Enter Shikari na albu "A Kiss For The Whole World" oslavují lásku a optimismus

25.04.2023 08:00 - Kateřina Spacek | foto: Derek Ridgers

Hertfordshirští rockeři Enter Shikari se vracejí se svou sedmou řadovkou. Po desce "Nothing Is True And Everything Is Possible" z roku 2020 přebírá štafetu "A Kiss For The Whole World". A hned po prvním poslechu je jasné jedno: tahle parta nepolevuje! Naopak má síly na rozdávání.
8/10

Enter Shikari - A Kiss for the Whole World

Skladby: A Kiss for the Whole World x, (pls) set me on fire, It Hurts, Leap into the Lightning, feed yøur søul, Dead Wood, Jailbreak, Bloodshot, Bloodshot (Coda), goldfĭsh ~, Giant Pacific Octopus (i don’t know you anymore), giant pacific octopus swirling off into infinity.
Vydáno: 21.4.2023
Celkový čas: 33:57
Když v roce 2006 Enter Shikari vypustili do světa singl "Mothership", bylo to zkrátka něco. Debut "Take to the Skies" je sám o sobě vynikající, a kapela tak slušně rozjela svou kariéru. Vzpomeňme například na "Anything Can Happen in the Next Half Hour..." nebo "Sorry, You're Not a Winner". Spolu se zmíněnou první hitovkou se tato trojice písní doslova zabydlela v uších fanoušků.

Ale dost o historii. Píše se totiž rok 2023 a tahle uřvaná banda přichází po tříleté pauze se sedmou studiovkou "A Kiss For The Whole World". A svůj typický zvuk na ní rozhodně nezapře. Je to kolekce protkaná nostalgií a její autoři ji pojali ve velkém stylu. Znovu se vracejí ke svým trancecorovým kořenům, ale zároveň jsou něčím lepší. Svým způsobem vyspělejší. Zrají jako víno a je to sakra znát!

Úvodní skladba "A Kiss for the Whole World x" začíná docela pozvolna, ale netrvá dlouho a znovu je tu vztek frontmana Roua Reynoldse. Stejně jako na předchozí desce "Nothing Is True And Everything Is Possible" i tady zpěvák hřmí a šlape na plyn ostošest.

Čerstvé dílo je plné odkazů na předchozí počiny, především v písni "Jailbreak". Chvílemi ale máte pocit, jako byste slyšeli Skrillexe. To je snad nejvíc patrné ve skladbě "feed your soul", která je drsnými growly jen protkaná. Ta schopnost experimentování se zvukem je ostatně důvodem, proč lidi tu skupinu tak milují.

Enter Shikari zahrají v Česku

Kdybyste měli Hertfordshirských pořád málo, v červnu se jich dočkáte na Mighty Sounds. Svou účast na táborském festivalu potvrdili už loni na podzim.

Drsnost, vztek a návaly emocí. I tak by se dala tvorba Enter Shikari definovat. Svým způsobem je to taková drsná terapie pro všechny, kdo se prostě potřebují vyřvat a vyventilovat všechny svoje emoce. Na "A Kiss For The Whole World" je ale ještě něco navíc. To něco je poselství, které má za úkol šířit lásku a optimismus.

Tomu nasvědčují songy "Dead Wood" nebo "goldfish". V obou případech jde o jakési hymny opěvující osvobození od nejistoty, ve které se většina z nás nachází. Druhá polovina desky je tak dost empatická, kapela jako by svým fanouškům dávala najevo, že je tu pro ně.

Pokud Enter Shikari neznáte a tohle je vaše poprvé, můžete být vší tou pestrostí překvapeni. Možná ve vás album zanechá po prvním poslechu lehké zmatení, ale hned po druhém nebo třetím přehrání si uvědomíte, jak kompaktní nahrávka to je. A ten počáteční kravál je najednou pryč. Jako když se snažíte naladit televizi. Chvíli slyšíte šum, pak vidíte obraz a pak před sebou máte perfektní celek. A přesně tak funguje i "A Kiss For The Whole World".


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY