Album "I Beatles" Milana Bátora je hravou poctou nesmrtelné hudbě Brouků

12.12.2023 14:30 - Pavel Parikrupa | foto: se svolením Milana Bátora

Coververzí písní i celých alb The Beatles vzniklo na celém světě bezpočet, samotná "Yesterday" je prý nejvíce předělávanou skladbou historie. Novinka Milana Bátora "I Beatles" je sbírkou osmnácti songů, jejichž autory jsou John Lennon a Paul McCartney, aranžovaných Mariem Gangim pro klasickou kytaru.
9/10

Milan Bátor - I Beatles

Skladby: A Hard Day's Night, All My Loving, And I Love Her, Baby's in Black, Can't Buy Me Love, From a Window, Girl, Hey Jude, Honey Pie, I'm Happy Just to Dance with You, If I Feel, Let It Be, Michelle, Norwegian Wood, Penny Lane, This Boy, With a Little Help from My Friends, Yesterday
Vydáno: 29.09.2023
Celkový čas: 44:21
Vydavatel: Milan Bátor
Píseň "Yesterday" je dle některých vykradená neapolská melodie z 19. století. Při poslechu alba "I Beatles" si tuhle spojitost beatlesáckých skladeb s italskou melodikou naplno uvědomíte díky aranžím pro klasickou kytaru, jejichž autorem je italský kytarista, skladatel a pedagog Mario Gangi (1923 - 2010). Jeho práci nastudoval a ve Studiu S1 Českého rozhlasu Ostrava nahrál kytarista Milan Bátor, rodák z Opavy.

Mezi osmnácti skladbami je jedna, kterou sice napsala dvojice Lennon/McCartney, ale The Beatles ji nenahráli. Věnovali ji Billymu Kramerovi a The Dakotas, "From A Window" ale i tak výborně zapadá do nálady alba. To má svou jasnou dramaturgii, písně byly vybrány snad podle toho, jak budou znít v jemných jazzových úpravách. A možná si je kdysi Mario Gangi vybral proto, že v nich slyšel něco z oné italské zpěvnosti.

Nejedná se tedy nutně o nejznámější a největší hity - jde hlavně o to, jak vyniknou ve zvuku klasické kytary. Výsledek zní velmi lahodně, je radostný, plný nápadů, originálních vychytávek a posluchač si díky tomu ani nemusí uvědomit, jak jsou některé úpravy obtížné. Zní to tak lehce, když se to umí! Při poslechu se vám asi nevybaví londýnská mlha a chlad liverpoolských doků, ale ocitnete se ve filmu, který se rozhodně odehrává v Itálii. Takže ne "Zvětšenina", ale spíše "Sladký život".

Díky desce "I Beatles" jsem si po delší době poslechl také některé písně z alba Miloše Karadagliće "Blackbird - The Beatles Album". Je to zajímavé srovnání. Tracklist kolekcí se shoduje jen v pěti položkách (Karadaglić vybíral primárně ty největší hity), Bátorovo pojetí je mnohem intimnější a originálnější, hraje jen on sám na kytaru, bez dalších muzikantů nebo zpěváků.

"I Beatles" je pozoruhodné i v tom v tom, jak jemně zasahuje do jazzu, ale stále zní posluchači přístupně a přátelsky. Mario a Milan si pohrávají s ústředními melodiemi, ale vždy je něčím opentlí a přidají nenápadnou, decentní vrstvu nebo jen prchavý, ale o to krásnější okamžik, akord či zvuk.

V dnešních recenzích se už moc nehodnotí vizuální stránka díla, ale tady výjimečný obal vinylu stojí za zmínku. LP je vybaveno velmi povedeným přebalem s osobitými ilustracemi a fotkami a bookletem s povídáním o všech skladbách v češtině a angličtině. Dostanete tak moc hezký balíček krásné hudby v krásném balení. Skvělá práce!


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY