Vypsaná fiXa oslavila 20 let desky "Bestiálně šťastní" ojedinělým koncertem

05.02.2023 08:37 - Hana Bukáčková | foto: Hana Bukáčková

První letošní vystoupení Vypsané fiXy se uskutečnilo v pražském klubu Café V lese a bylo věnováno albu "Bestiálně šťastní", od jehož natáčení uběhlo neskutečných dvacet let. Deska zazněla autenticky celá a byla to krásná nostalgie a krasojízda.

Live: Vypsaná fiXa

místo: Café V lese, Praha
datum: 3. února 2023
setlist: Štěstí Jima Dixona, Palenie titonia, Potápěči, Pohyb, oheň, šluk a dým, Odvážný mladý muž, Hlava, Žebříky, Drogový večírek, Krasojízda, Otužilci, Objev, Čistírna peří, Domácí motokrosař, Ledňáčci, Kostel-Biohazard-McD, Stereoid, 1982, San Piego, Letní Tlení, Nina
Omluvte prosím sníženou kvalitu fotografií. Jsou pořízené mobilem, na koncertě jsme neměli profesionálního fotografa.

Jsou to už dvě dekády, co vyšla druhá studiovka Vypsané fiXy "Bestiálně šťastní". Měla skvělý obal - šneka lezoucího po žiletce. Nahrávku, kterou stejně jako debut "Brutální všechno" produkoval Petr Fiala ze spřízněné Mňágy (a skupinu vybičoval k majstrštyku), považují nejen milovníci rock 'n' rollu za kultovní. Pardubičtí si jejím vydáním tenkrát potvrdili status formace se zapamatovatelným rukopisem plným Márdiho abstraktních textových obrazů ze San Piega a živelného kytarového nářezu.

Vypsaná fiXa, Café V lese, Praha, 3.2.2023
© Márdi
Nápad udělat narozeninovou show vzešel nenápadně od jednoho fanouška. Ten se muzikantům ozval s tím, že si tuto desku pouští cestou do práce, na dovolenou, prostě všude a rád by si připomněl její autentickou dobu a náladu (byla mu věnována písnička "Drogový večírek"). Kapela přání vyslyšela a rozhodla se uspořádat ojedinělé vystoupení. Mimochodem, lístky se vyprodaly za 30 sekund po spuštění prodeje a šlo o nejrychleji vyprodaný koncert skupiny za celou její existenci.

Že se jedná o malý klub? O to tu nejde, byla to stylovka. Fixa umí vyprodat i velkou Lucernu, což dokázala dva dny před Vánocemi. Před tou spoustou let pánové sice své tehdy čerstvé dílo křtili ve Futuru, ale k vybrané lokaci se vážou jiné vzpomínky - odehráli zde pár setů, ale hlavně se chtěli vrátit do klubových začátků, kdy v podobných místech začínali a chodívali na ně fanoušci v řádech desítek. Také ve zdejších prostorech natáčeli klip "Krabička".

Než jsem dopsala tento článek, vydal Márdi na facebooku shrnutí večera. V něm mimo jiné píše: "Dokonce jsme měli i playlist, protože jsme to chtěli zahrát přesně tak, jak je to na desce. Atmosféra byla skvělá a osobně mě dost překvapilo, že lidi zpívali i písně, který jsme i tenkrát moc nehráli. Myslím třeba 'Žebříky' nebo 'Objev'. Byl to výlet do minulosti, na kterej jsme se dobře připravili, a tak nedošlo ani k žádným podstatným chybám nebo zádrhelům."

Vypsaná fiXa, Café V lese, Praha, 3.2.2023
© Hana Bukáčková
A i kdyby byly chyby, čert je vem. Atmosféra byla neuvěřitelná, rok 2003 byl cítit ve vzduchu. I přes nízký strop došlo na stagediving, byť v ne takové míře, v jaké ho známe z jiných koncertů. Oprášeny byly hity, které byly léta zanesené prachem (slýcháme je sporadicky a to je škoda). A doplnily ty, které se až do dnešních dnů udržely v setlistech, jako například "Štěstí Jima Dixona", "Drogový večírek", "Domácí motokrosař", "Ledňáčci", "Kostel-Biohazard-McD".

Vypsaná fiXa přehrála všechny songy z alba v pořadí odpovídajícím tracklistu. Stalo se tak vůbec poprvé. A byla to nadčasová krása. Slovy frontmana: večer byla krasojízda. A jak bych řekla já, bestiálně šťastní byli všichni ti, kdo se této akce měli možnost zúčastnit. Až mi bylo líto jednoho fanouška, který stál několik hodin před klubem s transparentem, že shání lístek.

Ale i ti, co se do klubu nedostali, nemusejí smutnit, formace set ještě zopakuje. Zazní mimořádně na královéhradeckém festivalu Rock for People, kde je fiXa jak doma a kde vystupuje pravidelně (a jeden mimořádný zářez už má z roku 2019, kdy zde hrála s filharmoniky).

Ale to není vše, po patnáctce songů z desky došlo na přídavky. Ale ne jen tak ledajaké - všechny pocházely z debutu "Brutální všechno". Tento detail (přece by nehráli songy z budoucnosti, že?) tak tu retro atmosféru dovedl k dokonalosti. Vřelé díky všem, aneb slovy klasika: "Čekali jsme hodně, ale tohle bylo lepší!"DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY