shop.musicserver.cz
Jan Hladík (Mig 21) - Zrajeme jak víno

Jan Hladík (Mig 21) - Zrajeme jak víno

Vydáno: 04.02.2022 08:00 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: Standa Merhout

Mig 21 patří v Česku do první ligy - jejich písničky si broukají všichni napříč generacemi. V loňském roce vydali po dlouhých sedmi letech desku "Džus noci", na které najdeme hity jako "Svoboda není levná věc", "Hurá", "Hyjé!", "Hej kámo" nebo "TěsněVedleSebe". Jak vznikala, nám prozradil bubeník Jan Hladík.

Mig 21
© Mig 21
Proces tvorby vašich songů je prý jeden kontinuální zádrhel, který se snažíte rozmotat. V čem je zakopaný pes? Proto trvalo sedm let, než deska vyšla?

Pes není zakopaný nikde, máme své tempo a rádi si písně zkoušíme na koncertech, na našich fanoušcích a pak je teprve nahráváme. To je pro nás ideální proces, ale je fakt, že patříme k těm pomalejším uskupením… ale zato zrajeme jak víno.

Čas pandemie způsobil mnoho změn ve fungování společnosti. Album má svobodného ducha, zároveň je hodně pestré. Vnímáte ho taky tak? Podepsaly se na něm karantény?

Právě kvůli pandemii měli všichni tvůrci volno, a tak když jsme je oslovili s prosbou o spolupráci, rádi se zúčastnili. Byl to vlastně krásný čas pro vznik desky, prostě takový luxus, který bychom normálně neměli. Těch hostů a producentů je tam opravdu dost a osobně si myslím, že to "Džusu noci" strašně prospělo. Ta pestrost mě baví při každém novém poslechu čím dál víc.

Jste známí tím, že skladby během psaní několikrát, mnohdy i zásadně měníte. Která píseň z novinky prošla největší úpravou? Je to "TěsněVedleSebe", která prý měla osm verzí?

Největší proměnou, jak textovou, tak hudební, prošla píseň "Svoboda není levná věc". Trvalo nám několik let, než jsme ji správně uchopili. Hudebních, ale i textových verzí bylo hodně, ale nakonec jsme ten oříšek rozlouskli a "Svoboda" je pilíř koncertů Mig 21.

Matej Benko napsal jednu písničku, zbytek Tomáš Polák a za texty stojí opět Jirka Macháček, který prohlašuje, že se vždy snaží chytit emoci z melodie. Jako první vymyslí refrén, až pak příběh songu. Je to klíč, postup k hitu?

Je to klíč k našim písním. Jestli se z nich stane hit, nebo ne, to už je dílo náhody. Každopádně když už jsi zmínila Mateje Benka, musím přiznat, že z jeho "Ptáčka" mám ohromnou radost.

Mig 21

"Chlapecká, taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 - Smíchova", v jejímž čele stojí charismatický Jiří Macháček, funguje přes dvacet let. Zaujala už svým debutovým singlem "Snadné je žít", na který navázala neméně slavnými hity. Je známá svými energickými koncerty, ve kterých klade důraz i na scénografii. Na svém kontě mají Mig 21 píseň k filmu "Muži v naději". Po sedmi letech vydali v roce 2021 páté studiové album "Džus noci" s hosty Erikou Stárkovou, Marthou Issovou, Matějem Ruppertem a Radkem Škarohlídem.

Nočním džusem, který má udělat, co člověk potřebuje, může být cokoliv, co si člověk vybere, jak jste kdysi prohlásili. Co je tím džusem na vašich koncertech? Co vám dělá tu dobrou, tajemnou náladu?

To je tajemstvím pro nás samotný, ale alkohol je určitě zaručený otvírák pro vše, co se v noci stane.

Mig 21
© Standa Merhout
Svými texty bavíte lidi. Co zaručeně pobaví vás?

Náš road manažer Parketa.

Na albu jste spolupracovali se třemi producenty. Byli to Tomáš Konůpka, Lukáš Chromek a Roman Holý. O něm vím, že dělal úvodní song. Jak to bylo s těmi dvěma?

Ostatní písně produkoval buď Tomáš, skladbu "Ptáček" pak dělal Matej Benko, který ji napsal. Takže produkce ostatních songů zůstala přirozeně v kapele. Celkově ale měl hudební supervizi a zároveň nejvíc práce s celým albem Tomáš Polák. Myslím, že je opravdu rád, že je deska hotová a že ji pár let neuslyší.

Na nahrávce máte i řadu hostů. V "Nechej se" zpívá vokály Stili, další duety jste rozdělili jakoby na dámskou a pánskou sekci. Pamatuju si, že "Tykej mi" jste zpívali už před dvěma třemi roky na koncertech jako takový impuls k tomu, aby si Jirka potykal s lidmi v první řadě. Proč jste do toho najednou zakomponovali Matěje Rupperta a Radka Škarohlída z Hentai Corporation. Tipuji, že to celé vzešlo od Romana Holého...?

Byl to proces dlouhý a ve výsledku si ty písně o naše hosty řekly samy. Roman Holý nám vlastně potvrdil naší správnou volbu. Ale máš pravdu, že skladba "Tykej mi" prošla dlouhým procesem hledání, dokonce to v jednu chvíli vypadalo, že ji ani na desku nedáme. Nakonec jsme to klubko rozmotali a oslovili Matěje s Radkem, kterýmu se to naštěstí líbilo.

Ten song je o lítání z průseru do průseru. K tomu máte všeobecně blízko, že?

Ano, dalo by se i říct, že je to naše doména. Troufám si tvrdit, že jsme za ta léta pobavili spoustu lidí, ale i naopak.

Mig 21
© Standa Merhout
V duetu o svádění pak zpívají Erika Stárková a Marta Issová. Prý se holky ve studiu ani nesetkaly a skladba vznikla koláží. Bylo to lehčí, než kdyby přijely obě a nazpívaly to zároveň?

"Svádíš" je přesně důkazem toho, že z původně zamýšleného duetu nakonec vznikl takový pěvecký trojúhelník. Stalo se to samo v průběhu natáčení. Kdybychom v tom měli jasno hned od začátku, holky by to určitě nahrály spolu na první dobrou, protože jsou obě úžasný.

Matěj a Radek taky spolupracovali na dálku?

Ne ne, kluci se sešli spolu ve studiu, Jirka nosil pivka a za pár hodin bylo nazpíváno.

Už víte po těch letech, co žena (dle vás) skutečně žádá?

Je to proces hledání plný přešlapů, ale snažíme se.

Co nejbláznivějšího jste kdy udělali kvůli ženě, tedy jen kvůli ní, jak zpíváte?

Složili různé písně, cestovali na druhý konec světa anebo třeba klidně i vypili džus noci.

Jirka si vyzkoušel práci režiséra, když si vzal na starost videoklip k písničce "Hej kámo!". Zaujala ho práce natolik, že v tom bude v budoucnu pokračovat?

Natočil ještě klip k písni "TěsněVedleSebe", ale myslím si, že tuto práci rád přenechá dalším a radši bude jezdit s náma po koncertech. Ve svý poctivosti nechal na obou klipech strašně moc času a práce.

U vás se střídají jenom basáci, jinak fungujete po léta v neměnné sestavě. Jak si tento fakt vysvětlujete?

Sami nevíme, ale na druhou stranu nový vítr do plachet je vždy inspirující a to právě teď zažíváme s Rastikem Uhrikem. Je prostě úžasnej.

Ptala jsem se i před dvěma roky, ale nedá mi to: změnila se situace a považujete klávesistu Mateje Benka za stálého člena?

Matej je už s náma tak dlouho a je to vlastně jediný člověk, který kdy v kapele hrál na klávesy, že bez něj už si vůbec nedokážeme představit hrát. Zároveň, jak už jsi zmínila, napsal novou píseň na desku, pracuje i jako aranžér pro různý netradiční vystoupení, takže je to naprosto zásadní člen našeho týmu.

Mig 21
© Mig 21
Koncerty jste měli akorát naplánované tak, že hned druhý den po tom posledním začala platit přísnější opatření. Přijde mi, že song "Svoboda není levná věc" získává v době covidu na síle a významu. Taky si myslíte, že svoboda se neobejde bez zodpovědnosti? Nebo jak se k tomu celému stavíte?

Svoboda je přece o osobní odpovědnosti nejen k sobě samému, ale hlavně k ostatním. Ale máš pravdu, píseň zraje jako víno a vždycky když ji hrajeme, nestačíme se divit, jak se celá věc posouvá dál, neřkuli hlouběji do lidí.

Vloni uplynulo dvacet let od vydání debutu "Snadné je žít". Jak moc snadné je žít podle vás?

Zatím moc hezky, přejme si, ať to vydrží i dalších 20 let!

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pepa Michálek (Forrest Jump) - Slova létají kolem a největší dřinou je urvat ta správná
Rozhovory: Pepa Michálek (Forrest Jump) - Slova létají kolem a největší dřinou je urvat ta správná Forrest Jump za sebou sice mají turbulentní období, ale nyní už zapisují další kapitolu své kariéry s obměněnou sestavou a pět let po předchozím i s novým albem "Vrtochy". S lídrem Pepou Michálkem jsme si proto museli o... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2023 16:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Lewis Capaldi - Broken By Desire To Be Heavenly Sent 8/10
Recenze: Lewis Capaldi nabízí v "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" intimní zpověď o bolestech lásky a mentálního zdraví Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš
Rozhovory: Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš Písničkář Jan Fic nedávno vydal své třetí album "Homunkulus", které v mnoha ohledech uzavírá příběh načatý na obou předchozích. Do jaké míry je jeho dílo autobiografické, co obnáší kytarářské řemeslo a jak došel k... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Céline Dion kvůli nemoci zrušila celé evropské turné
Céline Dion kvůli nemoci zrušila celé evropské turné Zatímco před pár dny mohli být fanoušci Céline Dion překvapeni a potěšeni, neboť po letech nahrála nové písničky (staly se součástí soundtracku k filmu "Love Again"), nyní jejich dobrá nálada dostala další tvrdou ránu.... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2023 18:43 v sekci Novinky
0
Ghost - Phantomine 7/10
Recenze: Ghost předělávkami na "Phantomime" zabaví, nic nového ale nepřinášejí Maskovaná švédská parta Ghost vyrostla v posledních několika letech z obskurní formace v celosvětový metalový fenomén. Ze zaplivaných klubů se cílevědomě vyhrabala až do velkých hal, svůj zvuk zpřístupnila mainstreamu, zároveň... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2023 09:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Mig 21 ve Foru Karlín byli hraví. Zaujali pódiovou prezentací a tanečnicemi (21.04.2023 14:31)
- Fotogalerie: Na koncertě Mig 21 létaly vzduchem dámské kalhotky (21.04.2023 08:58)
- Video: Mig 21 dávají ochutnat "Džus noci". Vysvlékne vás donaha (29.06.2022 09:38)
- Naživo: Procházka parkem a strhující horečka sobotní noci s Underworld. Takový byl závěr Metronome Prague (27.06.2022 16:09)
- Fotogalerie: Třetí den festivalu Metronome zachycený objektivem fotoaparátu (26.06.2022 13:49)
- Video: Tomáš Polák (Mig 21) ON AIR: Název naší kapely jsem s kamarádem směnil za pivo (17.05.2022 12:06)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (15-11) (25.01.2022 20:00)
- Recenze: Mig 21 zvou na poklidně zábavný "Džus noci" (04.10.2021 00:00)
- Nové desky 38/2021 - od Mig 21 přes Poppy po Vladimíra Mišíka (29.09.2021 17:05)
- Naživo: Mig 21 v Braníku odehráli koncert a pak přišla bouře (30.06.2021 12:58)

ALBUM TÝDNE 22/2023

Lewis Capaldi
Broken By Desire To Be Heavenly Sent

Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám totiž kromě typických rozchodových skladeb ukazuje i část duše člověka, který bojuje s psychikou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 30.05.
Iron Maiden (UK) (O2 arena, Praha)
Út 30.05.
Walter Trout (US) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 04.06.
Tenacious D (US) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.06.
Pusha T (US) (SaSaZu, Praha)
St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga The Cure Coldplay AC/DC Kryštof Rihanna Sia Ewa Farna Lucie Vondráčková Viktor Sheen Metallica Dua Lipa Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu