Supraphon se v první letošní kompilaci vrací k legendárním bigbítovým festivalům

Supraphon se v první letošní kompilaci vrací k legendárním bigbítovým festivalům

Vydáno: 25.01.2016 15:00 v sekci Novinky - Milan Menčík | foto: facebook interpreta
Na českém hudebním trhu se nový rok zatím rozbíhá pozvolna. První kompilační lahůdku si vydavatelství Supraphon připravilo pro bigbítové fanoušky, kterým naservíruje to nejlepší z hudby daného ranku, která u nás vznikla ve druhé polovině šedesátých let.

Beat-line 67-69
© facebook interpreta
Základem jsou původní LP a EP "Beat-line Supraphon 1968" a "2. československý beatový festival". Obě tyto dnes už legendární přehlídky jsou doplněny tak, aby posluchači našli maximum toho, co se tehdy v bigbítu událo a profesionálně natočilo.

První CD mapuje dění kolem premiérového celostátního československého beatového festivalu (prosinec 1967), druhé zaznamenává situaci kolem toho následujícího, konaného o rok později. Sada studiových nahrávek představuje laureáty a vítěze tehdy soutěžních přehlídek (Soulmen, Blue Effect, Olympic, Prúdy, Framus Five, Bluesmen, Synkopy 61 nebo na titulním snímku defilující Rebels), koncertní záznamy z roku 1968 nabízejí také Samuels Band, Blues Five, Flamingo, Flamengo nebo George And Beatovens. Pro doplnění pohledu a poslechu nechybí připomínky dalších zásadních brněnských (Atlantis, Vulkán) nebo pražských (Matadors, Juventus, Cardinals či Komety) rockových aktivit.

Studiově či koncertně zaznamenané období kolem dvou československých beatových festivalů navždy zůstává zásadní položkou naší hudební historie. Toto remasterované 2CD, doplněné řadou dokumentárních fotografií, chce být užitečnou připomínkou tohoto faktu. Vychází 29. ledna.


  • Slunečný hrob (OHNOTHIMAGEN, 26.01.2016 10:10) Reagovat

    ... a stoprocentně jim tam bude chybět původní verze "Slunečného hrobu", kterou Mišík na beatovém festivalu zpíval v angličtině.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Stodola Michala Tučného, O2 arena, Praha, 17.1.2026
Naživo: O2 arena se díky písničkám Michala Tučného proměnila v obří stodolu Loni uběhlo třicet let od chvíle, kdy nás opustil Michal Tučný, naopak příští rok by oslavil osmdesáté narozeniny. Tato dvě výročí byla dostatečným důvodem, aby jeho nejbližší v mezidobí uspořádali vzpomínkový koncert v... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 18:15 v sekci Naživo
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (20-16) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř šedesát domácích (českých a slovenských) desek.... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 09:00 v sekci Publicistika
Peter Lipa & AMC Trio - Lipa spieva AMC Trio 8/10
Recenze: Peter Lipa se ve studiu sešel s AMC Triem. Výsledkem je jemná nahrávka, ke které se budete rádi vracet Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bára Basiková, Kostel sv. Markéty, Jaroměřice nad Rokytnou, 17.1.2026
Naživo: Excelentní hlas Báry Basikové rozezvučel barokní perlu Vysočiny Začátky kalendářních roků se v muzice většinou odvíjejí dost líně. Chyba v matrixu se ale občas stane. Robbie Williams klidně nečekaně vypustí nové album a v Jaroměřicích se zase může odehrát odložený, původně vánoční... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 17:00 v sekci Naživo
Vladimír Merta - Nech, nebo ber (Nejisté jistoty 4) 8/10
Recenze: "Nech, nebo ber" říká Vladimír Merta a dává počtvrté nahlédnout do svého písničkářského zápisníku jménem "Nejisté jistoty" Vladimír Merta jede na tvůrčí vlně. Jestli je za tím snaha zredukovat obsah textařských zápisníků, polibek múzy nebo strašák blížící se osmdesátky, to ví nejlépe on sám. Pro posluchače je podstatné, že série "Nejisté... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Reeditované "Kingdom of Life" Blue Effectu je víc než jen kuriozita. Hudebně rezonuje dodnes (13.12.2025 08:00)
- Naživo: Výborný Olympic žehlil dojmy z jinak rozpačitého večera v Moravských Budějovicích (09.08.2025 17:00)
- Olympic převezme na Benátské Zlatou desku za album "Bombarďák" (22.07.2025 08:11)
- Video: Olympic pokračuje ve své jízdě krásně smutným klipem k baladě "Dřív než se setmí" (04.05.2025 11:04)
- Nové desky 12/2025 - od Mumford & Sons přes Olympic po Alison Krauss (02.04.2025 13:00)
- Recenze: Olympic zůstává i na třiadvacáté desce pořád "Bombarďák" (28.03.2025 09:30)
- Video: Hutný, valivý a pěkně ostrý - takový je "Bombarďák" od Olympicu (24.03.2025 19:58)
- Video: Michal Prokop & Framus Five se vracejí s písní "A přece ráno". Nová deska vyjde v dubnu (02.02.2025 08:19)
- Recenze: Olympic hledal na albu "4" nový směr své cesty (26.12.2024 13:00)
- Album Olympiku "4" vychází po padesáti letech ve výpravné reedici (13.11.2024 16:01)

ALBUM TÝDNE 03/2026

Peter Lipa & AMC Trio
Lipa spieva AMC Trio

Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku vydaný drobný počin "Lipa spieva AMC Trio".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga Coldplay The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe