Unikátní koncept glorchestra propojí hudební žánry a podpoří obnovu kulturních památek i v Ostravě

21.09.2021 12:47 - Tisková zpráva | foto: Glorchestra

Spojení klasického orchestru a moderních hudebních žánrů doplněné jedinečnou scénografií a světelnou show, to je projekt glorchestra, který v průběhu léta zavítal na několik míst napříč republikou a jehož poslední koncert se uskuteční ve středu 22. září v Dolní oblasti Vítkovice. Netradičním hudebním zážitkem chce glorchestra pomoci restartovat uměleckou scénu ve znovu se probouzejícím Česku a zároveň podpořit dobrou věc. Vzniká pod uměleckým vedením Milana Caise a Radima Výchopně.

Jedinečné spojení živého orchestru a moderních hudebních žánrů od alternativní elektronické hudby přes r'n'b, pop až po hip hop a taneční hudbu se představilo od července do září na celkem šesti místech Česka, jako jsou například Hospitál Kuks, pražské Výstaviště nebo zámek Sychrov.

"Projekt glorchestra není koncert, kde rappeři budou rapovat v obleku ve Státní opeře. Spíš naopak. Jde o zážitek dost možná klasických rozměrů, ale v mnohem uvolněnějším prostředí. Chceme naživo s pomocí symfonického orchestru naplno rozvinout potenciál živého provedení různých žánrů. Náš plán je udělat vkusné spojení alternativní elektroniky, popu, r'n'b, rapu a taneční hudby a spojovacím materiálem je právě široká instrumentace velkého orchestru," přibližuje hudební režisér projektu Radim Výchopeň alias Radimo.

Glorchestra v Praze
© Glorchestra
Na každém koncertě vystoupí kromě živého symfonického orchestru Unique orchestra zvučná jména české hudební scény, která se stanou součástí nevšedního konceptu Break Binary. Ten představuje spojení dvou na první pohled spolu nesouvisejících kontrastních prvků, které však po splynutí vytvoří něco zcela unikátního.

"Zčásti to bude čistě instrumentální hudba, zčásti pódium převezmou silné hlasy současné scény. DJ Wich vás provede sérií svých hitů a na scénu uvede rappera Vladimira 518, kterému bude krýt záda hudebně i na pódiu. 7krát3 a Žofie Dares ukážou, jak tenká může být linie mezi r'n'b a popem a jak na ní umí skvěle balancovat. Největší hvězdou bude ale velký zvuk symfoňáku v podání Unique orchestra a aranžích vynikajícího Honzy Šikla. Tohle spojení rapu, zpěvu, symfonického orchestru a elektronické hudby je nezvykle vyvážený mix, který jen stěží ochutnáte jinde než s námi," doplňuje Radimo.

Diváci se navíc mohou těšit na jedinečnou vizuální stránku projektu, která vznikne díky přirozené kulise historických památek obohacené o dechberoucí efekty a nezapomenutelnou světelnou show. Každý koncert bude doprovozen originální zajímavou scénografií, kterou má na starost art director projektu Milan Cais.: "Já jsem v rámci tohoto projektu dostal na starost celkové vizuální ztvárnění jednotlivých eventů. Líbila se mi představa podtržení určité duality, kterou oba zcela odlišné světy přináší. Pódium je v tomto případě místo setkání, kde se mají nenásilně s lehkostí a až určitou samozřejmostí propojit, čemuž podřídíme design i scénografii. Jako důležitý vnímám i fakt, že každý event se bude odehrávat na zajímavém historickém místě se silným géniem loci. Dekorace budou vždy citlivě řešeny a instalovány v kontextu jednotlivých lokalit různě s podtržením jejich ojedinělosti. Nebude to tedy klasický pojízdný cirkus, který se staví pokaždé stejně ve stejných proporcích."

Bez pořádné porce originality by to nebyl Milan Cais, a tak na každém místě turné glorchestra bude instalován objekt v podobě obřích sluchátek s názvem Stereo. Ten má sloužit i jako jakási záhadná socha v centrech měst, která chce překvapit kolemjdoucí a na akci je pozvat. "Jak známo, podstata sterea je zvuk, který přichází k posluchači ze dvou zdrojů a nemusí být identický. Pravý reproduktor například hraje beat, levý harmonii smyčců a posluchač/divák se tu ocitá v sevření sluchátek a objetí hudby zároveň. Důležité je u této sochy právě měřítko, neboť díky velikosti objektu máme pocit, že nás hudba přesahuje, ba dokonce námi přímo prochází," upřesňuje Cais.

Glorchestra v Praze
© Glorchestra
Série eventů glorchestra má za cíl nejen pomoci rozhýbat kulturní život, který zcela zavřela koronavirová krize, ale také podpořit české kulturní historické památky. Právě výtěžek ze vstupného budě věnován na jejich opravu. "Jsme rádi, že díky unikátnímu projektu glorchestra můžeme podpořit nejen obnovu historických míst v České republice, ale i pomoci restartovat českou kulturu," uvedl Štěpán Michlíček, generální ředitel společnosti BAT pro Českou republiku a Slovensko. Ta je hlavním partnerem projektu, jehož název odkazuje na populární zařízení na zahřívání tabáku glo. "Naše novinka glo hyper+ sklízí u českých dospělých uživatelů nevídaný úspěch a my věříme, že stejné popularity se dočká i projekt glorchestra," dodal Michlíček.

Poslední koncert se uskuteční v Dolní oblasti Vítkovic 22. 9. 2021. Vstupenky v ceně 200 Kč jsou dostupné výhradně na webu glorchestra, kde najdou zájemci také další podrobnosti o programu. V ceně vstupného bude pro každého návštěvníka welcome drink zdarma. Organizátoři ujišťují, že akce bude probíhat s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY