"Babí léto" je příjemné i u Kamelotu

24.09.2015 09:30 - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Loni oslavil frontman Kamelotu Roman Horký své jubileum vydáním retrospektivní "Platinum Collection", letos už se dostalo na řádné řadové album jeho domovské formace Kamelot. Stylově příliš nepřekvapí, ale ani nenudí. Nejen o tom je naše recenze.
6/10

Kamelot - Babí léto

Skladby: Babí léto, Vyznání (& Ilona Csáková), Ester, Rajské údolí (& Dalibor Janda), Lodenica, Jan Eskymo Welzl, Nad Černými Poli, Vzduchoplavec, Kavčice (& Petr Bende), Segen Gottes, Chceš to vzdát, Anděl
Vydáno: 18.09.2015
Celkový čas: 46:25
Vydavatel: Warner Music
Nejprve chtěl Horký pojmenovat album "Vyznání", ostatně tato nahrávka různými vyznáními doslova překypuje, ať už jimi Kamelot vzdává hold různým osobám, hrdinům, částem brněnského kraje nebo osobně Horký své ženě a synovi v písni "Anděl". A jeden z vrcholů nahrávky - duet s Ilonou Csákovou "Vyznání" - tohle slovo obsahuje přímo v názvu a je důstojným nástupcem dřívější spolupráce kapely s Csákovou "Slib". Aktuální změna názvu titulu na "Babí léto" souvisí hlavně s termínem vydání alba, které koresponduje s opravdovým babím létem, a také Horkého oblíbeností tohoto ročního období.

"Anděl" se už objevil na desce Pozdního sběru "Na trati" a není jediným songem, který byl zveřejněn již dříve. Píseň "Kavčice" vyšla jako bonus na zmiňované platinové kolekci. Je druhým z trojice duetů. Petr Bende je zpěvákem, který se s Horkým zná i díky jeho hostování na Bendeho vánočním turné. Duety mají rozdílnou kvalitu. U "Vyznání" zaujme stále sytější hlas Csákové i jeho naléhavost, u "Kavčic" je to hlavně příběh. "Rajské zahrady" spojily dohromady Horkého s Daliborem Jandou a píseň naopak patří k nejslabším článkům celé nahrávky. Slabá melodie, málo říkající text.

Album zdobí rozmanitost. Jsou zde slyšet kromě klasických stylů i nástiny šansonu ("Chceš to vzdát" s hodně depresivními slovy), jazzu ("Nad černými poli"), hudby třicátých let ("Jan Eskymo Welzl") i té klasicky trampské ("Lodenica"). U "Segen Gottes" se zase frontman jako výhradní autor hudby i textů nebojí použít nářečí i lehký vulgarismus. "Vzduchoplavec" je v melodii refrénu podobný Eagles a "New Kid In Town".

Jinak převažují pomalejší a střednětempé písně, které jsou velmi vhodné k poslechu u odpolední kávičky a k navození domácí pohody. Kamelot na své novince zůstává věrný především sám sobě, své melodičnosti, poetice a hudebním postupům. A to je dobře.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

 • dotaz (R. , 24.09.2015 15:29) Reagovat

  Je nové CD Babí léto sólovkou Romana Horkého nebo dalším řadovým CD skupiny Kamelot?

  Z obalu mi vychází, že je to spíše sólovka, protože logo skupiny Kamelot je tam jen v rohu dole - asi pro ty, kteří by si třeba novou sólové CD Horkého z principu nekoupili.

  Nechápu, proč na obalech některých svých desek vypichuje své jméno a na některých ne? Stejně každý ví, že Kamelot je dnes již jen čistě jeho projekt a jeho doprovodná kapela. Takové divné zviditelňování nechápu, a je asi málo lidí, kteří ho chápou... A mně to navíc i dost vadí.

 • nic moc (Ondra, 24.09.2015 20:07) Reagovat

  CD Babí léto je profesionálně nahrané, ale nepřináší nic nového. Koupí si ho nejspíše pár fandů, ale žádný zázrak to není. Snad jen těch pár hostů tu více méně nudu oživí.

  • Re: nic moc (Pavel, 02.10.2015 13:46) Reagovat

   Titulek můžu podepsat. Jedna ze slabých řadovek Kamelotu. Zvukově taky nic moc. Nejlepší je duet s Czákovou, naopak s Daliborem Jandou je to velké šlápnutí vedle. Pro mě jediná hitovka Anděl je dobrá, ale ta je přepsána z CD Na trati. Titulka včetně klipu je dlouhá a tím pádem nuda. CD už jsem daroval dál. V mém přehrávači by se netočilo.

  • něco mých postřehů... (Miloš Šturza, 17.02.2016 12:49) Reagovat

   Když vezmete v úvahu kolik cd úž dělal Roman vlastně zcela sám,tak klobouk dolů,
   poslední cd není nijak osnivé, ale taky není žadný propadák.Je tězké tolik let udržet přízenˇ můzy.
   Předposlední cd Proti proudu se mi líbilo mnohem více i textově bylo uvolněnější a taky lepší nežli
   Mořská sůl,či Modrá planeta-už takový popik..Ale na každé z těch cd před těmito je vždy skěla věc.
   Jako mastrštyk z těch "starších"bych vypichl Zemi Antilop,tam je vše...Chodim na Kamelot od roku 96,ale poslední roky už mnohem mínˇ.Asi mi to za ty léta stačilo,navíc mi vadí ta neustálá rošada ve sestavě.Nikdy nevím na koho dalšího si budu musit zvykat příští koncert!
   Můj názor k obalu,kde je R.H. a vpravo dole malým kamelot je tento...
   Vydat cd pod svým názvem by ho poškodilo řečma i prodejně.Na druhou stranu asi chce Roman dát
   najevo,že on je Kamelot,kolik takových muzikantů-zpěváků u nás je, co výhradně sami tvoří texty i hudbu,když pominu písnickáře kvality Nohavice...A o votom to je.Takže přeji KAMELOTU ještě hodně plných sálů,nových fanoušků i inspirace doby do nových písní,což umí Roman brilantně..

 • I v padesáti může zpěvák vypadat dobře. (Petra, 24.09.2015 20:10) Reagovat

  taky by se pan Horký mohl alespoň při focení oholit, učesat a netvářit se tak kysele. Jo, a deset kilo dolů by mu taky slušelo... když už muzika za moc nestojí. I v padesáti může zpěvák vypadat dobře.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY