Už tuto neděli proběhne padesátý devátý ročník prestižních ocenění Grammy. V poslední době se často diskutuje o tom, jakým způsobem se ceny vlastně udílejí. Velkou pozornost a zároveň kritiku si získala především kategorie The Best Urban Contemporary Album a to proto, že jsou v ní nominováni slavní mainstreamoví umělci a zároveň i ti, kteří jsou světu téměř neznámí.
První ocenění tohoto typu bylo na Grammy udíleno teprve v roce 2013, kdy si vítěznou sošku odnesl
Frank Ocean, další roky to byli
Rihanna,
Pharrell Williams a naposledy
The Weeknd. Už zpočátku název kategorie vyvolal pozdvižení, že se jedná o nominace pouze pro umělce černé pleti. Producent Ivan Baris, muž stojící za vznikem této kategorie, to však silně odmítá a tvrdí, že ocenění může připadnout každému, jehož hudba patří do urban rádií, ale není tím, co bychom nazvali tradičním r'n'b (obsahuje třeba prvky popu, rocku, alternativní hudby atd.).
Letos jsou v kategorii nominováni
Beyoncé, Gallant, KING,
Anderson .Paak a
Rihanna. Podle Barise jsou letošní nominace opravdu tím, co znázorňuje pravého ducha této ceny. Podle něj hudba aktuálně prochází evolucí hudebních žánrů, je velice rozmanitá a už ji není tak jednoduché kategorizovat. Tím pádem je potřeba vyzdvihnout kombinaci různých umělců, navzdory tomu, jak moc jsou slavní.
"Lidé se na to často dívají pohledem; je tahle kategorie vůbec podstatná? A proč je v ní Beyoncé? Ve skutečnosti je však takhle kategorie přímo exkluzivní a ukazuje, jaká je naše aktuální hudební kultura v urban prostředí."
Ano, většina z nás se na předání cen dívá jako na konkurenční boj mezi umělci. Ovšem hlavním cílem je, aby hudba získala uznání. Neznámí umělci tak mají možnost mezi hvězdami zazářit a být víceméně objeveni. Alespoň takto to vidí sami pořadatelé.
Letošní Grammy si budeme moci užít i my v Česku v přímém přenosu na ČT art. Přenos začne kvůli posunu času v pondělí 13. února ve dvě hodiny ráno.