Manželé chtějí koupit práva na song "Last Christmas", aby ho už nikdy nemuseli poslouchat

03.01.2023 14:52 - David Věžník | foto: Warner Music

Píseň "Last Christmas" od dua Wham! patří mezi vánoční klasiky... a zároveň mezi nejnenáviděnější skladby všech dob. Jeden švédský manželský pár tuto hitovku nesnáší tak moc, že se rozhodl začít šetřit, pak odkoupit autorská práva a singl z roku 1984 poslat na smetiště dějin.

Tomas a Hannah Mazettiovi zkrátka už "Last Christmas" nechtějí nikdy slyšet. Vše začalo asi před třinácti lety. Tehdy dvacetiletá Hannah pracovala v jedné oxfordské kavárně. Její šéf chtěl před svátky zřejmě docílit toho, aby každého ze zákazníků, kdo do jeho podniku zavítá, oblažily vokály George Michaela a Andrewa Ridgeleyho. Na cédéčko vypálil playlist svých nejoblíbenějších písní a nechal ho v kavárně hrát na smyčku.

"Chodíval tam jen občas, takže tak úplně nedocenil tu agónii nás, kteří jsme tam pracovali a slyšeli tu píseň třeba stojedenáctkrát za den," vzpomíná paní Mazetti. Někdy před rokem pak s manželem začali přemýšlet, kolik by to asi stálo, aby se k jejich uším tato melodie už nikdy nedostala. Odstartovali crowdfundingovou kampaň a začali vybírat peníze.

Před koncem loňského roku měli od třech stovek přispěvatelů vybráno v přepočtu zhruba 1,4 milionu korun. Naneštěstí pro ně jde o pouhý zlomek ceny, kterou by museli společnosti Warner Chappell Music UK, jež je držitelem těchto práv, dát. Média výslednou částku odhadují až na půl miliardy korun.

Tak zase za rok: Lást krismas, aj gejv ju ma hárt..." Níže se můžete pobavit alespoň parodií, v níž upravený text popisuje dění ve videoklipu. Než to smažou...DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY