Rituál v tovární hale: Dirty Old Dogs pokřtili své nové album kouřem vonných bylin

31.10.2021 12:33 - Jiří V. Matýsek | foto: Jiří V. Matýsek / musicserver.cz

Nahrávka "Let’s Burn Heaven Again" od olomoucké formace Dirty Old Dogs je bezesporu jednou z nejlepších domácích desek letošního roku. Tečka. Vyšla na jaře, ale na oficiální poslání do světa si musela počkat až na konec října, až na křest, který sliboval zážitek z rodu těch neopakovatelných.

Live: Dirty Old Dogs

místo: Fort Galgenberg, Olomouc
datum: 27. října 2021
setlist: rontier, Morning Wave, Sleeping Town, Let’s Burn Heaven Again (videoklip), Akustický set: Some Kind of Strange Feeling, Black Horse, Morning Killer, Vagabundo, Sunday Song, One Day (videoklip), Crow In The Abbys, Upside Down (Vertigo Song), Like A Dog, Dirty Evil Thoughts, Personal Darkness (videoklip), Deaf Mantra, All the Sirens
Přídavky: Let’s Burn Heaven Again, One Day
Fotogalerie

Neopakovatelný zážitek mimo jiné i proto, že se konal ve staré tovární hale na olomouckém Šibeníku, která možná (záleží na tom, kdy tenhle report čtete) už nestojí. Dirty Old Dogs chtěli využít unikátního genia loci a ještě podtrhnout jakousi pomíjivost, která se deskou "Let’s Burn Heaven Again" jako jeden z motivů vine. Teď jsme tady, ale kdo ví, co se stane záhy, všechno může být jako oheň, který hoří, ale dříve nebo později vyhasne.

Dirty Old Dogs, Fort Galgenberg, Olomouc, 27.10.2021
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Kapela celou akci pojala spíše jako happening. Kromě koncertu byla připravena výstava fotografií z historie formace a promítání trojice videoklipů, atrakcí byla i samotná specificky nasvícená hala. Vůně hořícího dřeva, letitého prachu, horkých nápojů, atmosféra setkávání a blízkosti. Tomm Prochazka, mastermind za tímhle vším, si dal se vším záležet, své dítě, roky připravovanou studiovku, chtěl vyslat do světa se vší parádou.

Obavy o to, jak si s hudbou poradí prostor tovární haly, byly rozptýleny záhy. Zvuk byl na poměry místa solidní, žádné zkreslující vibrace okenních tabulek a železných konstrukcí se nekonaly ani v hlasitějších pasážích.

Těžko se zbavit celkového dojmu jakéhosi přechodového rituálu. Jako by se skupina křtem, o který se kouřem postaral Lukáš Slavík ze spřízněných Greynbownes, zároveň loučila s jednou érou a otevírala druhou. Set, v němž se potkávaly starší songy s těmi z aktuální desky a který obsahoval i pětiskladbový akustický blok, ukazoval celou šíři Dirty Old Dogs, všechny tváře jejich tvorby. Od té post-grungeové k současnému temnému blues s poryvy psychedelie, vše v syrové, živé a hlavně prožité a na některých místech doslova euforické podobě.

Dirty Old Dogs, Fort Galgenberg, Olomouc, 27.10.2021
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Tři z nových písní - "One Day", "Let’s Burn Heaven Again" a "Personal Darkness" - zazněly jen v podobě videoklipů, třetí snímek měl navíc premiéru. Tak to asi i mělo zůstat, ale vcelku početné publikum si vyžádalo přídavek. A co hrát jiného než právě první dva singly. A jak jim špinavá, nedokonalá podoba slušela!

Koncerty nemají být jen hudební akcí, musejí být i mnohostranným zážitkem, který je komplexní a působí na všechny smysly. Dirty Old Dogs to pochopili, a křest uchopili přesně v tomto duchu. Rituál z tovární haly dozníval ještě dlouho. Když je vize a vůle, všechno jde. Obojího mají Tomm Prochazka a jeho Dirty Old Dogs dost a nebojí se jít tvrdě za svým cílem.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY