Vraždy, masakry a horory. Skynd v SaSaZu znovu vzpomínali na temné kapitoly lidské historie

05.11.2023 17:00 - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Kdo nebo co je vlastně Skynd? Je to zpěvačka, ale zároveň i název kapely. A ta je oficiálně vedená jako duo, byť vystupuje ve třech. Důležitější, než kdo je kdo a jak je správně skloňovat, je ale seznámení se s jejich tvorbou. Ta totiž hovoří jednoznačně a jako vstupní brána do okrajového true crime žánru je perfektní.

Live: Skynd

support: Knife Bride
místo: SaSaZu, Praha
datum: 4. listopadu 2023
setlist Knife Bride: Sacrifice/Surrender, Grenade, Cage The Rat, Melancholia, Die Alone, Smother (Make Me Suffer), Heirloom, Fang Dummy, Permanent Smile
setlist Skynd: Richard Ramirez, Elisa Lam, Michelle Carter, Robert Hansen, Bianca Devins, Armin Meiwes, Aileen Wuornos, Jim Jones, John Wayne Gacy, Marshall Applewhite, Columbine, Edmund Kemper, Tyler Hadley, Gary Heidnik
Fotogalerie

Knife Bride, SaSaZu, Praha, 4.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
V SaSaZu to v sobotu opět vřelo. Den po show britských Enter Shikari sem pořadatelé z Rock For People dovezli další jméno, mrazivý objev posledních let, tajemnou Skynd. Klub byl příznivci tzv. true crime, ale i gotické esteticky logicky zaplněn méně než o den dříve, plocha pod pódiem byla plná sotva z půlky a na VIP balkónech bylo jen pár jedinců.

Večer otevřela smíšená pětičlenná formace Knife Bride, což je se vším dobrým a špatným zatím jen začátečnická kapela. Nadšení muzikantům nechybělo, rozličnější songy však ano. Pětice vedená zpěvačkou Mollie Buckley nechala svou frontwoman místy nepovedeně imitovat zpěv Tarji Turunen, ovšem nenápaditá kompozice několika předvedených songů veškerou invenci zahubila. Agentura Echelon Talent Agency jim sice určitě ještě domluví nějaké další kšefty, ale z toho, co jsme měli možnost vidět v Praze, zatím žádná velká kariéra nekouká.

Skynd, SaSaZu, Praha, 4.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Skynd s novou tvorbou, natož debutovou deskou nespěchá. Oproti dřívějšku ale zamakala na merchi - koupit si od ní můžete kromě triček, mikin, nášivek, vinylů a plakátů také podepsaný drumhead nebo za 50 EUR dokonce i hororovou panenku ve stylu Chucky. I to naznačuje, že zatímco kapel podobných jejich supportu najdete dvanáct do tuctu, industriálně rockové, horrorcoreové uskupení je naopak ve všem, co dělá, jedinečné a originální. Vždyť kolik znáte formací, které svou kariéru postavily na hororově znějících písních o sériových vrazích?

Samozřejmě, můžeme se bavit o tom, nakolik je v pořádku, že jim velká část předváděné hudby hraje z playbacku, na druhou stranou ale zahrát jejich komplexní a efektů plnou muziku kompletně naživo, by asi nebylo úplně snadné. Je to pořád spíš divadlo než koncert, ale s tím počítáte, už když si kupujete vstupenku. Jde tady totiž o něco jiného.

Skynd, SaSaZu, Praha, 4.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Zvrácená záliba v morbidních a nechutných tématech, natož ještě vraždách, lidi přitahuje a fascinuje už od pradávna. Z poslední doby stačí jen kouknout na oblibu podcastu "Opravdové zločiny", který se chystá dokonce do O2 areny.

Australané si tuto skutečnost velmi dobře uvědomují, a proto svá vystoupení staví především na tom, aby vás jejich atmosféra dusila. Masky, výrazný make-up a gesta, která například při skladbě "Jim Jones" - mimochodem jedné z jejich nejlepších - symbolizují zapíjení kyanidu. A nebo dokonce předvádění střelby semi-automatické zbraně Tec-9 a ďábelského smíchu v duchu komiksového záporáka Jokera v písni "Columbine", která odkazuje na masakr na stejnojmenné střední škole, kde zemřelo třináct lidí i jeho dva pachatelé.

Skynd, SaSaZu, Praha, 4.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Vystoupení trvající pouhých 70 minut umožnilo zpěvačce Skynd, kytaristovi říkajícímu si Father a doprovodnému bubeníkovi s přezdívkou Father 2, předvést takřka celý repertoár, v němž se našlo místo i pro tři letošní singly: "Edmund Kemper", "Robert Hansen" a asi nejvýraznější song "Bianca Devins".

Oproti předchozím koncertům na festivalu Rock For People, ať už šlo o ten první nebo ten druhý, ale došlo ke změně a bohužel i zhoršení vizuálního dojmu z vystoupení. Zatímco v Hradci Králové byly prožitky z jejich performance umocněny silně problikávajícími stroboskopy, díky nimž jste ze zpěvačky neviděli skoro nic a o to tajemněji působila, v SaSaZu bylo těch světel až příliš. A kapela proto působila odhalenějším, civilnějším dojmem.

Skynd, SaSaZu, Praha, 4.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Až na pár strohých poděkování k publiku ani tentokrát nemluvila, dělá to tak ale záměrně. Nechce prý zbytečně poutat pozornost na sebe, jde jí o to, aby se diváci soustředili na texty a samotné hrůzné činy.

Když bylo po všem, zpěvačka do té doby záměrně působící trochu jako mimozemšťan šla ke stánku s merchem a dlouho se tam zdravila a fotila s fanoušky, kterým na požádání i ráda leccos podepsala. Úplný mílius. Využil jsem tedy příležitosti a šel jsem se jí zeptat, jak to vypadá s vydáním jejího velmi očekávaného debutového alba. "Nikdy ho nevydám," odpověděla. A dodala: "Můj plán je pokračovat ve vydávání singlů a očíslovaných EP s názvem "Chapters" ve stejné podobě, jako jsem to dělala dosud. Kdybych totiž chtěla vydat album, musela bych na něj dát třeba dvanáct písní, z nichž by tři, čtyři musely být singlem. A to by znamenalo, že bych se musela rozhodnout, které z těch písní a tedy i vražd, jsou důležitější a tedy i lepší než jiné. A to si z úcty k obětem netroufnu udělat. Na album tedy nečekej a užívej si samotné singly tak jako dosud," vysvětlila.

Skynd, SaSaZu, Praha, 4.11.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Inspirace v reálném světě pro další tvorbu má naneštěstí interpretka ještě dost. A vzhledem k úspěchu aktuálního filmového hitu Martina Scorceseho s názvem "Zabijáci rozkvetlého měsíce" je asi jen otázkou času, než vznikne song pojmenovaný po postavách, které ve snímku vystupují.

Skynd tady tedy bude dál a dá se očekávat, že každé čtvrtletí nám, jak je jejím zvykem, nadělí nový song. Jako připomínku toho, čeho všeho je lidská bytost schopna. A že bychom na podobné násilníky a jejich oběti neměli zapomínat. Abychom zůstali ostražití. Aby se historie už neopakovala.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY