shop.musicserver.cz
Patero momentů, kdy Jan Garbarek propojoval hudební světy

Patero momentů, kdy Jan Garbarek propojoval hudební světy

Vydáno: 20.02.2020 15:30 v sekci Publicistika - Jiří V. Matýsek | foto: Marek Gerhard / musicserver.cz

Norský jazzový saxofonista Jan Garbarek je bezpochyby živoucí hudební legendou. Platí za jednoho z největších žánrových inovátorů druhé poloviny dvacátého století, jeho stopu najdeme napříč řadou odlišných jazzových stylů. A v pátek 20. března vystoupí se svou skupinou v pražském Foru Karlín.

Jan Garbarek patří k saxofonistům s velice specifickým zvukem. Jeho ostrý tón, dlouhé, protahované noty i velmi štědrá práce s tichem se staly jedním z trademarků vydavatelství ECM Records. Měl však i období, kdy příjemná hladivost z jeho soundu na čas vymizela. V sedmdesátých letech dal přednost hrubým zvukovým plochám avantgardního jazzu. Patří rovněž k průkopníkům ambientu, často bývá řazen k new-age. Hudba se pro něj stává prostředkem k navázání spojení s prapředky. A odtud už je jen pár kroků k něčemu, co jsme se postupně naučili nazývat world music, byť se jedná o pojem značně široký.

Inspirace jinými hudebními tradicemi a obdobími a jejich inkorporace do jazzového rámce - neexistuje snad jazzovější nástroj, než je saxofon - se staly jedněmi z nosných motivů Garbarekovy tvorby. Coby skladatel výrazně čerpá ze skandinávské melodiky, jeho kariéru ale zdobí rozličné spolupráce s muzikanty, kteří často stojí mimo západní kulturní tvorbu. Pro potřeby tohoto textu jsme vybrali pětici, která prokazuje šíři Garbarekova hudebního záběru, který velmi snadno překračuje hranice žánrové, stylové, časové i geografické. Zároveň je potřeba uvést jednu podstatnou informaci - předložený výběr je čistě subjektivní a dojmy z vybraných alb jakbysmet.

Mágico (1979)

Deska, kterou Garbarek natočil ve spolupráci s kontrabasistou Charliem Hadenem a kytaristou/pianistou Egbertem Gismontim, bývá obecně považována za předchůdce stylu, který později dostane označení world music. Je křehkou cestou do hudebních duší tří muzikantů. Každý z nich je z jiného kouta světa a každý staví na odlišných základech, které do výsledného tvaru, bytostně jazzového a přesto si pohrávajícího s hlubšími vrstvami hudebního podvědomí, promítá své vlastní kořeny. Latinské rytmy Brazilce Gismontiho se tak stávají podkladem pro Garbarekovy melodické výlety a vše stojí na svébytném Hadenově kontrabasu, který si v té nejlepší žánrové tradici tak trochu kráčí svou vlastní cestou. Ve stejné sestavě vznikla ještě nahrávka "Folk Songs" (1981) a podařený živý záznam "Mágico: Carta De Amor" (2012)


Song For Everyone (1985)

S hráčem na indické housle L. Shankarem se Jan Garbarek setkal vícekrát. "Song For Everyone" z roku 1985 je jejich druhým společným dílem a následovníkem alba "Visions". To tehdy vzniklo pouze ve dvojici, na pokračování dvojici doplnili ještě virtuózní hráč na tabla Zakir Hussain a perkusionista Trilok Gurtu. Společně s nepřeslechnutelným podílem elektronických bicích vytvořili pevný základ, který oběma bytostným melodikům otevřel dveře k tomu, aby mohli ještě více popustit uzdu své tvůrčí fantazii. Sedm skladeb tak tepe výraznou energií a přátelským soubojem dvou výrazných osobností (v tomto ohledu vyčnívá třináctiminutová extatická "Watching You"). Garbarek přináší na scénu melodičnost, která by se neztratila na dobových popových či rockových nahrávkách - na mysl se derou i takoví Dire Straits -, Shankar naopak staví na hypnotickém minimalismu. Výsledek je jedním slovem strhující.


I Took Up The Runes (1990)

Ohlasy skandinávských melodií se jako pověstná Ariadnina nit vinou celou Garbarekovou kariérou. V případě alba z roku 1990 "I Took Up The Runes" jdou ale ještě o kousek dál. Přesněji řečeno hlouběji. Tahle kolekce je totiž jakýmsi hudebním hledáním podstaty, kterou tyhle magické znaky přenášejí. Je to zhudebněný rituál, nadčasová magie, která už z podstaty nepotřebuje nějaké přesné hudební odkazování a přepracování prastarých melodií. Najdeme zde až transovní repetice i křehké lyrické pasáže. Garbarek spolu s další šesticí muzikantů vytváří jemný hudební obraz, který svého vrcholu dosahuje v proměnlivém, pětidílném monumentu "Molde Canticle". Je to jedna z jeho nejpřístupnějších desek, přesto na mnoha místech dosahuje obřích hloubek.


Ragas and Sagas (1990)

Jistým završením Garbarekových snah o propojování západního a východního hudebního myšlení, se stalo album "Ragas And Sagas". Vzniklo ve spolupráci s pákistánským zpěvákem Ustadem Fateh Ali Khanem a skupinou tamních muzikantů. Výsledek je zvláštně meditativní a oproti jiným počinům odlišný, už tím, že Garbarekův saxofon je v tomto případě stejně podstatný jako lidský hlas. Forma indické rágy dává norskému muzikantovi ideální prostor pro rozvoj improvizovaných motivů. A protože improvizace je v mnoha ohledech dílem podvědomí, dochází přesně v těch momentech k přirozenému spojení přístupů a tradic... a k naplnění poněkud vágního pojmu world music.


Officium (1994)

V roce 1994 dostal Jan Garbarek nápad, který, nemýlím-li se, dosud nemá obdoby. Spojil síly s Hilliard Ensemble, britským vokálním kvartetem, a v unikátním prostředí rakouského opatství Sv. Gerolda natočil album, na kterém se propojuje dávná minulost se současností, gregoriánský chorál s hrou na typicky jazzový nástroj. A je to vznešené, pomalé, duchovní dílo nebývalé krásy. Čtveřici mužských hlasů násobených přirozeným echem chrámové lodi doplňuje Garbarekův smysl pro čistou melodii, která se od středověkých zpěvů odráží do vlastních hudebních výšin. Na úspěšnou spolupráci (jedná se o jeden z nejprodávanějších titulů labelu ECM) navázaly ještě další dvě kolekce - "Mnemosyne" (1999) a "Officium Novum" (2010).


NÁZORY
  • skvělé (Petr, 20.02.2020 16:21) Reagovat

    Díky za články o jazzu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sziget festival - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 10.-15.8.2022
Naživo: Šestý den si na Szigetu zahrál "Andrej Babiš", na hlavním pódiu skotačili Arctic Monkeys, Holly Humberstone dojala publikum A je to. Finíto. Maďarský festival Sziget má svůj osmadvacátý ročník za sebou a k jeho vyvrcholení zahráli návštěvníkům headlineři Arctic Monkeys. Kromě nich jsme ale měli možnost vidět i Holly Humberstone, Inhaler, Clutch nebo... čtěte zde
Vydáno: 18.08.2022 15:32 v sekci Naživo
0
Brutal Assault 2022 - den 3, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
Naživo: Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král Kam až může festival Brutal Assault růst? Kapacitně je na svém stropu, více než oněch dvacet tisíc návštěvníků by pevnost bez ztráty komfortu stejně neunesla. Je tu rozhodně ale prostor na to přivážet opravdu velká jména.... čtěte zde
Vydáno: 18.08.2022 12:25 v sekci Naživo
0
Sziget festival - den 5, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 10.-15.8.2022
Naživo: "Omlouvám se za krkání," hlásala Anne-Marie před pamětihodným koncertem během pátého dne Szigetu, Tame Impala byli za ufony Maďarský Sziget míří do finiše a jeho pátý den mohl na první pohled působit jako prostor k nadechnutí před velkým finále. Spíše menší a - na poměry festivalu - alternativnější jména ale i přesto dokázala vykřesat další... čtěte zde
Vydáno: 18.08.2022 07:56 v sekci Naživo
0
Brutal Assault 2022 - den 2, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
Naživo: Druhý den Brutal Assaultu aneb Kovbojové a kanibalové První den se Brutal Assault rozjel rovnou do plných a až do sobotního finále nepolevil. A hned ve středu představil natolik nabouchaný program, že člověk musel téměř na lékárenských vahách odvažovat, na kterou stage se vydat.... čtěte zde
Vydáno: 17.08.2022 17:13 v sekci Naživo
0
Nové desky 32/2022 - od Hollywood Undead přes Kasabian po Goo Goo Dolls
Nové desky 32/2022 - od Hollywood Undead přes Kasabian po Goo Goo Dolls Tento týden potěšíme rockery novinkami od Kasabian, Goo Goo Dolls, Hollywood Undead, Pale Waves a představíme jim novou superskupinu se členy Chicago a Rascal Flatts. Pro fanoušky rapu tu jsou The Game, Megan Thee Stallion a projekt, kde se... čtěte zde
Vydáno: 17.08.2022 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Saxofonista Jan Garbarek v Praze lyricky hladil i příjemně uspával (27.08.2021 09:03)
- Fotogalerie: Melancholický saxofon Jana Garbareka v obrazech (27.08.2021 07:36)
- Norský saxofonista Jan Garbarek zahraje po několika odkladech 24. srpna v Praze (12.08.2021 07:57)
- Koncert Jana Garbarka je z důvodu zhoršení koronavirové situace přesunut na duben 2021 (24.09.2020 14:51)
- Norský saxofonista Jan Garbarek zahraje v Praze 1. října, hlediště Fora Karlín bude rozděleno na dva sektory (26.08.2020 19:07)
- Norský saxofonista Jan Garbarek vystoupí se svojí skupinou v Praze (05.02.2020 15:23)
- Levnější vstupenky na Colours Of Ostrava pouze do 31. března (28.03.2008 09:41)
- Sinéad O'Connor, Jan Garbarek a Habib Koité hvězdami Colours Of Ostrava (05.03.2008 14:35)

ALBUM TÝDNE 33/2022

Sigma
Hope

Drum 'n' bass neztrácí na popularitě, jeho oblíbenost naopak spíše dále roste. Velkou roli v jeho vzestupu mají kromě labelu Hospitality Records i dvě dost možná nejpopulárnější žánrové skupiny posledních let - Rudimental a právě Sigma. "Hope" není jen reklama na léto, je to i reklama na taneční hudbu jako takovou.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)
Út 13.09.
Maxïmo Park (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
So 17.09.
Primus (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 18.09.
Calum Scott (Divadlo Archa, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Lucie Vondráčková Dua Lipa Madonna Michal Prokop BTS Adele Viktor Sheen Ed Sheeran Slash Queen Vojtaano Mirai Beyoncé Pink Floyd The Weeknd Liam Gallagher Abba The Beatles Jack White
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu