Queen na soundtracku "Bohemian Rhapsody" opět nepřekvapili

06.12.2018 08:00 - Jana Kloučková | foto: facebook interpreta

Queen se po smrti Freddieho Mercuryho stali víceméně automatem na peníze. Objíždějí svět s Adamem Lambertem a těží z minulosti. Jediný záchvěv nové tvorby nastal při vzniku (bohužel silně průměrné) desky "The Cosmos Rocks" s předešlým náhradníkem Paulem Rodgersem. Změní to soundtrack k filmu "Bohemian Rhapsody"?
5/10

Queen - Bohemian Rhapsody (soundtrack)

Skladby: 20th Century Fox Fanfare, Somebody To Love, Doing All Right (...Revisited), Keep Yourself Alive (Live At The Rainbow), Killer Queen, Fat Bottomed Girls (Live In Paris), Bohemian Rhapsody, Now I'm Here (Live At Hammersmith Odeon), Crazy Little Thing Called Love, Love Of My Life (Live At Rock In Rio), We Will Rock You (Movie Mix), Another One Bites The Dust, I Want To Break Free, Under Pressure, Who Wants To Live Forever, Bohemian Rhapsody (Live Aid), Radio Ga Ga (Live Aid), Ay-Oh (Live Aid), Hammer To Fall (Live Aid), We Are The Champions (Live Aid), Don't Stop Me Now (...Revisited), The Show Must Go On
Vydáno: 19.10.2018
Celkový čas: 79:43
Queen mají tento rok žně. Ze životopisného snímku "Bohemian Rhapsody" se vytěžilo maximum, ale jeho soundtrack vyloženě nic nového nenabízí. Jde pouze o řadový výběr obsahující skladby, které zazněly i ve filmu, což se pochopitelně očekává, nicméně výraznější inovace nebo ucelenější struktura by výběru jistě prospěly.

Změnou prošel například provařený hit "Don't Stop Me Now", ke kterému Brian May oprášil svoji kytaru a nově přidal svůj part. Z mimokrálovských platí to samé pro otvírák "20th Century Fox Fanfare", jenž dává skvěle vzpomenout na zažitý zvuk britské formace.

Skladba "Doing All Right", která vyšla na debutu "Queen" (1973), je tu vzkříšena novou verzí původního seskupení Smile. V této kapele působil kytarista May a bubeník Taylor společně s Timem Staffelem, jehož posléze nahradil Mercury, přidal se baskytarista John Deacon a vznikli Queen. Právě původní zpěvák Smile Tim Staffel se ale nyní znovu postavil za mikrofon a skladbě navrátil dobový ráz konce 60. let.

U záznamu z charitativního koncertu Live Aid (1985), jednoho z nejdůležitějších mezníků ve filmu i ve skutečnosti, pro změnu některé skladby zcela absentují. Je pravdou, že megahit "We Will Rock You" dostal prostor v jiné důležité pasáži snímku a na soundtracku se již jednou objevuje, nicméně úplně stranou šla zbytečně i "Crazy Little Thing Called Love" nebo "Is This The World We Created?", společný moment na pódiu Live Aid pro Mercuryho a Maye.

Na jednu stranu lze pochopit, že kapacita filmového soundtracku není nafukovací, na stranu druhou se ale "Bohemian Rhapsody" jeví jako produkt určený spíše nenáročným masám k povrchnímu poslechu. V tomto ohledu jednoznačně fungovat bude.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY