédská ikona Zara Larsson, která si svým projevem, ale také uměleckým pojetím popu získala fanoušky i mimo domovskou Skandinávii. Ve svých deseti letech vyhrála švédskou verzi soutěže British Got Talent, ve čtrnácti letech podepsala první smlouvu s hudebním vydavatelstvím a ve svých šestadvaceti má na kontě čtyři dlouhohrající desky. A její debutové album "So Good" se stalo na platformě Spotify historicky nejstreamovanějším, co se týká ženských hudebnic vůbec.

Jednou ze senzací je íránsko-holandská všestranná umělkyně Sevdaliza. Tato experimentální umělkyně probouzí okrajové žánry, které byly populární dvě dekády zpět - například trip-hop, který propojila s jazzem. Její tematické linky vycházejí od perské mytologie až po fenomén AI. Svou show představí také pákistánsko-britská umělkyně Natasha Khan, známá pod pseudonymem Bat for Lashes, jejíž hudba snově připomíná vzdálené iluzorní světy. Multižánrovost v rámci ženského zastoupení doplňuje Alexia Chellun, britská písničkářka s exotickými kořeny. Naprosto odlišnou show slibuje nigerijská raperka Aunty Rayzor, progresivně-folková Nessi Gomes nebo výrazná postava ukrajinské hudební scény Miss Monique.

Za zmínku stojí také originální komorní dívčí dvojice Freekind nebo éterická i rozpustilá Islanďanka Emilíana Torrini, která vystoupila na Colours již v roce 2014. V neposlední řadě i jedna z nejočekávanějších kapel letoška - Khruangbin, má za baskytaristku ženu - stylovou Lauru Lee, kterou si zamilujete nejen kvůli její bravurní hře, ale i skvělým doprovodným vokálům.

Meltingpot je nedílnou součástí festivalu Colours of Ostrava a láká zvídavé publikum, které se chce kromě hudby také vzdělávat v nových trendech a myšlenkách. Mezinárodní diskusní fórum Meltingpot získalo nového generálního partnera. Stala se jím společnost Vitesco Technologies.

"Velmi rádi se stáváme generálním partnerem Meltingpotu na Colours of Ostrava. Sdílíme společné hodnoty pro udržitelnost, ochranu přírody a podporu diverzity. Jako lídři v oblasti čisté mobility a inovací se těšíme, že podpoříme právě toto inspirativní fórum. Věříme, že jeho myšlenky a témata jako Future is Now, World in Change nebo Science & Education pomáhají utvářet lepší budoucnost pro nás všechny," řekla za společnost Vitesco Technologies Jana Ožanová.

Hlavními hvězdami letošního programu fóra Meltingpot je například populární biolog Merlin Sheldrake, autor bestselleru "Propletený život", odborník na dýchání Patrick McKeown, spisovatel Irvine Welsh, biolog a spisovatel Rupert Sheldrake, psychiatr a psychoterapeut Jiří Horáček nebo Dan Ariely, uznávaný profesor psychologie a behaviorální ekonomie.

Součástí fóra Meltingpot bude i letos Luxor stage, kde se představí současní spisovatelé spolu s dalšími řečníky fóra Meltingpot. Každý den ve 20 hodin se prostor na Hlubině změní na Stage Evropa 2. O večerní show se postarají DJ’s z rádia Evropa 2 - DJ Brian a ROXTAR, Michael Burian a DJ Lafayette, Pavel Cejnar + Ondray (Ondra Vodný) + Michael C. Komfort scény doplní originální bar Super Panda Circus z Brna s jejich barmanskou show a vyhlášenými koktejlovými speciály.

Novinkou letošního roku je projekt Meltingpot Art, jehož partnerem je Nadace ČEZ. "Umělecký happening z festivalu Burning Man, španělský kolektiv loutkovodičů, ale i 215 upcyklovaných artefaktů, které vdechují život industriálnímu dědictví. Letošní projekt Meltingpot Art hledá opravdové emoce za slovem udržitelnost a poukazuje na energie přírody, na kterých stojí současná západní civilizace," říká k projektu Filip Košťálek. V areálu zažijete celkem osm vizuálních uměleckých aktivit, jejichž instalaci podpořila Nadace ČEZ. K vidění budou například instalace jménem Iron Jungle, Fénixova zahrada, Epojé, Giants, Water, Fire, Wind & Earth, Cacao stage nebo výstava výtvarníka a ilustrátora Honzy Šádka.

Rezervace místenek na doprovodný program veškerých divadel v rámci Gong stage, Europe stage nebo NYC stage budou spuštěny ve středu 15. května od 8 hodin na webu Colours of Ostrava. Návštěvníci budou moci zhlédnout například Thálií oceněné Sólo Radima Vizváryho, multimediální rap muzikál Miss Amerika nebo divadelní recitál Marta o životě a tvorbě Marty Kubišové.

Už druhým rokem se festival stane kompletně bezhotovostním díky tzv. otevřenému cashless systému. V areálu budou přijímány platby všemi druhy platebních karet, telefony či hodinkami. Pro osoby bez bankovního účtu nebo platební karty budou připraveny speciální festivalové karty, které bude možné koupit za hotovost ve stánku s festivalovým merchandisingem.

"V loňském roce se osvědčilo především to, že návštěvníci nemuseli vybírat hotovost z bankomatu v areálu festivalu. Život na festivale to spoustě lidem velmi ulehčilo. Obecně se placení na festivalu díky tomuto systému zrychlilo a také téměř zmizely fronty," zmínila ke koncepci bezhotovostního festivalu Zlata Holušová.

Rovné příležitosti pro všechny bez omezení jsou jedním z principů celého festivalu. V rámci projektu Colours bez bariér festival Colours of Ostrava vítá i děti a dospělé s různými druhy zdravotního znevýhodnění. Celý areál je uzpůsoben pro pohyb vozíků a kočárků, k dispozici je kemp vybavený sanitárním zařízením pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí. Nabízíme také služby vyškolených asistentů, bezbariérové taxi a vhodné ubytování. V rámci projektu Colours bez bariér festival dále zajišťuje asistenční služby pro osoby se zrakovým a sluchovým postižením, speciální kompenzační pomůcky či reliéfní mapu areálu a průvodce v Braillově písmu. Vybrané hudební vystoupení, přednášky a divadelní představení jsou tlumočeny do znakového jazyka. K dispozici je i servis pro osoby s poruchou autistického spektra a nabízíme také odlehčovací služby pro rodiny pečující o autisty. Festival nabízí speciální vstupné pro osoby s průkazem ZTP a ZTP/P, asistenční doprovod má vstup zdarma.

Vedení festivalu se také snaží dlouhodobě snižovat svou ekologickou stopu. Mezi novinky letošního ročníku patří sběr a třídění gastroodpadu. Ve festivalovém areálu budou umístěny speciální nádoby na zbytky jídla pro návštěvníky i stánkaře. Bioodpad bude svážen do blízké bioplynové stanice v Horní Suché, kde z něj společnost Organic Technologies vytvoří dvě složky - biometan a organické hnojivo.

Festival Colours of Ostrava letos poprvé využije speciální rozložitelné gastro obaly. Ve spolupráci se společností OPTYS z nedalekých Dolních Životic festival připravil vlastní obaly na jídlo nabízené na festivalu. Materiál krabičky pochází z odpovědně obhospodařovaných lesů a je uzpůsoben pro styk s potravinami. Díky spojení s lokálním dodavatelem festival dále snižuje svou environmentální stopu.

Během festivalu budou posíleny noční spoje městské hromadné dopravy z centra Ostravy a festivalového areálu. Dopravní podnik Ostrava ve spolupráci s pořadateli Colours of Ostrava organizuje noční spoje tak, aby navazovaly na ukončení programu festivalu. Návštěvníci si také mohou pořídit speciální festivalovou jízdenku na MHD platnou ve spojích Dopravního podniku Ostrava za 250 korun na celý festival. Jízdenku je možné zakoupit on-line na stránkách DPO a festivalu.

Ve spolupráci se společností Heimstaden festival Colours of Ostrava opět organizuje speciální rozvozy v nočních hodinách, a to autobusy do Ostravy-Poruby, Karviné, Orlové, Havířova a Frýdku-Místku. Zájemci o noční spoje si musí zakoupit místenku v předprodeji on-line nebo při konání festivalu ve stánku Doprava/Transport point před hlavní bránou. Spoje odjíždějí z ulice Železárenská, všechny zastávky jsou asi 300 metrů od hlavní brány. Výtěžek z prodeje jízdenek v hodnotě 30 korun pomůže projektu S námi domů, který je určen pro mladé lidi opouštějící brány dětských domovů, domů na půl cesty nebo pěstounskou péči. Pro návštěvníky z Prahy bude vypraven speciální festivalový vlak Colours Expres, který vyjede z hlavního nádraží v Praze 17. července dopoledne.

Využít můžete také sdílených kol společnosti Nextbike. V blízkosti areálu najdete dvě stanice Nextbike - na Hlubině a u nové lávky přes Ostravici. Na obou stanicích získáte bonus patnáct minut zdarma navíc - pokud tam kolo dovezete nebo si ho odtud půjčíte, získáte nad standardních patnáct minut dalších patnáct minut zdarma - celkově tedy třicet minut zdarma.

Návštěvníci si mohou vyzvednout festivalovou pásku od 15. července u Hlavního nádraží v Ostravě, ale také v síti knihkupectví Luxor v Praze, Brně a Ostravě. Lidé cestující speciálním Colours expresem z Prahy pásku získají během cesty ve vlaku.

K dispozici jsou tři festivalové kempy: Chill Village se nachází v blízkosti festivalového areálu a nabízí zařízené glampingové stany. Součástí vybavení jsou nafukovací jednolůžkové nebo dvoulůžkové matrace s bavlněným prostěradlem a polštářem. Stany jsou určeny až pro pět osob. Kemp na Slezskoostravském hradě nabízí místo pro stavbu stanů. K dispozici jsou i místa pro stání obytných vozů. Od roku 2023 je otevřena lávka zezadu od festivalového areálu v Dolních Vítkovicích směrem ke Slezskoostravskému hradu. Díky této nové vstupní bráně budete pořád v pohodlné docházkové vzdálenosti od areálu, ale zároveň dost daleko, aby vás nerušil jeho případný hluk. K dispozici je elektrické připojení. Tent Inn Village v areálu Slezkoostravského hradu nabízí pronájem již postavených stanů a základního kempingového vybavení. Ve všech kempech je k dispozici sociální zařízení, sprchy, WC, základní kuchyňské spotřebiče a dobíjecí stanice.DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY