Islandští Vök a domácí Never Sol s orchestrem vystoupí v Paláci Akropolis

Islandští Vök a domácí Never Sol s orchestrem vystoupí v Paláci Akropolis

Vydáno: 16.02.2016 14:09 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta
Na poslední únorovou sobotu si EuroConnections nachystali lahůdkový dvojkoncert. Český indie-popový projekt Never Sol představí svoje písně v doprovodu orchestru Filharmoniků města Prahy a z Islandu dorazí zasněné elektronické trio Vök, velký objev místní nezávislé scény. Palác Akropolis se 27. února ponoří do melancholické nálady pozdní zimy.

Mluvit o specificky mrazivém zvuku kapel z Islandu už je docela klišé, hudba tria Vök nicméně tuto charakteristiku naplňuje do posledního tónu, aniž by ale zároveň zněli předvídatelně. Zpěvačka a kytaristka Margrét Rán Magnúsdóttir, saxofonista Andri Már Enoksson a kytarista Ólafur Alexander míchají své nástroje s elektronikou a výsledkem jsou nahrávky disponující uhrančivou atmosférou, díky níž bývají srovnáváni s anglickými The xx. Okouzlující hlas Margrét za mikrofonem zase Vök posouvá směrem k švédským The Knife a Fever Ray. Všechna srovnání ale v důsledku selhávají - i díky neobvyklému použití saxofonu je islandské trio hlavně samo sebou a přesvědčit se o tom už mohli i návštěvníci loňských Colours, kde s úspěchem vystoupili.

Vök začali jako duo v roce 2013 a krátce po založení vyhráli talentovou soutěž Icelandic Music Experiments. Debutové "EP Tensions" potvrdilo, že to nebyla náhoda a hitový singl "Before" oběhl internetové blogy. V následujícím roce se k Vök přidal kytarista Ólafur Alexander a trio natočilo EPčko "Circles", kde už islandštinu definitivně nahradila angličtina. Co ale rozhodně zůstalo je křehký elektronický minimalismus jejich písniček, které se zakousnou pod kůži jako mráz. Další zbraní Vök je vizualita - černobílé klipy dotváří náladu. Na rok 2016 chystá trio své debutové album a rozhodně se máme na co těšit.

Pražský hudební projekt Never Sol v čele s písničkářkou Sárou Vondráškovou se nijak nestydí za svoji epičnost. V Paláci Akropolis ale bude 27. února možné slyšet skladby tak epické jako nikdy předtím - Never Sol totiž vystoupí v doprovodu desetičlenného orchestru Filharmoniků města Prahy. Písně zazní v aranžích pro dvě housle, kontrabas, cello, violu, klarinet, lesní roh, hoboj, fagot a perkuse. „Uchopit písně novým způsobem a zaranžovat je byla pro mě výzva, zároveň mi přišlo lákavé učit se pracovat v jiném kontextu. Nechtěla jsem písničky krkolomně měnit, spíše podpořit to, co v nich už je.“ říká Sára Vondrášková o projektu, který završuje jednu kapitolu v její hudební cestě.

Sára Vondrášková vystudovala Jazzovou VOŠ Jaroslava Ježka a díky několika vystoupením s klavírem se dostala k producentovi Janu P. Muchowovi. Debutové album "Under Quiet" získalo Sáře nominace na ceny Anděl v kategoriích zpěvačka a objev roku a deska figurovala i ve finálové sedmičce cen Apollo za rok 2013. Mezinárodní věhlas jí zajistilo hostování na Floexově singlu "Gone" a "Under Quiet" (2013) vyšlo pro mezinárodní trh na prestižním labelu Denovali Records. Kariéra jednoho z největších objevů české hudební scény posledních let už dávno překročila hranice naší země a bude zajímavé sledovat, kam se posune s novou deskou, na které se už pracuje. Materiál zazní už na koncertě 27. února v Paláci Akropolis, kde se na pódiu potká právě s islandskými Vök.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marta Santos - Aquí no sobra nadie 8/10
Recenze: Takto zní současná Andalusie: Marta Santos na "Aquí no sobra nadie" umíchala radostný koktejl popu, flamenca a tanečních rytmů Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Blue Foundation se zasní v Bike Jesus, doprovodí je Never Sol (04.10.2025 17:18)
- Fever Ray již brzy vydá živák "The Year Of The Radical Romantics" (18.07.2025 09:45)
- Video: Röyksopp s "What Else Is There?" oprašují své klubové kořeny (25.01.2025 11:31)
- Video: "Treat Each Other Right" Jamieho xx zve na pokaženou svatbu (07.06.2024 16:46)
- Video: Romy v taneční "Always Forever" vykřesala vztahovou euforii (02.06.2024 18:11)
- Video: Fever Ray se ve videoklipu "North" ocitají sami uprostřed švédské tundry, aby rozjímali o své vlastní pravdě (22.08.2023 13:27)
- Romy představí v září svůj debut "Mid Air" (19.06.2023 08:19)
- Video: Romy ve videu "Enjoy Your Life" oslavuje život (17.04.2023 14:31)
- Recenze: Deska "Radical Romantics" od Fever Ray ničím nepřekvapuje (15.03.2023 09:30)
- Recenze: Floex je na soundtracku "Shoulders of Giants" hrdinným strážcem hudební galaxie (06.02.2023 00:00)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe